Математика 1 клас Тема. Порядкова лічба. Лічба предметів зліва направо та справа наліво. Поняття «один», «решта». Розміщення предметів у просторі і на площині. Підготовчі вправи до написання цифр

Порядкова лічба. Лічба предметів зліва направо та справа наліво. Поняття «один», «решта». Розміщення предметів у просторі і на площині. Підготовчі вправи до написання цифр

Мета: навчати учнів лічбі предметів у прямому і зворотному порядку, використовуючи порядкові числівники; ознайомити із розміщенням предметів у просторі з використанням слів зліва направо та справа наліво; уточнити значення понять «один», «решта»; вправляти у написанні елементів цифр; виховувати акуратність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

На галяві під дубочком

Відшукав кріт три грибочки.

До осини підійшов

Та великий гриб знайшов!

Всі до кошика поклав.

Скільки кріт грибів зібрав?

2.  Робота з матеріалом для лічби

— Яка пора року завітала до нас? (Осінь)

— Вона принесла для нас букет з осіннього листя.

— Листки з яких дерев ви бачите? (Дуб, каштан, клен)

— Скільки кленових листочків? Скільки дубових?

— Скільки листків каштану?

— Скільки серед них зелених, червоних, жовтих?

3.  Гра «Утвори пару»

Учитель виставляє двома множинами 5 білочок і 5 горішків.

— Чи однакова кількість білочок і горішків?

— Як про це можна дізнатися? (Порахувати)

— А як інакше, не рахуючи? (Утворити пари.)

Висновок. Білочок і горішків — однакова кількість.

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Порядкова лічба

На дошці — малюнок рукавички.

— Хто першим потрапив до рукавички? Хто другим? Хто третім? і т. д.

Учитель  виставляє  на  дошці  героїв  казки.  Діти  рахують  за  вчителем: «перша — мишка, друга — жабка, третій — зайчик»...

2.  Робота за підручником (с. 6)

Завдання 1

Порядкова лічба геометричних фігур із зазначенням кольору (перший кружечок — рожевий, другий — голубий, третій — зелений...).

— Яким за порядком стоїть зелений кружечок? жовтий?

— Розгляньте другий рядок. Порахуйте трикутники.

— Порахуйте всі фігури, крім зелених.

— Якими за порядком стоять трикутники? квадрати?

Фізкультхвилинка

Завдання 2. Лічба предметів зліва направо, справа наліво

— Порахуйте  птахів  зліва  направо,  а  потім  —  справа  наліво.  (Перший  — снігур, другий — горобець...)

Висновок. Кількість предметів не залежить від напрямку лічби. Якщо напрямок лічби не вказаний, то рахують зліва направо.

— Діти, а які з цих птахів відлітають у теплі краї? (Ластівка)

— Скільки ластівок на малюнку? (Одна)

— А  на  якому  місці  вона  стоїть,  якщо  рахувати  зліва  направо?  (На  третьому) А якщо рахувати справа наліво? (На третьому)

— Назвіть решту птахів.

— Які птахи залишаються зимувати? Назвіть їх.

— Тоді говорять так: «Усі птахи, крім ластівки, зимують у нас» або «Ластівка — перелітний птах, а решта — неперелітні».

Гра «Закінчи речення». Істинні і хибні висловлювання

У кожної пташки є дзьоб. (Це істинне висловлювання.)

У кожної пташки є крила, лапи, очі, пір’я. (Це істинне висловлювання.)

Усі птахи вміють співати. (Це хибне висловлювання.)

Усі птахи вміють плавати. (Це хибне висловлювання.)

Усі птахи вміють літати. (Це хибне висловлювання.)

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Продовження роботи за підручником (с. 6)

1.  «В гостях у Бульки» (завдання 3)

— Скільки звірят прийшло в гості до Бульки?

— Назвіть їх від найнижчого до найвищого.

— Між ким стоїть мишеня?

— Хто крайній праворуч?

2.  Гра на увагу «Знайди розбіжності» (завдання 4)

— Яким за порядком стоїть віслючок на малюнку зліва; справа?

Зорова гімнастика

3.  Підготовчі вправи до написання цифр

Письмо похилих паличок через клітинку.

4.  Гра «Порівняй будиночки» (завдання 5)

— Якою фігурою зображений дах першого будиночка? другого? третього?

— Якою  фігурою  зображені  віконця  першого  будиночка?  другого?  третього?

— Скільки  скелець  має  вікно  в  першому  будиночку?  у  другому?  у  третьому?

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Учитель виставляє фрукти та 1 овоч. Діти лічать зліва направо, використовуючи порядкову лічбу.

— Скільки фруктів?

— Скільки овочів?

— Закінчіть речення:

Всі предмети, окрім моркви,— ... (фрукти).

Морква — це овоч, а решта — ...