Математика 1 клас Тема. Лічба предметів. порівняння груп предметів. поняття «найбільший — найменший». складання запитань зі словом скільки. Підготовчі вправи до написання цифр

Лічба предметів. порівняння груп предметів. поняття «найбільший — найменший». складання запитань зі словом скільки. Підготовчі вправи до написання цифр

Мета: формувати  в  учнів  навички  лічби,  вміння  порівнювати  групи  предметів,  розрізняти  поняття  «найбільший  —  найменший»;  навчати  складати  запитання  зі  словом скільки; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Весела лічба

- Три веселі киці

Грались на травиці.

Рижик теж до них прибіг —

Скільки кошенят усіх?

- На травиці біля хати

Метушаться цуценята.

Двоє білих, наче сніг,

Троє чорних — скільки всіх?

2.  Лічба від 1 до 10 в прямому і зворотному порядку

III.  ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1.  Робота з набірним полотном. Лічба предметів

— Скільки їжачків? (6) Скільки лисичок? (4)

— Скільки всього тварин?

Висновок. Кількість предметів визначають лічбою. Використовують по порядку слова: один, два, три, чотири, п’ять, шість, сім, вісім, дев’ять, десять.

2.  Формування поняття «найбільший — найменший»

— Героями нашого уроку будуть тварини. Відгадайте їхні назви!

- Не кравець, а все життя з голками ходить. (Їжак)

- Влітку медом ласував, досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг, позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни, а проспав аж до весни. (Ведмідь)

- Пара довгих вушок, сіренький кожушок,

Скорий побігайчик. Як він зветься?.. (Зайчик).

- Хвостик, як ниточка, само, як калиточка, а очі, як насінинки. (Мишка)

- Вночі руда дівчина залізла тихо в двір,

Курей перелічила та й понесла у бір. (Лисиця)

3.  Робота за підручником (с. 4)

Завдання 2

— Розгляньте малюнок. На чому звірята вирушають у подорож до країни Знань?

— Скільки всього звірят?

— Хто з них найменший? Хто — найбільший?

— Хто на кораблі капітан? Скільки матросів? Скільки пасажирів?

Творча робота

— Придумайте свої запитання за малюнком зі словом скільки.

Фізкультхвилинка

Завдання 3. На гостину до казкових героїв

— Першими, кого зустріли наші звірі, були казкові герої. Послухайте пісеньку і впізнайте їх. (Звучать уривки з пісень про Буратіно, Чебурашку і Крокодила Гену.)

— Розгляньте малюнок. Скільки всього героїв?

— Назви казкових героїв від найвищого до найнижчого.

Завдання 4. Робота з геометричним матеріалом

— Прибуваємо  на  дивний  острів.  Він  укритий  синіми  і  червоними  камінцями. Як в математиці ми називаємо ці камінці? (Кружечки)

— Полічіть кружечки зліва направо; справа наліво. Скільки великих кружечків? А малих? Яких кружечків більше — великих чи малих?

IV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.  Гра «Скільки?»

— Наші герої пропонують вам пограти в гру.

Учитель на набірному полотні виставляє 7 яблучок.

— Полічіть, скільки всього яблучок. А тепер — у зворотному порядку.

Учитель виймає яблучка в будь-якому порядку, а діти знову рахують їх.

Висновок. У якому порядку ми б не рахували, виходить однакова кількість яблук.

2.  Робота в парах

— Поставте  запитання  сусідові  по  парті  зі  словом скільки про  предмети у класі. (Один учень запитує, інший — відповідає.)

3.  Робота в зошиті. Вправляння у написанні елементів цифр

— Незабаром  у  зошитах  ми  будемо  писати  цифри,  записувати  приклади і задачі. Виконаємо тренувальні вправи. Покажемо звірятам, які ми молодці.

Учитель пише на дошці.

— Напишіть  1  паличку.  (/)  Відступіть  2  клітинки  і  напишіть  2  палички. (//) Відступіть 2 клітинки і напишіть 3 палички, і так — до кінця ряду.

4.  Графічний диктант «Візерунок»

— Пливемо  далі.  Раптом  піднявся  вітер.  Хвилі  на  морі  стали  великими. Спробуйте намалювати ці хвилі в своєму зошиті.

— А назустріч нам — щука. Спробуємо від неї втікти!

Пальчикова гімнастика «Щука»

Щука хвіст і зуби має.

Я від щуки утікаю.

Т. Момот

Учитель торкається рученят дітей.

— Ось скільки малят вона зловила! Щоб визволити їх, треба розв’язати задачу.

V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Наш урок добіг кінця. Вам цікаво було подорожувати разом із нашими героями?

— Діти, пригадайте, які завдання ми виконували на уроці?

— Ми рахували? Ми грали? А предмети порівнювали? Ми старалися?

— Отже, ми молодці!