Математика 1 клас Тема Число і цифра 8. Утворення числа способом прилічування 1. Порівняння чисел у межах 8. Додавання трьох доданків. Послідовність чисел у межах 8. Написання цифри 8

Число і цифра 8. Утворення числа способом прилічування 1. Порівняння чисел у межах 8. Додавання трьох доданків. Послідовність чисел у межах 8. Написання цифри 8

Мета: ознайомити учнів з утворенням числа 8 і цифрою 8; навчати писати цифру 8, порівнювати  числа  в  межах  8,  розв’язувати  приклади  на  додавання  трьох  доданків; розвивати мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- На дивані рівно в ряд

Ляльки Ольчині сидять:

Два ведмедя, Буратіно,

Ще й веселий Чіполіно,

Кошеня та слоненя.

Поможіть-но, малюки,

Полічити іграшки.

- Пироги готує мати.

Буде діток пригощати.

Для Наталки, Вови, Миколи,

Тані, Вані, Галі, Олі

Пиріжки готові.

Ще один котусь украв

І під лавку заховав.

— Скільки пиріжків спекла матуся?

2.  Робота в парах

Один  учень  показує  цифру  на  віялі,  інший  плеще  в  долоні  стільки  разів, скільки показує цифра.

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Вступне слово вчителя

— Сьогодні  на  уроці  ми  ознайомимося  з  новим  числом  і  цифрою. А з яким — спробуйте відгадати!

Цей чудовий восьминіг

Має стільки довгих ніг,

Що коли іде гуляти,

Починає він взувати 

Чотири пари черевиків.

Отож скільки має ніг

Цей веселий восьминіг?

— З яким новим числом ми ознайомимося сьогодні? (Із числом 8.)

2.  Робота за предметними малюнками

— Скільки каченят? гусенят? жабенят? (8)

— Що спільного для всіх цих предметів? (Їхня кількість.)

3.  Ознайомлення з друкованою цифрою 8

Я — цифра вісім: два кільця,

Без початку і кінця.

4.  Ознайомлення з рукописною цифрою 8

- Пояснення й показ учителем на дошці (звернути увагу дітей, що цифра 8 пишеться без відриву руки).

- Написання в зошиті.

5.  Робота з паличками для лічби

— Викладіть ліворуч 7 паличок, а праворуч — 1.

— Скільки всього паличок? Як одержали число 8?

6.  Порівняння чисел у межах 8. Робота з набірним полотном

Учитель виставляє певну кількість предметів ліворуч і праворуч. Діти позначають  кількість  предметів  цифрою  і  ставлять  потрібний  знак,  використовуючи слова «більше», «менше».

7.  Додавання трьох доданків (на основі наочності)

Кожний день виводить в сад

Наша Мурка кошенят:

Двох рябих, біленьке, сіре.

Скільки ж всіх малих?

— Як дізналися? (2 + 1 = 3, а потім 3 + 1 = 4)

— Це можна записати одним прикладом: 2 + 1 + 1 = 4.

— Отже, додавати можна не тільки два числа, а й кілька.

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Робота за підручником (с. 32)

Завдання 1

— Поясніть, як утворили число 8.

Завдання 4. Робота за числовим рядом

— Прочитайте числа від 1 до 8; від 8 до 1.

— Назвіть «сусідів» числа 7.

— Яке число передує числу 6? Яке — наступне за ним?

— Назвіть усі числа, менші від 7.

2.  Робота в зошиті

Завдання 2. Порівняння чисел

Запис числових нерівностей у зошит.

8 > 3                8 > 5

3 < 8                5 < 8

Завдання 3. Додавання трьох доданків

— Скільки фруктів на першій тарілці? на другій? на третій?

— Скільки всього фруктів?

— Запишіть приклад у зошит та обчисліть його:

1 + 2 + 3 = ...

Пальчикова гімнастика «Ножиці»

Указівний  і  середній  палець  імітують  рухи  ножиць.  Рука  паралельна столу.

В мене ножиці в руці —

Вирізаю прапорці.

Потім викрою штанці —

Адже ріжуть так кравці.

Т. Момот

3.  Робота за підручником

Завдання 5

— Скільки днів у навчальному тижні? Назвіть їх.

— А як ви вважаєте, який день тижня головний?

4.  Логічна вправа

— Що «зайве»? Чому?

Плаття, шорти, куртка, чоботи, плащ.

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Ми рахували? Ми писали?

— Яку цифру й число вивчали?