Математика 1 клас Тема Число і цифра 5. Порівняння чисел у межах 5. Порядкова і кількісна лічба. Попереднє і наступне числа. Написання цифри 5

Число і цифра 5. Порівняння чисел у межах 5. Порядкова і кількісна лічба. Попереднє і наступне числа. Написання цифри 5

Мета: ознайомити учнів з утворенням числа 5 і цифрою 5; навчати писати цифру 5, порівнювати числа в межах 5; дати поняття «попереднє» і «наступне» числа; вправляти дітей у порядковій і кількісній лічбі; розвивати мислення; виховувати інтерес до вивчення математики.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Лічи вперед, лічи назад»

Учні  дають  завдання  одне  одному:  «3  —  лічи  вперед»,  «8  —  лічи  назад» тощо.

2.  Гра «З’єднай цифри по порядку». Робота з дидактичним матеріалом

— Які фігури ви отримали?

3.  Склад числа. Робота з демонстраційним матеріалом

— Розгляньте монети 2 к., 2 к., 1 к.. 1 к., 1 к.

— Як можна отримати 3 к., 4 к.?

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Вступне слово вчителя

Загадка

- П’ять братів — уся рідня

Ходять вдома без вбрання.

З дому вирушають —

Шубки надягають.

— Яке число будемо вивчати?

2.  Робота за предметними малюнками

Учні розглядають малюнки і називають предмети, яких по 5.

3.  Ознайомлення з друкованою цифрою 5

Дуже любить танцювать 

На папері цифра 5.

Вправо руку простягнула,

Вліво руку повернула.

4.  Робота за підручником (с. 21)

Завдання 1

— Скільки намистинок на нитці ліворуч? праворуч? Як отримали число 5?

Завдання 2. Порівняння чисел у межах 5

Порівняйте числа кожної пари, використовуючи слова більше, менше.

Фізкультхвилинка

Завдання 3. Порядкова лічба предметів

5.  Ознайомлення з поняттям «попереднє», «наступне» числа

Завдання 4

— Назвіть числа від 1 до 5.

— Назвіть найменше число.

— Яке число є наступним?

— Як утворилося число 2?

— Яке число є наступним за числом 2? за числом 4?

— Отже, число, яке стоїть за будь-яким числом, називається наступним.

— Яке найбільше число?

— Яке число передує числу 4? числу 2?

— Отже,  число,  яке  стоїть  перед  названим  числом,  називається попереднім.

6.  Ознайомлення з рукописною цифрою 5

- Пояснення і показ учителем на дошці.

- Написання цифри в повітрі під рахунок «раз-і, два-і».

- Написання в зошиті.

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Геометричний матеріал. Завдання на логіку

Завдання 5

— Скільки різних фігур ви бачите на сторінці підручника?

— Розподіліть їх на групи за кольором; за формою.

2.  Весела лічба

- Іграшки Андрій збирає,

На полиці розставляє.

Поруч з мавпою — ведмедик,

Плюшевий, ласкавий.

Поруч з лисом заєць сірий —

Лис його лякає.

Далі жабка з їжачком

Повернулися бочком.

Цілу армію зібрав

Наш Андрійко генерал.

- Вовк постукав у хатинку:

— Відчиніть! У цю ж хвилинку!

Порозбіглись козенята,

Перелякані малята.

Заховалися — хто де.

Вовк напевно не знайде.

І під ліжком — одне,

І під лавкою — одне,

Під столом — іще одне,

А ще одне — у діжці.

— Скільки іграшок усього?

— Скільки козенят у хатинці?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Ми рахували? Ми писали? Яку цифру і число вивчали?

Гра «Знайди цифру 5»

— Оцініть свою роботу в зошиті сонечком.