Математика 1 клас Тема Склад числа 3. Прямі, криві та ламані лінії. Замкнені й незамкнені лінії. Трикутник. Порівняння кількості предметів

Склад числа 3. Прямі, криві та ламані лінії. Замкнені й незамкнені лінії. Трикутник. Порівняння кількості предметів

Мета: ознайомити учнів зі складом числа 3, трикутником, його елементами; дати поняття про пряму, криву та ламану лінії; навчати креслити лінії; розвивати мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- Юра — рибку упіймав,

Гриць — картоплі накопав,

Тато із кринички

Витягнув водички,

А маленька Юля

Принесла цибулі,

Кропу і петрушки,—

Зварить мама юшку.

- Добрий лікар Айболить

Склавши руки не сидить.

Черга вже на лікування:

«Я за вами», «Хто останній?»

Всі проходять — два шпаки,

Три корови, два вовки,

І ведмідь, і черв’ячок,

І поранений жучок.

Добрий лікар Айболить

Хворих вилікує вмить.

— Скільки у мами помічників?

— Скільки тварин прийшло лікуватися до лікаря?

— Хто був першим? (Першими — 2 шпаки, другими — 3 корови...)

2.  Гра «Третій “зайвий”»

3.  Фронтальне опитування

— Назвіть числа від 1 до 3; від 3 до 1.

— Як отримали число 2 із числа 1?

— Як отримали число 3 із числа 2?

— Яке число більше — 1 чи 3? 2 чи 1? 3 чи 2? 1 чи 3?

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Пояснення вчителя. Підготовча робота

На столі — 3 вази. Учитель ставить по 1 квітці у кожну вазу.

— Скільки всього квітів у вазах?

— Як отримали число 3? (1 + 1 + 1)

— Три  квіточки  можна  поставити  і  в  2  вази.  Як  це  можна  зробити?  (Показує один учень.)

— Отже, 1 + 2, або 2 + 1.

2.  Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 17)

Завдання 1

— З яких чисел дістали число 3?

Фізкультхвилинка

IV.  ГЕОМЕТРИЧНИЙ МАТЕРІАЛ

1.  Практична робота

Учитель  викликає  до  дошки  двох  учнів  і  пропонує  натягнути  шнур,  натертий  крейдою,  притиснути  його  до  дошки,  а  потім  відтягти  його  і  швидко відпустити. На дошці залишається слід.

— Це частина прямої лінії. Всю пряму лінію побачити неможливо, її можна лише уявити. Пряма лінія нескінченна.

— Накресліть  пряму  лінію  в  зошиті  за  допомогою  лінійки  (учитель  креслить на дошці).

— Прямі лінії бувають вертикальні, горизонтальні, похилі.

— Якщо  шнур  не  натягувати,  а  просто  розгойдати  і  вдарити  по  дошці,  то отримаємо  слід,  який  називається кривою лінією.  Якщо  обидва  кінці  кривої лінії співпадають, то крива називається замкненою.

— Накресліть криву лінію в зошиті (учитель креслить на дошці).

Третій  вид  ліній  —  це ламана лінія.  Вона  складається  з  ланок.  Їх  може бути 3; 4; 5 тощо. Ці ланки не лежать на одній прямій.

— За допомогою паличок для лічби побудуйте ламані лінії.

2.  Продовження роботи за підручником

Завдання 2

— Скільки всього прямих ліній? Скільки кривих?

— Зі скількох ланок складається кожна ламана лінія?

3.  Ознайомлення з трикутником

Здогадайся сам, чому

Звуть мене трикутник?

Маю я три вершини,

Три сторони та три кути.

Хоч верти, хоч крути,

А всього у мене три.

Завдання 5

— Скільки паличок? Які фігури з них склали?

— Викладіть на парті трикутник за допомогою паличок для лічби.

— Скільки паличок використали? Чому?

Пальчикова гімнастика

V.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Робота в зошиті

«Конкурс красунь». Написання цифри 3 (один рядок).

Учень вибирає кращу цифру, яка у нього вийшла, і малює над нею корону.

2.  Порівняння кількості предметів (завдання 3)

— Скільки ручок у пеналі? скільки олівців? скільки гумок?

— Чого найбільше? Чого найменше?

3.  Робота з монетами (завдання 4)

— Скільки всього копійок на кожному малюнку праворуч?

— Скільки різних монет?

VI.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Про яке число ми говорили на уроці?

— Як можна отримати число 3?

— З якими лініями ми познайомилися?

— Яку фігуру можна скласти з трьох паличок?

Намалюйте червоне сонечко, якщо вважаєте, що ви добре працювали і можете тепер допомогти іншим.

Намалюйте  синє  сонечко,  якщо  вважаєте,  що  вам  потрібна  допомога  і  ви щось не зрозуміли.

Намалюйте жовте сонечко, якщо вважаєте, що вам було складно на уроці.