Математика 1 клас Тема Сантиметр. Вимірювання довжини відрізків. Закріплення знань про склад числа 8. Доповнення рівностей

Сантиметр. Вимірювання довжини відрізків. Закріплення знань про склад числа 8. Доповнення рівностей

Мета: ознайомити учнів з одиницею вимірювання сантиметром і сантиметровою лінійкою;  навчати  вимірювати  довжину  відрізка;  закріплювати  знання  нумерації  чисел у межах 8; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Математичний диктант

— Запишіть число, яке передує числу 6.

— Запишіть число, яке іде за числом 7.

— Запишіть цифрою, скільки сторін має чотирикутник?

— Запишіть «сусідів» числа 3, числа 5.

— До 5 додати 1. Запишіть відповідь.

— Запишіть цифрами кінцівки речень: 8 — це 5 і...; 8 — це 7 і...; 8 — це 2 і...; 8 — це 4 і...

2.  Порівняння чисел

6  4             4  4                 7  8

1  3             5  2                 8  8

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Бесіда

— Мама  йде  до  магазину  купувати  тканину  на  плаття.  Чим  їй  відмірятимуть тканину?

— У  давні  часи  однією  з  найпоширеніших  одиниць  довжини  був  лікоть, тобто відстань від ліктя до кінця середнього пальця. Ліктем купці вимірювали тканини, намотуючи їх на руку.

— Згадайте,  як  вимірювали  довжину  удава  в  казці  Г.  Остера.  (У  папугах. Удав був завдовжки — 38 папуг.)

— А  чи  можна  вимірювати  довжину  класу  кроками?  (Ні.  У  всіх  кроки різні.)

— Отже, щоб не помилитися, використовують загальні для всіх країн одиниці вимірювання.

А  як  називається  ця  одиниця  вимірювання  довжини,  ви  дізнаєтеся  сьогодні на уроці.

2.  Пояснення вчителя

— Діти,  хто  знає,  що  таке  довжина  предмета  або  відрізка?  (Учитель  показує ілюстрацію, на якій зображено дві стрічки — червона й синя, причому червона стрічка довша від синьої.)

— Яка стрічка довша — червона чи синя?

— Яка стрічка коротша?

— Як  ви  дізналися?  (Синя  стрічка  намальована  під  червоною,  вона  уклалася в червоній повністю, і ще залишився шматочок червоної.)

— Подивіться на аркуш паперу, який лежить у вас на парті. Там намальовано два відрізки a і b. З’ясуйте, не вимірюючи, який із цих відрізків довший? (Учні розходяться в думках.)

— Чому у вас різні відповіді? (Ми ці відрізки не вимірювали.)

— Давайте  ми  їх  виміряємо  за  допомогою  смужки  з  цупкого  паперу. 

Скільки клітинок у відрізку а? (У відрізку а 6 клітинок.)

— Отже, довжина відрізка а...?

— Виміряйте  цією  самою  смужкою  довжину  відрізка b.  Чому  дорівнює його довжина? (Довжина цього відрізка теж дорівнює 6 клітинок.)

— Що можна сказати про довжини цих відрізків? (Довжини цих відрізків рівні.)

— Тепер  виміряємо  довжину  відрізка а міркою  №  1.  Яка  довжина  цього відрізка? (Довжина цього відрізка дорівнює двом міркам № 1.)

— Тепер  виміряйте  довжину  відрізка b міркою  №  2.  Яка  його  довжина? (Його довжина дорівнює трьом міркам № 2.)

— Що ж виходить, ми з’ясували, що відрізки а й b однакові, а вимірявши їх,  одержали  різні  числові  значення?  Що  ж  нам  тепер  робити,  як  зрозуміти одне одного? (Нам потрібно виміряти ці відрізки однієї міркою.)

— Правильно. Для того, щоб люди, вимірюючи, одержували однакові відповіді, була придумана єдина для всіх людей мірка. Хто знає, що це за мірка? (Ця мірка — один сантиметр.)

На дошці — запис: см.

Діти розглядають мірку завдовжки 1 см.

— А  як  називається  інструмент,  за  допомогою  якого  можна  вимірювати відрізки? (Лінійка)

3.  Ознайомлення з лінійкою із сантиметровою шкалою

— На лінійці, за допомогою якої вимірюють довжину, кінець кожного сантиметра позначений рискою, біля якої стоїть цифра. Лінійка відразу дозволяє дізнатися,  скільки  сантиметрів  укладається  вздовж  вимірюваного  предмета.

— Прикладемо  лінійку  до  смужки,  довжину  якої  ми  прагнемо  дізнатися, так, щоб риска із цифрою 0 перебувала в одному кінці смужки. Подивимося, біля  якої  цифри  знаходиться  другий  кінець  вимірюваної  смужки.  Ця  цифра покаже, якої довжини смужка, скільки в ній сантиметрів.

— Виміряйте  довжину  відрізка а за  допомогою  лінійки.  (Довжина  відрізка — 3 см.)

4.  Робота за підручником (с. 34)

Завдання 1

— Яка довжина відрізка праворуч?

— Скільки клітинок укладається в 1 см?

— Прочитайте,  яка  довжина  відрізків,  зображених  на  смужках  у  клітинку.

Завдання 2. Вимірювання довжини відрізків за допомогою лінійки.

— Який відрізок довший? Який — коротший?

Фізкультхвилинка

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 

1.  Продовження роботи за підручником

Завдання 3. Складання рівності за малюнком

— Скільки черепах ліворуч? Скільки — праворуч?

— Складіть рівність і запишіть у зошит. Зачитайте записану рівність.

Завдання 4. Доповнення рівностей. Гра «Яке число загубилося?»

— Як отримати наступне число? (Треба до попереднього додати 1.)

Завдання 5. Робота з геометричним матеріалом

— Які геометричні фігури ви бачите на малюнку?

— Що спільне і відмінне у фігур?

2.  Завдання для допитливих

— За допомогою паличок для лічби викладіть трикутник. Додайте ще три палички так, щоб утворилося 5 трикутників.

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Чого вчилися на уроці? Що нового дізналися? Що повторили?

— Отже, давайте згадаємо ще раз, що таке довжина предмета або відрізка?

— Чи  завжди  ми  можемо  «на  око»  визначити  довжину  предмета  або  відрізка? Що потрібно, щоб дізнатися, який відрізок або предмет довший або коротший за інший? Що необхідно для того, щоб не припускатися помилок під час вимірювання?

— Яку мірку вибрали як єдину?

— За допомогою якого інструмента ми вимірюємо довжину відрізків?

— Як треба прикладати лінійку до відрізка?

— Оцініть свою роботу сонечком.