Математика 1 клас Тема. Лічба предметів. Порівняння предметів. Поняття «однакової довжини»

Лічба предметів. Порівняння предметів. Поняття «однакової довжини»

Мета: ознайомити учнів із властивостями предметів «довший — коротший», «ширший», «однакової довжини»; закріплювати вміння зіставляти групи предметів і числа; формувати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Лічба предметів від 1 до 10; від 10 до 1

2.  Гра на увагу

В лісі їжачок гуляє

Та грибочки все збирає.

Скільки грибів назбирав їжачок?

Гриб називай, число вимовляй.

Зразок:  перший  —  маслюк,  друга  —  сироїжка,  третя  —  лисичка,  четвертий — мухомор і т. п.

— Чи всі гриби можна покласти до кошика? Чому?

3.  Робота з набірним полотном

В лісі білочка жила

І грибок нам принесла.

А за нею їжачок

Теж приніс один грибок.

— Як отримали число два?

III.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Робота за підручником (с. 14)

Завдання 1; 2 — фронтальна робота. Гра «Мовчанка»

На  запитання  вчителя  «Скільки?»  діти,  дивлячись  на  малюнок  у  підручнику, мовчки рахують предмети і показують відповідну цифру на віялах.

2.  Вправа на зіставлення предметів за довжиною

Катруся до свята вінок готувала.

До нього кольорові стрічки вплітала.

Скільки яскравих стрічок

Катруся вплела у вінок? (4)

— Але дівчинка була неуважна і причепила стрічки різної довжини.

— Розгляньте, які за довжиною стрічки.

Робота зі смужками з паперу

— Порівняйте!

У дітей — чотири смужки: червона, синя — найдовші; зелена — середня; жовта — найкоротша.

— Скільки всього смужок? (4)

— Чим вони відрізняються? (Кольором, довжиною)

— Які стрічки найдовші? Накладіть їх одна на одну. Що ви можете сказати про їх довжину? (Червона і синя смужки мають однакову довжину.)

— Візьміть жовту смужку і накладіть її на зелену смужку, потім — на червону або синю.

— Що  ви  можете  сказати  про  жовту  смужку?  (Жовта  смужка  найкоротша.)

3.  Робота за малюнком (завдання 4)

— Полічіть риб на малюнку ліворуч.

— Покажіть, яка з них найдовша; найкоротша.

4.  Вправа на зіставлення предметів за шириною

Виконується  аналогічно  до  зіставлення  предметів  за  довжиною.  (Учні  беруть два аркуші, різні завширшки, та накладають їх один на одного.)

Завдання 5

— Скільки риб на малюнку праворуч?

— Яка з них ширша?

Фізкультхвилинка

IV.  РОБОТА В ЗОШИТІ

1.  Написання цифр 1 і 2

— Скільки сонечок у небі?

— Напишіть рядок цифри 1.

— Скільки  очей  у  дітей?  Скільки  вушок  у  дітей?  Скільки  ручок  у  дітей? 

Скільки ніжок у дітей?

— Напишіть рядок цифри 2.

2.  Практичне завдання за малюнком (завдання 3)

— Скільки в півня крил? А гребенів?

— Намалюйте у зошиті стільки кружечків, скільки довгих пір’їн у хвості півня.

— Зафарбуйте третій кружечок ліворуч.

3.  Графічний диктант «Чоловічок»

Пальчикова гімнастика

Черепашки-костомашки (Ручки затиснути в кулачки, постукуємо по парті.)

В теплій хатці проживають.

То висовують голівку, (Указівний пальчик витягуємо вперед, назад.)

То назад її ховають. 

4.  Завдання для допитливих (завдання 6)

— Розгляньте малюнки. Чим схожі фігури? Чим вони різняться?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Ми рахували? Ми писали? Ми предмети за довжиною порівнювали?

Учитель на дошці малює два потяги. Один має 5 вагонів, а другий — 3.

— Скільки вагонів має перший потяг?

— Скільки вагонів має другий потяг?

— Який потяг довший? Який — коротший?

— Що треба зробити, щоб потяги стали однакової довжини?