Математика 1 клас Тема Обчислення значень виразів. Порівняння чисел. Складання виразів із заданих чисел

Обчислення значень виразів. Порівняння чисел. Складання виразів із заданих чисел

Мета: на  основі  практичних  вправ  розглянути  випадки  додавання  і  віднімання  нуля;  закріпити  знання  нумерації  чисел  у  межах  10;  формувати  вміння  складати і розв’язувати вирази на додавання і віднімання за малюнками і на основі практичних дій; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Прив’яжи кульку»

3 – 1                                  2 + 2                                  4 + 2                   5 – 3              9 – 3

                8 – 4                               6 – 3          4 + 1                  7 – 2

 

              2                                3                            4                               5                                 6

2.  Математичний диктант

— Запишіть підряд всі числа від 6 до 10.

— Перший доданок — 3, другий доданок — 2. Чому дорівнює сума?

— Від 8 відняти 1. Запишіть відповідь.

— Від 4 відняти 1. Запишіть відповідь.

— На  тарілці  лежало  2  цукерки.  Прибіг  Петрик  і  з’їв  усі  цукерки.  Запишіть, скільки цукерок залишилося на тарілці?

3.  Зв’язок додавання з відніманням

— За малюнками складіть рівність на додавання.

— Запишіть рівності в зошит.

— З першої рівності складіть дві рівності на віднімання.

Перевірка виконаної роботи.

— Як називаються числа при додаванні?

— Що отримаємо, коли від суми віднімемо один з доданків?

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Підготовча робота. Робота за підручником (с. 49)

Завдання 1

— Розгляньте малюнки справа наліво. Скільки було кульбаб? Скільки облетіло?

— Запишемо приклад: 3 – 3 = 0.

Аналогічно  проводиться  робота  над  прикладами  до  малюнків  2  і  3, розв’язання яких учні записують у зошит.

— Розглянемо останній малюнок. Що може означати приклад 3 – 0? (Що було  три  кульбабки  і  жодна  не  облетіла.)  Тоді,  скільки  кульбабок  залишилося? (Три) Запишіть приклад: 3 – 0 = 3.

— Сьогодні ми будемо додавати і віднімати число 0.

2.  Пояснення вчителя

— Покладемо  на  стіл  коробку  з  п’ятьма  олівцями,  а  поруч  покладемо  по-рожню коробку.

— Скільки олівців у першій коробці? Скільки — в другій?

— Скільки в обох коробках разом?

— Запишіть вираз: 5 + 0 = 5.

— Скільки олівців було в першій коробці спочатку? (5) Я забираю другу коробку. Скільки олівців я забрала? (0) Скільки олівців залишилося? (5)

— Запишіть вираз. (5 – 0 = 5)

Фізкультхвилинка

Завдання 2

— Скільки грибів було в траві спочатку? (0)

— Скільки грибів виросло? (3)

— Запишіть рівність: 0 + 3 = 3. Прочитайте її хором.

Висновок. Якщо до 0 додати будь-яке число або до певного числа додати 0, 

то отримаємо те саме число.

— Скільки грибів виросло в траві? (2) Скільки грибочків зрізали? (2)

— Скільки грибочків залишилося? (0)

— Запишіть рівність: 2 – 2 = 0.

Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.

— Запишіть у зошиті вирази: 7 – 7 = 0; 8 – 8 = 0; 9 – 9 = 0; 10 – 10 = 0.

Завдання 3. Обчислення значень виразів з коментуванням

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Самостійна робота (завдання 4)

— Порівняйте числа за зразком.

2.  Творча робота (завдання 5)

— Складіть із числами 6; 5 і 1 три різні рівності. (6 + 1; 5 + 1; 6 – 1)

Пальчикова гімнастика

3.  Завдання з логічним навантаженням

Завдання 6

— Які фігури бачите на малюнках?

4.  Робота над загадкою

- Скільки років у яйці курчаті,

Скільки крил у кошеняти,

Скільки в алфавіті цифр,

Скільки гір проковтне тигр,

Скільки мишка важить тонн,

Скільки в морі плаває зозуль,

Знає тільки цифра... (нуль).

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яке число одержимо, якщо до нього додамо 0? віднімемо 0?

— Скільки буде, якщо від 6 відняти 6; від 10 відняти 10?

— На партах у вас — колобки. Якщо ви почувалися комфортно, ви задоволені своєю роботою на уроці, намалюйте посмішку колобку.