Математика 1 клас Тема Число й цифра 7. Утворення числа 7 способом прилічування 1. Порівняння чисел у межах 7. Написання цифри 7

Число й цифра 7. Утворення числа 7 способом прилічування 1. Порівняння чисел у межах 7. Написання цифри 7

Мета: ввести поняття «число сім»; ознайомити учнів з написанням цифри 7; вправляти в лічбі предметів у межах 7, порівнянні чисел у межах 7; узагальнити вміння записувати і розв’язувати приклади на додавання; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Хто швидше?»

1-ша команда. Розставити числа від 1 до 6 в порядку зростання.

2-га команда. Розставити числа від 1 до 6 в порядку спадання.

2.  Усна лічба. Гра «Ланцюжок»

Лічба від 2 до 6; від 6 до 1; від 3 до 6 тощо.

3.  Повторення понять «наступне», «попереднє» числа

— Назвіть число, попереднє до числа 2.

— Назвіть число, яке стоїть між числами 1 і 3.

— Назвіть число, наступне до числа 2.

— Назвіть число, попереднє до числа 5.

— Назвіть число, наступне до числа 4.

4.  Гра «Засели будиночки»

    5                         6                     4

2                       3                     3

      4                          5                     2

3                      4                     1

 

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Вірш-жарт

У селі всього 7 хат,

7 воріт, 7 цуценят,

7 хазяйок над усім,

Навіть півнів — рівно 7.

На 7 парканах різних

Поглядають дуже грізно.

Вітром віють 7 хвостів,

В кожному — 7 кольорів.

— Чим цікаве це село?

— Яке число ми будемо сьогодні вивчати?

2.  Робота за предметними малюнками

— Скільки півників? (7) Скільки метеликів? (7) Скільки квіточок? (7)

— Що спільного для всіх цих предметів? (Кількість. Їх 7.)

3.  Ознайомлення із друкованою й рукописною цифрою 7

Цифра сім, як кочерга,

В неї, бач, одна нога.

— Цифра сім складається із трьох елементів: хвилястої лінії, великої й маленької палички.

Починаємо  писати  хвилясту  лінію  трохи  нижче  середини  верхньої  сторони  клітинки,  доводимо  її  до  верхнього  правого  кута  клітинки,  звідти,  не відриваючи руки, проводимо основну похилу «паличку» до середини нижньої сторони  клітинки.  Маленька  паличка  повинна  перетнути  основну  приблизно посередині. Вона має бути горизонтальною.

— А зараз напишемо цифру в повітрі (пам’ятаємо про дзеркальне відображення).

Написання цифри 7 у зошиті.

Фізкультхвилинка

4.  Утворення числа 7

Учитель ставить на стіл вазу з квітами.

— Скільки  квітів  у  вазі?  (6)  Скільки  квітів  я  додала?  (1)  Скільки  стало квітів у вазі? (7) Як утворили число 7?

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота за підручником (с. 29)

Завдання 1

— Скільки намистинок ліворуч? Скільки праворуч?

— Як отримали число 7 із числа 6?

Завдання 4. Робота з числовим рядом

— Прочитайте числа від 1 до 7; від 7 до 1. Яке число передує числу 4? Яке наступне за числом 5? Назвіть «сусідів» числа 6.

2.  Робота в зошиті

Порівняння чисел у межах 7.

За завданням 2 скласти і записати числові нерівності.

7 > 4                 3 < 7

4 < 7                7 > 3

V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Складання прикладів на додавання за предметними малюнками

Завдання 3

— Скільки фарб у верхньому рядку? у нижньому? Скільки всього?

3 + 4 = 7

Аналогічно учні складають приклад про пензлики і розв’язують його.

Пальчикова гімнастика «Прогулянка»

Розгинати з кулака пальці по одному. Загинати пальці в кулак по черзі.

Раз, два, три, чотири, п’ять — вийшли пальчики гулять.

Раз, два, три, чотири, п’ять — в хатці знову всі сидять.

Т. Момот

2.  Утворення числа способом прилічування 1

— Запишіть приклади: 3 + 1 =  ; 5 + 1 =  ; 4 + 1=  ; 2 + 1 =  ; 6 + 1 =  .

— Отже, при додаванні 1, утворюється наступне число.

3.  Завдання з логічним навантаженням

Завдання 5

— Скільки всього фігур на малюнку? Скільки трикутників? Скільки многокутників?

VI.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яке число допомогло відгадати загадку? Як утворюється число 7?

— Викладіть цифру 7 з паличок для лічби.