Математика 1 клас Тема Перетин прямих. Точка. Відрізок. Промінь. Порівняння відрізків за довжиною. Відповідність кількості об’єктів числу

Перетин прямих. Точка. Відрізок. Промінь. Порівняння відрізків за довжиною. Відповідність кількості об’єктів числу

Мета: ознайомити учнів з відрізком, точкою, променем; вчити порівнювати відрізки «на око»; формувати розуміння судження: точка належить прямій; пряма проходить через точку; вправляти у розв’язуванні прикладів на додавання; розвивати мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Лічба предметів

Лічба від 1 до 7; від 7 до 1.

— Назвіть число, попереднє до числа 7.

— Як утворити число 7?

2.  Математичний диктант

— Запишіть числа, наступні до чисел 1; 5.

— Запишіть числа, попередні до чисел 4; 2.

— Запишіть «сусідів» числа 6.

Один учень працює біля дошки.

3.  Гра «Засели будиночки»

    5                             6                                                  7

2                            3                                             1

         4                            5                                                    2

3                           4                                              3

                                                                                             4

                                                                              5

                                                                                             6

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Підготовча робота

— Сьогодні  ми  будемо  мандрувати  країною  Геометрією.  У  цій  країні  живуть геометричні фігури.

— Подивіться на дошку. Як можна назвати одними словом ці фігури?

— Назвіть їх.

— Чи можна замкнути пряму лінію? (Ні, бо вона перестане бути прямою і стане кривою.)

2.  Пояснення вчителя

— У  країні  Геометрії  є  вулиця  Нескінченна.  (Учитель  на  дошці  малює пряму лінію.)

— Вся пряма помістилася на дошці? (Ні, лише її частина.)

— Пряму  можна  продовжувати  в  обидва  боки  нескінченно,  тому  і  вулиця має таку назву.

— Бігла по прямій курочка й розсипала зернятка.

— На що вони схожі? (На точки.)

— Через точку проведемо кілька прямих ліній. Тоді кажуть: «Прямі перетинаються в одній точці».

Одні точки належать прямій лінії, а інші — не належать.

— Порахуйте, скільки крапок належить прямій лінії? А скільки — ні?

3.  Робота за підручником (Завдання 1) (с. 31)

— На якому малюнку показано перетин прямих? Скільки точок позначено на  прямій  праворуч?  Скільки  точок  позначено  поза  прямою?  Скільки  всього точок позначено?

4.  Ознайомлення з поняттям «відрізок», «промінь»

Двоє учні виходять до дошки й натягують мотузочку.

— Яка лінія вийшла? (Пряма)

— Тепер ми зав’яжемо вузлики. Ми відрізали вузликами частину прямої.

— Що в нас вийшло? (Відрізок)

Якщо дві точки з’єднати частиною прямої, то отримаємо відрізок. Ці точки називають кінцями відрізка.

Відрізок — це частина прямої лінії, яка з обох боків обмежена точками.

Якщо  частину  прямої  лінії  обмежити  тільки  з  одного  боку  точкою,  то  це буде промінь.

Промінь — це частина прямої, яка тільки з одного боку обмежена точкою.

Учитель на дошці малює гострий кут, прямий, тупий кути.

— Такі  фігури  називають  кутами.  Вони  утворені  за  допомогою  двох  променів, що мають спільний початок.

Завдання 2

— Як називається пряма, кінці якої позначені точками?

— Як називається пряма, яка тільки з одного боку обмежена точкою?

5.  Порівняння відрізків за довжиною

Завдання 3

— Розгляньте відрізки.

— Скільки відрізків однакової довжини? Який відрізок найкоротший?

Фізкультхвилинка

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 

1.  Робота в зошиті

Під  керівництвом  учителя  учні  під  лінійку  креслять  пряму  лінію,  виділяють на ній точками відрізок, позначають кілька точок поза прямою.

Без початку, без кінця

Лінія пряма оця.

Скільки нею не іти,

До краєчка не дійти.

2.  Самостійна робота. Розв’язування прикладів на додавання

1 + 2 =        2 + 4 =            4 + 3 =

3 + 1 =        3 + 3 =            4 + 1 =

Пальчикова гімнастика «Чопулята»

Указівний і середній пальці «ходять» по столу.

Чопу-чопу-чопулята,

Ви — маленькі ноженята.

Чопу-чопу від колиски

До рудої кицьки Лиски.

Т. Момот

3.  Гра «Постав на якір пароплав»

Завдання 4

— Розв’яжіть приклади і перевірте, чи правильно з’єднано кораблі з якорями.

4.  Завдання з логічним навантаженням

Завдання 5

— Яка лінія намальована?

— Покажіть відрізок. Скільки тут променів?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового дізналися на уроці?

— Яких мешканців країни Геометрії запам’ятали?