Математика 1 клас Тема Число і цифра 0. Віднімання рівних чисел. Порівняння чисел. Написання цифри 0. Обчислення значень виразів за числовим відрізком

Число і цифра 0. Віднімання рівних чисел. Порівняння чисел. Написання цифри 0. Обчислення значень виразів за числовим відрізком

Мета: ознайомити учнів з утворенням нуля, визначити його місце в натуральному ряді; формувати вміння складати і розв’язувати рівності на додавання й віднімання; вміння порівнювати числа; розвивати увагу, мислення; виховувати уважність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Ланцюжок»

1 + 3 + 2 + 1 – 2 + 3 + 2 – 1 = ...

2.  Гра «Назви пропущене число» (робота із числовими віялами)

1; 2; 4; 5; 6

7; 6; 4; 3; 2

3; 4; 5; 7

3.  Усні обчислення

— Назвіть «сусідів» числа 9.

— Яке число отримаємо, якщо до 8 додамо 1?

— Яке число отримаємо, якщо від числа 7 віднімемо число 1?

4.  Зв’язок дій додавання і віднімання

Їжачок по лісу йшов,

На обід гриби знайшов.

Під березою — один,

Вісім під дубочком.

Скільки буде в їжачка

В кошику грибочків?

— Складіть приклад на додавання.

— Як називаються числа при додаванні?

— З цього прикладу складіть два приклади на віднімання.

— Що  одержимо,  якщо  від  суми  віднімемо  один  з  доданків?  (Другий  доданок)

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Пояснення нового матеріалу. Робота з паличками для лічби

— Покладіть на парті 3 палички. Заберіть одну паличку. Скільки паличок залишилося?

— Як одержали дві палички? (3 – 1 = 2)

— Заберіть ще одну. Скільки паличок залишилося?

— Як одержали одну паличку? (2 – 1 = 1)

— Заберіть ще одну. Скільки паличок залишилося?

— Як одержали 0 паличок? (1 – 1 = 0)

— Що позначає число 0? (Що не залишилося жодної палички.)

2.  Ознайомлення з цифрою нуль

— Де  ви  зустрічалися  із  цією  цифрою?  (Під  час  запису  числа  10,  на  початку числового відрізка.)

Кругла, наче буква О,

Цифра 0, або ніщо.

Як стоїть він сам — самісінький,

То й не значить нічогісінько.

Та як одиницю поруч

Ми поставимо ліворуч,

То із двох значків у нас,

Число 10 стане враз.

Фізкультхвилинка

3.  Написання цифри 0 (1 рядок)

Написання  поєднання  цифр  101,  102,  103,  104  через  клітинку  до  кінця рядка.

— Що нагадує вам таке поєднання цифр?

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота за підручником (с. 47)

Завдання 1

— Відгадайте загадку.

- Десять дівчаток

І жодного хлопчини

Живуть в зелених комірчинах. (Горошинки)

— Скільки горошин висипалося з першого стручка? Скільки залишилося?

— Прочитайте рівність. Поясніть, як склали другу рівність.

— Скільки  горошин  висипалося  з  третього  стручка?  Скільки  горошин у ньому залишилося?

Якщо горошин не залишилося, то кажуть, що в стручку нуль горошин.

— Прочитайте рівність.

Завдання 3. Обчислення значень виразів за числовим відрізком

Діти складають і записують рівності.

7 – 7 = 0              8 – 8 = 0                 9 – 9 = 0                     10 – 10 = 0

Висновок. Нуль утворюється шляхом віднімання числа самого із себе.

Завдання 2

Порівняння і запис нерівностей у зошиті за зразком.

Пальчикова гімнастика «Молоточки»

- Зімкнути пальці однієї руки в кулачок і постукувати ними по долоні іншої руки.

- Повторити вправу, перемінивши руки.

Завдання 4. Обчислення значень виразів за числовим відрізком

Завдання 5. Вправа з логічним навантаженням

Робота з матеріалом для лічби.

— Викладіть  з  паличок  фігуру,  як  у  підручнику.  Перекладіть  2  палички так, щоби будиночок став прапорцем.

2.  Гра «Оживи цифру»

— Зобразіть  нуль  у  вигляді  сонечка.  Передайте  його  характер  (радість, байдужість, незадоволення).

3.  Складання та розв’язування прикладів за віршованими задачами

- Швидко їде Федя

На велосипеді.

А за ним — ще шість хлоп’ят.

Скільки всіх хлоп’ят їде в сад?

- Кіт Мурко на став ходив,

Сім рибин він навудив!

На сніданок дві зварив.

Скільки рибок залишив?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яке нове число ми сьогодні вивчили?

— Чому  у  вірші  про  нуль  сказано,  що  він  не  значить  нічого?  (Тому  що число нуль позначає, що не залишилося жодного предмета.)