Математика 1 клас Тема. Лічба предметів. Об’єднання об’єктів у групу за спільною ознакою. Порівняння предметів («найдовший — найкоротший», «найвищий — найнижчий»)

Лічба предметів. Об’єднання об’єктів у групу за спільною ознакою. Порівняння предметів («найдовший — найкоротший», «найвищий — найнижчий»)

Мета: навчати  учнів  розпізнавати  і  порівнювати  предмети  за  розміром,  формою, об’єднувати предмети за спільною ознакою; вдосконалювати навички лічби; розвивати уважність, мислення; виховувати інтерес до уроків математики.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- Мама-хрущ білизну прала,

Поруч донька пустувала,

Батько-хрущ відпочивав,

Син з віконця виглядав.

Скільки всіх хрущів в родині?

- До зайчика на обід

Завітав дружок-сусід.

Зайченята поруч сіли

Та по п’ять морквинок з’їли.

Хто з вас вміє рахувать?

Скільки буде п’ять та п’ять?

2.  Гра «Ланцюжок»

Лічба від 1 до 10; від 2 до 9; від 3 до 8; від 10 до 1; від 6 до 2; від 9 до 3.

3.  Гра «Курка та курчата»

Вийшла курка на поріг

Погуляти у дворі.

А за нею хлоп’ятка й дівчатка,

Жовтенькі курчатка.

Квокче їм курка: «Кудах-тах-тах,

Не ховайтеся в кущах».

Учитель  стукає  по  парті  олівцем,  учні  рахують  мовчки  і  кажуть,  скільки разів він стукнув.

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Лічба предметів. Робота з матеріалом для лічби

— Скільки квадратиків стоїть ліворуч? (3)

— Скільки кружечків стоїть праворуч? (2)

— Яких фігур більше? Яких — менше?

— Що  треба  зробити,  щоб  кружечків  стало  стільки  ж,  скільки  квадратиків? (Додати 1 кружечок)

— Тепер кружечків і квадратиків стало однаково. Тоді кажуть, що їх стало порівну.

2.  Робота за підручником (с. 7)

Завдання 1

— Скільки всього риб? Скільки риб пливе ліворуч; праворуч?

— Де риб більше — ліворуч чи праворуч?

— Що треба зробити, щоб рибок ліворуч і праворуч стало порівну?

Завдання 2. Об’єднання об’єктів у групу за спільною ознакою

— Що ви бачите на малюнку?

— Назвіть зображені предмети одним словом. (Іграшки)

— Групу предметів, об’єднаних за певною ознакою, називають множиною.

Іграшки — це множина. Машинки, мотрійки — це елементи множини.

Учитель показує букет з осіннього листя.

— Множина листя — це букет.

— З чого складається букет? (З листя) Яке листя ви бачите в букеті?

Листя — це елемент множини.

Творче завдання

— Утворіть множину пташок, шкільних предметів.

— Скільки елементів містить кожна з них?

Фізкультхвилинка

Завдання 3. Порівняння предметів

— Скільки машинок на малюнку? Скільки мотрійок?

— Скільки всього іграшок?

— Яка машинка найдовша? Яка — найкоротша?

— Яка мотрійка найвища? Яка — найнижча?

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Геометричний матеріал. Продовження роботи за підручником (с. 7)

Завдання 5

— За якою ознакою фігури розподілено на групи?

— Яких фігур найбільше?

2.  Робота в зошиті

Завдання 4

— Скільки великих м’ячів? Скільки маленьких?

— Яких м’ячів більше? Яких менше?

— Напишіть у зошиті стільки похилих паличок, скільки малих м’ячів.

3.  Графічний диктант «Конверт»

Пальчикова гімнастика «Млинці»

Кисть  однієї  руки  торкається  долоні  другої  то  тильною  стороною,  то  долонею (перевертати «млинець» на «сковорідці»).

4.  Виконання завдання з логічним навантаженням (завдання 6)

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Ми рахували? (Так)

— Ми писали? (Так)

— Ми грали? (Так)

— Сьогодні ми порівнювали предмети.

— Хто в класі найвищий? найнижчий?

— Хоч ви різні на зріст, але ви дружно працювали. Молодці!