Українська мова 2 клас Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Урок-свято «Літературні змагання»

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Урок-свято «Літературні змагання»

Мета: вчити вільно користуватися неоціненним мовним скарбом — прислів’ями, приказками, афоризмами, віршами, піснями про мову; активізувати активний та пасивний словник, формувати читацькі запити учнів; формувати коло лінгвістичних і загальнолюдських цінностей; виховувати повагу до мови, національне самоусвідомлення, гордість за свій великий народ і його невмирущу мову; вчити виражати почуття і думки у слові; закріпити основи мовного етикету, акторської майстерності.

Обладнання: словесний матеріал, атрибути для кон-курсів, призи.

ХІД УРОКУ

—Любі діти! Шановні дорослі! Пропонуємо вам літературну подорож сторінками та доріжками рідної мови. Відчуйте разом із нами її красу, силу, велич, неповторність. Сьогодні зустрічаються на словесному ринзі команди юних знавців та прихильників української мови. Серед них — переможці попередніх змагань і конкурсів. А втім, нехай розповідають про себе самі.

Конкурс 1. Візитна картка

Команда «Говорійко»

Гасло:

Говорити треба вміти!

Бо краще мовчати, як без діла торохтіти.

Капітан

Ми сьогодні тут про мову будем розмовляти.

Бережіть її, лелійте, бо вона, як мати —

Віддана тобі і люба, заспокоїть, приголубить.

Команда «Чомучки»

Гасло:

Цікаво відповідь «чому?»

Знайти для себе самому.

Капітан

Чому найкраща наша мова?

Чомучки пояснять вам просто чудово.

Немало про неї цікавого взнаєте,

Коли із чомучками порозмовляєте.

Ми покажем екстра-клас!

Учитель. Ну що ж, якщо команди готові, то розпочнемо І тур літературного бою.

Конкурс 2. «Слово народилося...» (розминка)

Кожна з команд пропонує іншій по 5 слів, значення яких ті повинні пояснити (за принципом «Ти — мені, я — тобі»). Слова діти добирають заздалегідь.

Учитель представляє гостей та членів журі. Журі оцінює конкурси «Візитна картка» та «Слово народилося...». Максимальна оцінка — 3 бали за кожний конкурс. 

Конкурс 3. Конкурс капітанів

—Кожний капітан має придумати для суперника будь-які три слова (самостійні частини мови), а той — щонайкраще і найцікавіше їх пояс-нити.

Наше шановне журі вирішить, чий варіант пояснення кращий і чиї слова найцікавіші.

Журі оцінює конкурс. Максимальна оцінка — 3 бали.

Конкурс 4. «Перемовки»

Перша команда говорить приказку про мову (слово), а друга їй відповідає. Перемагає та команда, що знає більше приказок, прислів’їв, афоризмів про мову.

Журі може додати бал, якщо команда пригадає автора (якщо є) того чи іншого вислову про мову.

Журі оцінює конкурс. Максимальна оцінка — 3 (+ 1) бали.

Конкурс 5. «Таланти твої, Україно!» (домашнє завдання)

—Кожна команда приготувала для вас інсценівку казки, легенди (це може бути розповідь, відеокліп) про мову. Тож, пропонує конкурс «Домашнє завдання».

Журі оцінює конкурс. Максимальна оцінка — 5 балів.

Конкурс 6. «На музичній хвилі»

Учитель. Наступний конкурс — «На музичній хвилі». Вашій увазі команди пропонують музичні твори про мову, слово.

Журі оцінює конкурс. Максимальна оцінка — 5 балів.

Конкурс 7. Майстри слова

Учитель. До участі у конкурсі поетичного слова ми запрошуємо не лише членів команд, а й болільників, гостей.

Діти читають вірші про мову.

Максимальна оцінка — 5 балів (+ 1 додатковий болільникам).

Учитель. А оцінюватиме конкурс наш шановний гість, член Спілки письменників та поетів України, лауреат багатьох поетичних конкурсів, наш земляк... Він теж приготував нам свій поетичний подарунок.

У виконанні гостей звучать поезії про мову. Почесний гість вручає свій приз — книжку поезій — переможцеві конкурсу.

Учитель. А на закінчення нашої зустрічі-змагання — гра з гля-дачами «Скажи своє слово про рідну мову». Суперприз від почесного гостя отримає той, хто знайде найбільш влучне, яскраве слово про нашу мову.

Учитель або ведучий надають змогу кожному сказати своє слово, звертаючись до гостей: «А ваше слово про кохану нашу мову?». Гості відповідають. У цей час члени команди записують ці слова на великий аркуш паперу, що прикріплений до дошки (чи до сцени), маркерами різних кольорів. Виходить своєрідний плакат про мову, яким можна прикрасити кабінет української мови, клас, фойє школи.

Моя мова українська Щира, рідна, материнська,

Люба, ніжна, барвінкова, солов’їна, калинова...

У залі, в класі, в полі, серед долу Нехай звучать слова про рідну мову!!!

Підбиваються підсумки гри.

Нагороджуються учасники змагань.