Українська мова 2 клас Тема. Приголосні звуки, позначення їх буквами на письмі. Складання усного опису маку за питаннями і малюнком

Тема. Приголосні звуки, позначення їх буквами на письмі. Складання усного опису маку за питаннями і малюнком

Мета: поглиблювати знання про приголосні звуки та спосіб їх позначення на письмі; вчити розрізняти особливості вимови приголосних і голосних звуків; розвивати зв’язне мовлення, збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до української мови як співучої, мелодійної, милозвучної.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Фронтальне опитування

—Назвіть усі літери української мови в алфавітному порядку. Скільки їх усього? (Тридцять три)

—Як поділяються літери? (Ті, що позначають голосні звуки, ті, що позначають приголосні звуки, і знак м’якшення. Усього три групи.)

—Скільки літер, що позначають голосні звуки? (Десять)

—Тоді скільки літер, що позначають приголосні звуки? (Десять)

—Тоді скільки літер, що позначають приголосні звуки в українській мові? (33 - 10 - 1 = 22 букви)

2.Гра «Не спіткнись!» (вправа 165)

—Прочитайте букви ланцюжком і вимовте відповідні приголосні звуки. Але будьте уважні! Не спіткніться, бо є один секрет. (Бе — [б], ве — [в], ... ша — [ш], ща — [шч])

—Це і був той камінчик, який не став вам на заваді. Дійсно, літера «ща» позначає завжди два звуки — [шч]!

3.Хвилинка чистопису

—Каліграфічно запишіть усі літери української абетки, що позначають приголосні звуки. Можна підглядати у вправу 165.

—Доберіть слово з літерою щ і складіть звукову модель.

(Плащ,щука)

—о— —о-о

III.Повідомлення теми й мети уроку

—Сьогодні пригадаємо, що ми вивчали про приголосні звуки в 1 класі; будемо тренуватися розрізняти голосні та приголосні звуки; вчити- мемося складати опис за малюнком і питаннями, а також дізнаємося, чому нашу рідну українську мову вважають мелодійною, співучою та милозвучною.

IV.Робота над поглибленням і закріпленням знань

1.Звуковий аналіз слів (вправа 166)

—Прочитайте слова вголос.

—Запишіть в один стовпчик слова, в яких приголосних звуків більше, ніж голосних, а в другий — решту слів.

СкладЛани

стрибкирибина

скрізьоко 

—Ще раз прочитайте слова і скажіть, які вимовляти було важче. (Слова першого стовпчика вимовляти важче)

—Як ви вважаєте чому? (Бо кілька приголосних поспіль вимовляти важче.) Під цією вправою прочитайте висновок (додатковий теоретич-ний матеріал).

2.Вибіркова робота (ланцюжком)

—Виберіть зі слів на дошці і зачитайте ті, які починаються та закін-чуються на приголосний звук.

Кінь, орел, дерево, слимак, берег, озеро, лікоть, пісня, мереживо, сором, коліно, вітер, їжак, предмет,ромашка, перл, стрибок, осінь, літр, горище, крейда, олія, стриж, окунь, олень, ведмідь, радість, гість, честь, березень, місяць, група, друг, черга, грудень, тиждень, круг, кіт, риба.

3.Фізкультхвилинка

4.Складання опису (вправа 162)

—Розгляньте малюнок і скажіть, що на ньому зображено.

—Так, це мак, рослина, яка в Україні росте і серед городніх, і серед садових культур, і на луках, і в полі. Особливо ваблять око великі червоні латки маку польового. Погляньте на ці фотографії і аркуші гербарію. (Гербарій — це колекція засушених рослин.) Ось мак декоративний. І квітки в нього більші, і кольори різноманітніші. Дивіться: і білий, і блідо-рожевий, і бузковий, і червоний, і жовтогарячий! Але коли мова заходить про мак, то майже всі, насамперед уявляють собі квітку маку саме червоного кольору. Такою, як на нашому малюнку.

Подивіться на нього ще раз і скажіть:

1)Яке в маку стебло? (Стебло в маку соковите, ворсисте.)

2)Які листочки? (Листочки мають розсічену форму.)

3)Які пелюстки? (У маку великі червоні пелюстки.)

4)Яка серединка? (Серединка має форму кульки з чорним пил-ком.)

5)Де ростуть маки? (Маки ростуть у полі, на городі, в саду.)

—Запишіть повну відповідь на третє запитання у зошит. (У маку великі червоні пелюстки.)

—Як перевірити написання слова червоні? (Червень)

—А яке слово з цього речення треба перевіряти за орфографічним словником? (Пелюстки)

5.Спостереження за артикуляцією звуків (вправа 163)

6.Робота з текстом (вправа 164)

—Прочитайте текст.

—Як українські господині використовували мак?

—Коли мак освячували в церкві?

—Разом з якими квітами мак складали в букети?

—Прочитайте перше речення. Знайдіть у ньому слова зі збігом двох або трьох приголосних. Підкресліть букви, якими вони позначені.

7.Робота з орфографічним словником та взаємоперевірка

—Випишіть зі словника у перший стовпчик 5 слів зі збігом приголосних, а в другий — 5 слів без збігу. (Взаємоперевірка.)

V.Підсумок уроку

—Назвіть букви українського алфавіту, що позначають приголосні звуки. Скільки їх?

—Чому наша мова вважається мелодійною і співучою?

VI.Домашнє завдання