Математика 1 клас Тема. Число і цифра 1. поняття «довгий — короткий», «вищий — нижчий», «ширший — довший». Написання цифри 1

Число і цифра 1. поняття «довгий — короткий», «вищий — нижчий», «ширший — довший». Написання цифри 1

Мета: ознайомити учнів з числом 1 і цифрою 1; навчати писати цифру 1, зіставляти цифру і число; формувати навички усної лічби; розвивати мислення, виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав дзвінок,

Всіх покликав на урок.

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- Іде маленька Валя,

Веде її Наталя.

Їм зустрілось п’ять хлоп’ят.

Скільки всіх разом малят?

- Ох, було ж у нас мороки

Посварились дві сороки.

На їх шум ще дві примчало.

Скільки разом птахів стало?

2.  Гра «Ґав не лови — на уроці швидко лічи!»

— Назвіть числа від 1 до 10; від 2 до 8; від 3 до 10; від 4 до 9.

3.  Гра «Домалюй квітку!»

На дошці намальовані серединки квітів із цифрами всередині: 3; 4; 5.

— Намалюйте стільки пелюсток до квітки, скільки вказано в її серединці.

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Ознайомлення з числом і цифрою 1. Робота за підручником (с. 12)

Завдання 1. Бесіда за малюнком

— Назвіть предмети на малюнку.

— Скільки яблук? груш? лимонів? бананів?

— Один — це багато чи мало?

2.  Слухання вірша

Один — значить мало чи значить багато?

Це як подивитись, малята,—

Одне в світі сонце і батьківська хата,

Одні в тебе ненька і тато.

Одне в тебе серце, життя у людини,

І в світі не знайдеш країни

Миліше тієї, де ти народився,—

Твоєї землі — України.

— Наведіть власні приклади, чого буває по одному.

3.  Ознайомлення з друкованою і рукописною цифрою 1

Довгоноса одиниця

Ніс, як гілку, має.

Завжди першою стояти

У рядку бажає.

— На що схожа одиниця?

4.  Робота з дидактичним матеріалом

Учитель роздає дітям картки.

— Знайдіть і обведіть предмет, який повторюється 1 раз.

На картках — малюнки.

1 картка                       2 картка                    3 картка

3 метелики                 3 груші                      2 машинки

1 сонечко                   1 яблуко                    1 лялька

2 квітки                      4 сливи                       3 ведмедики

Фізкультхвилинка

5.  Порівняння предметів за розміром. Гра «Продовж речення»

- У Світланки волосся довге, а у Катрусі...

- У курки хвіст короткий, а у павича...

- У жирафи шия..., а у жабки...

Завдання 2. Поняття «довгий — короткий»

— Скільки глечиків на довгому рушнику; на короткому?

— Який глечик найбільший; найменший?

Завдання 4. Поняття «довший — ширший»

— Яка смужка довша? А яка — ширша?

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Робота в зошиті. Написання цифри 1

Пояснення вчителя

— Цифра 1 складається з двох елементів: короткої і довгої похилих ліній. Перший елемент починаємо писати трохи вище за середину клітинки і ведемо коротку похилу лінію у верхній правий кут. Не відриваючи руки, пишемо вниз довгу пряму похилу лінію до середини нижньої сторони клітинки.

- Імітація написання цифри 1 в повітрі: «І-раз, і-два, і-три».

«І» — підняти руку, «раз» — руку опустити.

- Написання цифри 1 у зошиті.

2.  Поняття «вищий — нижчий» (завдання 3)

— Скільки кубиків у нижчому стовпчику? у вищому?

— Намалюйте  в  зошиті  стільки  кружечків,  скільки  кубиків  у  вищому стовпчику.

Пальчикова гімнастика «Моя сім’я»

По черзі загинати пальці, починаючи з великого.

Це — дідусь,

А це — бабуся,

Це татусь, а це — матуся.

А малюк, звичайно, я —

От і вся моя сім’я.

Т. Момот

3.  Геометричний матеріал

Завдання 5

— Які фігури зображені ліворуч? Скільки їх?

— А які — праворуч? Скільки їх?

— Що треба зробити, аби фігур стало порівну?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Ми рахували? Ми писали? Яку цифру вивчали?

— Оцініть свою роботу на уроці сонечком.