Математика 1 клас Тема. Число і цифра. поняття «один», «багато». Порівняння предметів. Підготовчі вправи до написання цифр

Число і цифра. поняття «один», «багато». Порівняння предметів. Підготовчі вправи до написання цифр

Мета: ознайомити  учнів  з  поняттями  «число»  і  «цифра»;  уточнити  значення  понять «один», «багато»; вдосконалювати навички лічби, вміння показувати один предмет і багато предметів; виховувати інтерес до уроків математики.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пролунав уже дзвінок,

Всім пора нам на урок.

Встаньте всі рівненько,

Привітаємось гарненько:

«Добрий день!».

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- Каже мати-квочка:

— В мене два синочки

Та чотири дочки.—

Скільки ж діток у квочки?

- Шість малят-дошкільнят

Стали струнко в один ряд.

Підійшов до них Панас.

Скільки зараз стало нас?

2.  Гра «Що змінилося?»

Учні заплющують очі, а вчитель міняє місцями іграшки на столі. Розплющивши очі, учні називають, що змінилося у розміщенні предметів, використовуючи порядкову лічбу. Переможець — той, хто назве правильно всі зміни.

3.  Геометричний матеріал. Гра «Чарівні кубики» (с. 11, завдання 3)

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Робота з демонстраційним матеріалом. Поняття «один», «багато»

— Скільки на столі іграшок? (Багато)

Діти  по  черзі  підходять,  беруть  по  1  іграшці  та  кажуть:  «Я  беру  одну іграшку».

Після того, як іграшку взяв останній учень, учитель запитує:

— Скільки іграшок залишилося? (Жодної)

— Що треба зробити, щоб іграшок знову стало багато?

Діти повертають іграшки і промовляють: «Я кладу одну іграшку».

2.  Робота за підручником (с. 9)

Завдання 1. Первинне закріплення

— Розгляньте малюнок.

— Які речі ви на ньому бачите?

— Скільки парасольок ліворуч? праворуч?

— Яких речей по одній; по дві; багато?

3.  Практичне порівняння множин предметів за кольором

Завдання 2

— Скільки на малюнку множин предметів, відмінних за кольором?

— Полічіть кружечки в кожній множині.

4.  Пояснення вчителя. Поняття «число» і «цифра»

— Кількість  предметів  множини  виражають  числом.  А  числа  позначають особливими  знаками  — цифрами.  Число  один  позначають  цифрою  1,  записаною під синім кружечком. Число два позначають цифрою 2, записаною під жовтими кружечками.

— Яка цифра записана під рожевими кружечками? Що вона позначає?

— Якою цифрою треба позначити кількість зелених кружечків?

Фізкультхвилинка

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Не помились!»

Учитель  показує  цифру  або  називає  число,  а  діти  викладають  певну  кількість паличок для лічби.

2.  Робота в зошиті (завдання 3)

— Намалюйте стільки кружечків, скільки їх на довшому шарфі.

3.  Графічний диктант «Слоненя»

Зорова гімнастика

4.  Виконання завдання з логічним навантаженням (завдання 4)

— Продовжіть ряд, вибравши фігуру праворуч.

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— На  уроці  ми  дізналися,  що  кількість  предметів  множини  позначають числом.

— Які числа відповідають множинам?

Учитель по черзі демонструє різну кількість предметів, а діти на віялах показують, якою цифрою вони позначають цю кількість.

— Ми повторили поняття «один» і «багато».

— Назвіть, яких предметів у класі багато? А яких — по одному?

— Ви сьогодні гарно працювали! Я вами дуже задоволена.