Математика 1 клас Тема Число 10. Послідовність чисел у межах 10. Порівняння чисел. Запис числа 10 двома цифрами

Число 10. Послідовність чисел у межах 10. Порівняння чисел. Запис числа 10 двома цифрами

Мета: ввести поняття «число десять»; ознайомити учнів з написанням числа 10 двома цифрами  1  і  0;  навчати  порівнювати  числа  в  межах  10;  вдосконалювати  обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- Кошенят двох хлопчик взяв,

Молока їм в мисці дав.

Вісім в кошику сидять,

Їсти хочуть та нявчать.

Годувати треба всіх.

Скільки разом буде їх?

- У живім куточку в школі

Є три рибки у воді.

Ще сім рибок дасть Миколка.

Скільки буде риб тоді?

2.  Гра-змагання «Хто швидше?»

                                           1... 4                          4 ... 2

                             3 ... 7                                                    7 ... 7

               2 ... 2                                                                              8 ... 5

6 ... 4                                                                                                          1 ... 6

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Підготовча робота. Слухання вірша

П’ять кошенят пісок копають,

На сонці троє загоряють,

А двоє бавляться в траві.

То скільки їх? Скажи мені?

— Яке число будемо вивчати?

2.  Робота за предметними малюнками

— Скільки метеликів? (10) Скільки сонечок? (10) Скільки коників? (10)

— Що спільного для всіх цих предметів? (Кількість. Їх 10.)

3.  Ознайомлення із друкованою цифрою 10

Одиниця та нуль,

Коли зустрічаються

Десяткою стають

І дуже цим пишаються.

4.  Ознайомлення із записом числа 10

- Пояснення  й  показ  учителем  на  дошці  (звернути  увагу  дітей,  що  число 10  позначається  двома  відомими  дітям  цифрами  1  і  0;  кожна  цифра  має свій  будиночок  —  свою  клітинку,  тому  цифру  10  записують  у  двох  клітинках).

- Написання в зошиті цифри 10 (два рядки).

5.  Практична робота. Робота з паличками для лічби

— Покладіть у ряд 9 паличок.

— Що треба зробити, щоб паличок стало 10?

Фізкультхвилинка

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота за підручником (с. 38)

Завдання 1

— Скільки намистинок ліворуч? скільки — праворуч?

— Поясніть, як можна утворити число 10?

Завдання 2. Робота з числовим рядом

— Прочитайте числа від 1 до 10, від 10 до 1.

— Назвіть «сусідів» чисел 5; 8.

— Назвіть число, наступне за числом 7.

— На якому місці стоїть число 10?

— Яке число стоїть перед 10?

— Яке число більше 9 або 10?

— На скільки більше?

— Отже, числа 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10 використовують при лічбі. Їх називають натуральними. Найменше число — 1, найбільшого числа не існує.

Завдання 3. Порівняння чисел у межах 10

— Порахуйте жовті і зелені кружечки в кожній групі.

— Порівняйте числа кожної пари, використовуючи слова більше, менше.

10 > 7                         8 > 6

7 < 10                        6 < 8

Далі  вчитель  указкою  показує  пари  чисел  на  числовому  ряді,  а  учні  записують відповідні числові нерівності в зошиті: 10 > 9; 2 < 10; 10 > 4; 6 < 10; 

10 > 8; 7 < 10.

Завдання 4

Складання  прикладу  на  додавання  за  предметним  малюнком.  Запис  у  зошиті.

— Скільки жолудів ліворуч? а праворуч?

— Скільки всього жолудів?

— Як дізналися?

Пальчикова гімнастика

Туки-туки молотком,

Дім будую із дашком.

Височенький буде дім,

Скоро житиму у нім.

Завдання 5 (з логічним навантаженням)

Учитель на дошці малює потяг, у якому 7 вагонів.

— Покажіть четвертий вагон, якщо рахувати зліва направо.

— Покажіть четвертий вагон, якщо рахувати справа наліво.

— Чи опинилися друзі в одному вагоні?

2.  Гра «День — ніч»

На  слово  «ніч»  діти  заплющують  очі  і  слухають  приклади  на  додавання одиниці, а на слово «день» розплющують очі і називають відповідь.

4 + 1      1 + 1     3 + 1     6 +1     8 + 1     2 + 1     5 + 1     7 + 1     9 + 1

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яке число вивчили?

— Як воно утворюється?

— Назвіть попереднє число до числа 10.

— Назвіть наступне число до числа 9.

— Якими цифрами на письмі позначається число 10?

— Оцініть свою роботу сонечком.