Математика 1 клас Тема Склад числа 8. Складання рівностей за малюнками. вправи на добирання невідомого доданка. Визначення загальної вартості монет за малюнками

Склад числа 8. Складання рівностей за малюнками. вправи на добирання невідомого доданка. Визначення загальної вартості монет за малюнками

Мета: розглянути всі варіанти складу числа 8; навчати складати, розв’язувати й записувати рівності на додавання в межах 8; знаходити невідоме число способом підбору; розвивати мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- Двоє курчаток стоять,

Двоє курчаток сидять.

Підрахуйте найточніше,

Відповідайте найскоріше:

Квочка кличе всіх маляток,

Скільки з’явиться курчаток?

- На узліссі під листочком,

Мов зайці, гриби сидять.

Два грибочки, три грибочки.

Скільки буде? Рівно...

2.  Гра «Хто швидше?»

— Знайдіть і прочитайте приклади з відповіддю 7.

3 + 2       4 + 3          2 + 1             5 + 2          6 + 1 

2 + 2       5 + 1          3 + 4             1 + 6          1 + 4

3.  Математичний диктант

— Запишіть числа від 1 до 8.

— Запишіть «сусідів» числа 6.

— Запишіть число, попереднє до числа 4.

— Запишіть число, наступне до числа 7.

— Запишіть число, яке стоїть між числами 3 і 5.

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Практична робота з паличками для лічби

— Покладіть 8 паличок. Відсуньте 1 паличку вбік.

— Скільки паличок ліворуч? А скільки — праворуч? Як можна одержати число 8?

Діти, відкладаючи по 1 паличці вбік, називають усі випадки складу числа 8.

Учитель записує приклади на дошці, а діти — в зошиті.

8 = 7 + 1            8 = 5 + 3

8 = 6 + 2            8 = 4 + 4

2.  Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 33)

Завдання 1

— Розгляньте малюнок.

— Поясніть, на які два числа можна розкласти число 8.

Фізкультхвилинка

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота з демонстраційним матеріалом

Учитель  вивішує  малюнок  кошика,  ліворуч  викладає  3  зелених  яблука, праворуч — 2 жовтих яблука.

— Скільки яблук у кошику?

— Складіть приклад на додавання.

Самостійна  робота  учнів.  Учитель  змінює  кількість  яблук,  а  учні  самостійно складають приклади та записують їх у зошит.

— Зачитайте записані приклади.

2.  Робота над малюнком

Завдання 2

— Скільки рибок на малюнку?

— Скільки мушлів?

— Скільки всього мушлів?

— Складіть і запишіть у зошит дві рівності.

3.  Гра «Яке число загубилося»

Завдання 3

— Скільки білих квадратиків? Скільки — голубих?

— Як отримали число 6? (3 + 3 = 6)

— Скільки білих квадратиків? Скільки — голубих?

— Як отримали число 8? (3 + 5 = 8)

За аналогією учні аналізують третій приклад.

4.  Добирання невідомого числа

Завдання 4

— Доберіть  такі  числа,  щоб  рівності  були  правильними.  Прочитайте  рівності.

Слід акцентувати увагу учнів на те, що в першому й останньому прикладі необхідно додати число 1, тому що повинне вийти наступне число. А в другому прикладі — невідоме 2, тому що 2 і 2 — це склад числа 4.

5.  Гра «Скарбничка». Визначення загальної вартості монет за малюнками

Скарбничку швидше відмикай,

Дзвінкі монети діставай!

Учитель показує монети 1 к., 2 к., 5 к.

— За  малюнками  монет  складіть  приклади  на  додавання  і  запишіть  їх у зошит.

Пальчикова гімнастика «Багатоніжка»

Кінчики  пальців  обох  рук  спираються  на  поверхню  столу.  Незвичайні п’ятипалі істоти рухаються, почергово перебираючи «ніжками».

Дуже багато ніжок у багатоніжок.

Ніжками перебирають і від мене утікають.

6.  Геометричний матеріал

Завдання 6

— Порівняйте довжину відрізків.

— Який відрізок найдовший? Який — найкоротший?

7.  Завдання для кмітливих

У Катрусі зелений олівець коротший за червоний, а червоний коротший за жовтий. Який олівець довший — зелений чи жовтий?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого вчилися на уроці?

— Що нового дізналися?

— Що повторили?

— Оцініть свою роботу сонечком.