Математика 1 клас Тема Віднімання рівних чисел. Обчислення значень виразів. Зв’язок дій віднімання і додавання. Послідовність чисел від 0 до 10

 Віднімання рівних чисел. Обчислення значень виразів. Зв’язок дій віднімання і додавання. Послідовність чисел від 0 до 10

Мета: закріпити знання нумерації чисел у межах 10; ознайомити учнів з випадками віднімання  рівних  чисел;  вдосконалювати  вміння  складати  приклади  на  віднімання з прикладів на додавання; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Збери яблука»

3 + 4                              3 + 3                                    7 – 2

              5 – 4                        6 – 2                                        5 + 4

                               6 – 3                      5 – 3                                        4 + 4

2.  Математичний диктант

— Запишіть числа від 6 до 10.

— Перший доданок 4, другий доданок 1. Запишіть суму.

— Запишіть число, попереднє числу 2; наступне числу 8.

— Запишіть «сусідів» числа 3.

Взаємоперевірка робіт.

3.  Гра «Знак загубився»

3 _ 4      6 _ 2           7 _ 8                 9 _ 9                   0 _ 2

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Робота з демонстраційним матеріалом

За  предметними  малюнками  учні  складають  та  розв’язують  приклади  на віднімання рівних частин.

Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.

2.  Складання прикладів на віднімання з прикладів на додавання

4 – 3 =                                   5 – 2 =

 

Фізкультхвилинка

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота за підручником (с. 48)

Завдання 1

— Скільки рогаликів на малюнку ліворуч? Скільки рогаликів з’їли?

— Скільки рогаликів залишилося?

— Як отримали число 0? (2 – 2 = 0)

Завдання 2

— Складіть і поясніть рівність 4 – 4 = 0 за малюнком.

Завдання 3. Самостійна робота

— Обчисліть значення кожного виразу і запишіть у зошит.

Завдання 4. Розв’язування прикладів

1-й, 2-й стовпчики — з коментуванням.

— Чому в першому стовпчику два приклади на віднімання, а в другому — тільки один? (Тому, що в другому прикладі доданки однакові.)

3-й, 4-й стовпчики — самостійно.

Завдання 5. Робота з числовим рядом

— Прочитайте числа від 0 до 10; від 10 до 0.

— Назвіть «сусідів» числа 1.

— На якому місці стоїть цифра 0 у числовому ряді? (На першому.)

Висновок. Один — це 1 предмет, а нуль — жодного.

Завдання 6. Робота з геометричним матеріалом

— Що спільне й відмінне на малюнках?

Зорова гімнастика

2.  Логічні завдання

— Скільки крил у карася?

— Скільки груш на сосні?

— Скільки ластівок стрибає в траві?

— Скільки жаб летить у небесах?

3.  Гра «Упізнай цифру»

У  торбинці  лежать  цифри  з  картону.  Діти  опускають  руку  в  торбинку і  намацують  цифру.  А  потім  не  витягаючи  її  з  торбинки  називають,  що  це  за число.

4.  Цікаві задачі

- У кожної з трьох сестер по одному брату. Скільки дітей у сім’ї?

- У кошику лежать три яблука. Роздайте трьом дітям яблука так, щоб в кожного було порівну і в кошику залишилося 1 яблуко.

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Ми міркували, розв’язували і рахували. Що означає число нуль?

— Ви гарно працювали! На партах у вас лежать колобки. Якщо ви почувалися комфортно, ви задоволені своєю роботою на уроці, намалюйте посмішку колобку.