Математика 1 клас Тема Склад числа 10. Послідовність чисел у межах 10. Доповнення рівностей. Порівняння чисел

Склад числа 10. Послідовність чисел у межах 10. Доповнення рівностей. Порівняння чисел

Мета: розглянути  всі  варіанти  складу  числа  10;  вправляти  учнів  у  складанні  та розв’язуванні прикладів на додавання в межах 10, доповнювати рівності, порівнювати числа в межах 10; розвивати мислення, навички каліграфічного письма; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Мовчанка»

Діти показують відповідь розв’язаного прикладу.

1 + 3     4 – 2     5 + 3     6 – 3     6 + 4     10 – 5     7 + 2     4 + 1

2.  Гра «Десять клітинок»

— Обведіть у зошиті 10 клітинок. Розфарбуйте 4-ту і 8-му клітинки.

3.  Каліграфічна хвилинка. «Конкурс красунь»

— Запишіть за порядком числа 7; 8; 10.

4.  Гра «Число загубилося»

Змагаються три команди учнів. Діти заповнюють порожні клітинки.

3 +_  = 6            8 + _ = 9               4 + _ = 5

_ + 1 = 8             _ + 1 = 2              _ + 1 = 7

5 + _ = 6             3 + _ = 5              2 + _ = 5

_ + _ = 4             _ + _ = 10            _ + _ = 8

5.  Весела лічба

До зайчика на обід

Завітав дружок-сусід.

Зайченята поруч сіли

Та по п’ять морквинок з’їли.

Хто з вас вміє рахувать?

Скільки буде п’ять та п’ять?

— Тож яке число ми сьогодні продовжимо вивчати?

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Вступне слово вчителя. Історичні відомості

— Число 10 виступало у стародавні часи символом гармонії й повноти, достатку.  Десяток  став  основою  десяткової  системи  обчислення,  яку  використовують в усьому світі. Ви знаєте, що кожне ім’я мало своє число. А число 10 складається з 1 і 0, отже, десяти відповідає число імені 1 — це Віра, Наталка, Оксана, Толя, Ілля. Ви енергійні, впевнені у своїх силах і можливостях, сміливі, любите ризик. Але мудреці радять не втрачати голову й десять разів подумати, перш ніж братися за справу.

2.  Практична робота з матеріалом для лічби

— Покладіть на парту 10 паличок. Відсуньте 1 паличку вбік.

— Скільки паличок ліворуч? А скільки — праворуч? Як одержати число 10?

Діти, відкладаючи по 1 паличці вбік, називають усі випадки складу числа 10.

3.  Первинне закріплення. Работа за підручником (с. 39)

Завдання 3. Доповнення рівностей

— За малюнками поясніть, на які два числа можна розкласти число 10.

— Доповніть й запишіть рівності.

Завдання 1

— Скільки кішок? Скільки кошенят?

— Скільки всього тварин? (8 + 2 = 10)

— Скільки кішок і кошенят з бантиками? (3) Скільки — без них? (7)

— Скільки всього? (7 + 3 = 10)

Фізкультхвилинка

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Продовження роботи за підручником

Завдання 2

— Які числа пропущено?

— Назви «сусідів» числа 9.

— Порівняй числа кожної пари. Запишіть нерівності в зошит.

Завдання 5. Вправа на увагу

— З яких фігур склали автомобіль?

Завдання 4. Гра «Число загубилося»

— Лисичка бігла, хвостиком махнула, цифри стерла.

— Доберіть такі числа, щоб рівності були правильними. Запишіть.

Пальчикова гімнастика «Зайчики-моргайчики»

Кожним пальцем по черзі «давати» щигля.

Зайчики-моргайчики,

Мої любі пальчики.

Щиглика злякалися

І порозбігалися.

2.  Весела лічба

- Шість малят-дошкільнят

Стали струнко в один ряд.

Підійшов до них Панас.

Скільки зараз стало нас?

- П’ять кошенят пісок копають

Та на сонці загоряють.

Ще одне сидить в траві.

Скільки всіх? Скажіть мені.

- Ось веселі мишенята

Вчотирьох пішли гуляти.

А одне прийшло пізніше,

Стало всім ще веселіше.

Всі сміялись і співали.

Скільки їх — порахували?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яке число було «головним» сьогодні на уроці?

— Назвіть склад числа 10.

— Яке завдання сподобалося найбільше?

— Оцініть свою роботу сонечком.