Математика 1 клас Тема Таблиці додавання й віднімання числа 2. Розв’язування прикладів виду 6 + 1 + 2; 7 – 2 + 1; 7 + 1 – 2. Віднімання за допомогою числового відрізка. Складання і розв’язування задач

Таблиці додавання й віднімання числа 2. Розв’язування прикладів виду 6 + 1 + 2; 7 – 2 + 1; 7 + 1 – 2. Віднімання за допомогою числового відрізка. Складання і розв’язування задач

Мета: ознайомити  учнів  з  таблицями  додавання  і  віднімання  числа  2;  вправляти в розв’язанні прикладів виду 6 + 1 + 2; 7 – 2 + 1; 7 + 1 – 2, складанні й розв’язуванні задач; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати акуратність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Мовчанка». Робота з числовими віялами

2.  Гра «Лисячий хвіст»

— Лисичка бігла, хвостиком числа замела. Заповніть пропуски!

6 + _ = 8              3 + 2 =                 3 _ 2 = 1

9 – _ = 8              4 – 4 =                 5 _ 1 = 4

7 + _ = 8              _ + 2 = 2              _ – 3 = 1

3.  Весела лічба

- П’ять берізок і три клени

Змалювала вмить Олена.

І спитала: — Скільки в мене

Тут усіх дерев зелених?

Полічіть вона не може.

Хто Оленці допоможе?

— Як дізналися? (5 + 3 = 8)

- Десять хлопчиків завзято

Вперто сперечались.

Двох із них гукнула мати.

Скільки їх зосталось?

— Як дізналися? (10 – 2 = 8)

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Практична робота з паличками для лічби

— Покладіть 1 паличку, до неї додайте ще 1, а потім — ще 1.

— Скільки паличок одержали? (3)

— Скільки паличок додавали? (2)

— Запишемо: 1 + 2 = 3.

— Як додавали? (Спочатку 1, а потім — ще 1)

Таким  чином  складається  вся  таблиця  додавання,  решту  прикладів  діти диктують учителеві й записують у зошит, а вчитель — на дошці.

Потім необхідно проаналізувати таблицю: перше число збільшується на 1, друге залишається без зміни, змінюється й результат — збільшується на 1.

Аналогічно проводиться робота над складанням таблиці «Відняти 2». Діти записують приклади у зошит, а вчитель — на дошці.

— Прочитайте кожний приклад. Порівняйте відповідь із числом, від якого віднімали 2.

2.  Гра «День — ніч»

— Знайдіть приклади з відповідями 5; 8; 9.

— Яке число стоїть між 6 і 8?

— Прочитайте приклад з такою відповіддю.

Фізкультхвилинка

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота за підручником (с. 55)

Завдання 1

— Прочитайте тільки відповіді кожного стовпчика. (У першій таблиці відповіді становлять ряд чисел від 3 до 10, а в другій — від 1 до 8.)

— Затуліть  лінійкою  відповіді  першого  стовпчика.  Прочитайте  приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.

— Затуліть  лінійкою  відповіді  другого  стовпчика.  Прочитайте  приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.

Завдання 2

— Обчисліть  вирази,  використовуючи  таблиці  додавання  і  віднімання числа 2. Запишіть у зошиті.

Завдання 3. Робота з числовим відрізком

Учні виконують з коментуванням.

— Поясніть,  як  ви  використовуєте  числовий  відрізок  для  складання  виразу.

Завдання 4

Складання, розв’язування і запис задач за малюнками. Запис у зошиті.

— Скільки яблучок на тарілці? Скільки яблучок біля тарілки?

— Скільки всього яблучок?

— Яку дію використаємо для розв’язання задачі? Чому?

Аналогічно  проводиться  робота  над  другою  задачею.  Запис  розв’язання в зошит.

— Чому першу задачу розв’язували додаванням, а другу — відніманням?

Пальчикова гімнастика

Ми писали, ми писали, а тепер всі дружно встали,

Ніжками потупали, ручками поплескали,

Потім пальчики стиснемо, сядемо й писати почнемо.

2.  Задача на кмітливість

Біля  школи  росло  5  яблунь.  Посадили  ще  1  грушу  і  2  яблуні.  Скільки яблунь стало біля школи?

— Поясніть, як ви міркували.

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Прочитайте відповіді таблиць «Додати 2»; «Відняти 2».

— Ми рахували?

— Ми писали?

— Ми задачі розв’язували?

— Оцініть  свою  роботу  на  уроці  сонечком,  якщо  вам  було  легко.  Намалюйте хмаринку, якщо у вас виникли труднощі на уроці.