Математика 1 клас Тема Число і цифра 6. Порівняння чисел у межах 6. Складання й читання прикладів на додавання за предметними малюнками. Написання цифри 6

Число і цифра 6. Порівняння чисел у межах 6. Складання й читання прикладів на додавання за предметними малюнками. Написання цифри 6

Мета: ознайомити учнів з утворенням числа 6 і цифрою 6; навчати визначати відносини «менше», «більше», «дорівнює» на основі порівняння груп предметів і знання послідовності чисел натурального ряду; вправляти у складанні прикладів на додавання за предметними малюнками; навчати писати цифру 6; розвивати мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Мовчанка» (робота за числовим віялом)

— Покажіть числа, попередні до чисел 3; 5.

— Покажіть числа наступні до чисел 1; 4.

— Покажіть «сусідів» числа 2.

— Покажіть числа, які стоять між числами 3 і 5; 1 і 3.

2.  Складання прикладів на додавання за предметними малюнками

— Складіть і прочитайте приклади.

3.  Гра «Допоможи мишці»

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Підготовча робота. Слухання вірша

Я, Сергій, Коля, Ванда —

Це вже зіграна команда.

Женя, поки що, та Ігор —

Лиш готуються до ігор.

Коли навчимо ми їх,

Скільки буде нас усіх?

— Яке число будемо вивчати? (6)

2.  Робота за предметними малюнками

На дошці — малюнки: 6 папуг, 6 тигренят, 6 півників.

— Порахуйте, скільки всього папуг; тигренят; півників.

— Що є спільним для всіх цих предметів? (Кількість, їх 6.)

3.  Ознайомлення з друкованою цифрою 6

Цифра шість — немов замок,

Знизу круг — вгорі гачок.

4.  Порівняння чисел у межах 6 (за предметними малюнками)

Учитель  прикріплює  на  дошці  предметні  малюнки.  Діти  виставляють  під ними  відповідні  цифри  і  порівнюють  числа  кожної  пари,  використовуючи слова «більше», «менше», «дорівнює».

5 кошенят 6 цуценят                        6 рибок 4 курчати                        6 грибочків 6 квіточок

5 < 6                                                              6 > 4                                                  6 = 6

Фізкультхвилинка

IV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1.  Робота за підручником (с. 26)

Завдання 1

— Розгляньте  малюнок.  Скільки  намистинок  ліворуч?  Скільки  —  праворуч?

— Поясніть, як утворили число 6 із числа 5.

Завдання 2

— Полічіть у кожній групі жовті і зелені кружечки.

— Порівняйте числа кожної пари.

2.  Робота в зошиті

Письмо цифри 6 у зошиті.

Ознайомлення з написанням цифри 6 проводиться аналогічно до написання попередніх цифр. Слід звернути увагу дітей на те, що написання цифри 6 виконується без відриву руки.

Завдання 3

— Допишіть приклади на додавання за предметними малюнками.

— Розв’яжіть їх.

3.  Робота з числовим рядом

Завдання 4

— Назвіть числа від 1 до 6; від 6 до 1.

— Яке число передує числу 3? Яке — наступне за числом 4?

— Назвіть «сусідів» числа 5.

— Чому число 6 стоїть у самому кінці? (Тому що воно більше від всіх попередніх чисел.)

— Щоб отримати кожне наступне число, необхідно до попереднього додати 1.

— Складемо приклади на додавання, дивлячись на цей ряд.

Складання  прикладів  під  керівництвом  учителя,  запис  їх  на  дошці  і  в  зошиті.

1 + 1 = 2               3 + 1 = 4                     5 + 1 = 6

2 + 1 = 3              4 + 1 = 5

— Дивлячись на цей ряд, можна порівнювати числа. (Учитель указкою показує пари чисел, а учні усно складають нерівності).

Пальчикова гімнастика

4.  Завдання з логічним навантаженням

Завдання 5

— Складіть приклади на додавання за кольором і формою фігур.

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— З яким числом ознайомилися?

— Як утворили число 6 із числа 5?

— Хлопчики, назвіть 6 марок автомобілів. Дівчатка, назвіть 6 назв квітів.