Українська мова 2 клас Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Подорож у країну слів. Слова-синоніми, антоніми, омоніми, ба-гатозначні слова та слова із зменшувально-пестливим значенням

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Подорож у країну слів. Слова-синоніми, антоніми, омоніми, ба-гатозначні слова та слова із зменшувально-пестливим значенням

Мета: продовжити формувати уявлення про слова- синоніми, антоніми, омоніми, багатозначні слова та слова із зменшувально-пестливим значенням, їх роль у тексті, мовленні; добиватися розуміння їх суті кожним учнем; збагатити словник, вчити добирати найбільш влучні слова; розвивати творчі здібності дітей, залучати їх до вивчення мовних, лінгвістичних явищ, законів; вчити висловлювати свої думки і почуття вербально. Обладнання: текст І. Вихованця, схеми-опори, загадки, прислів’я та інший словесний матеріал.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Робота над темою уроку

1.Вступне слово вчителя

У ч и т е л ь. Рідна мова, як і все дорогоцінне, потребує дбайливого догляду і вірної любові. Рідна мова — найбільша духовна коштовність, у якій народ звеличує себе. Упродовж віків український народ творив і шліфував свою мову. Заносив у мовну скарбницю добірні перлини пізнання, почуття, мрії. Неповторно звучить мелодія рідного слова. І кожне слово — немов квітка з неповторним ароматом і барвами. У багатобарвності й могутності рідного слова втілюється краса самої людини — творця мови.

Людина багата й нездоланна, коли вирощує хліб на щастя людям, коли вічною працею береже світ, коли плекає мову.

2.Робота над текстом І. Вихованця

Бажано, щоби примірник із текстом І. Вихованця був на кожній парті у дітей.

Учитель

У стінах храмів і колиб Сіяє нам святково,

Як сонцем випечений хліб,

І виплекане слово...

Учитель. Гарно сказано?! Чи сподобався вам цей текст? Чим саме? Що вас вразило? (Відповіді дітей. Учитель спрямовує їхню увагу на слово, його роль, значення.)

—А як ви вважаєте, автор любить свою мову чи ні? Доведіть свою думку. (Діти доводять, що автор дуже любить і розуміє свою мову, бо так гарно про неї розповів, дібрав такі влучні слова.)

—І все це він робить за допомогою слова. Це дуже важко — словом роз-повісти про слово. Сьогодні я пропоную вам стати дослідниками слова, його творцями. Повернімося до тексту І. Вихованця. Однією з особливостей будови тексту є вживання автором слів-... (синонімів). Знайдіть та прочитайте, як автор називає мову (слово). (Якщо діти не здогадаються самі, то вчитель підводить їх до відповіді у процесі аналізу тексту.)

Діти. Мова — дорогоцінність, коштовність, океан звуків. Слово — перлина, мелодія, квітка. 

Учитель. Ще з першого класу ви пам’ятаєте, що то за слова, що по-різному називають одне й те саме явище, предмет.

Діти. Це синоніми — слова, схожі за значенням. Їх автор уживає у тексті, щоб не було прикрих повторень, для того, щоб прикрасити текст.

Учитель. Згодна з вами. А які ви ще слова знаєте?

Діти. Ми знайомі також з антонімами. Це — слова, протилежні за значенням.

Учитель. А де найчастіше їх використовують?

Діти. У прислів’ях, приказках, казочках. Наприклад:

•Слово — срібло, а мовчання — золото.

•Сміх крізь сльози.

•Що старе, що мале.

•Чорна корова усіх поборола, а біла прийшла — всіх підняла.

Учитель. А ще з якими особливими словами ви знайомі?

Діти. Це — омоніми, багатозначні слова. Слово одне, а значень у нього — кілька. Наприклад:

•Коса — дівоча зачіска; інструмент; мілина у річці, на морі.

•Півники — птахи; квіти; цукерки.

Учитель. Добре. Я задоволена, що ці знання збереглися у вашій пам’яті. Молодці! А як би ви назвали маленьку пташку? Молоду гілку? Зайця, який щойно народився?

Діти. Пташечка, гілочка, зайченятко.

Учитель. Це — ... (Діти доповнюють, що це пестливі слова, слова із зменшувальним значенням.)

3. Складання схеми-опори

СловаЗначення

1. СинонімиСхожі за значенням слова

2. АнтонімиПротилежні за значенням слова

3. ОмонімиБагатозначні слова

4. Зменшувально-пестливіЛагідні, ласкаві, ніжні, зі зменшувально- пестливим значенням

 

4.Складання міні-твору (опису)

Учитель. От ми дещо й пригадали про слова взагалі та про особливі слова — синоніми, антоніми, омоніми, пестливі слова. А тепер хотілося б, щоб ви спробували самостійно цікаво розповісти про синоніми, антоніми, омоніми. Так, як І. Вихованець розповів нам про мову. Щоб душа відгукнулась. За жанром цей твір-опис може бути казкою, оповіданням, загадкою, віршем.

Діти обирають тему і описують будь-яку групу слів за бажанням.

У процесі роботи можна зачитувати дитячі твори, коментувати їх (якщо клас вміє так працювати: і слухати, і писати одночасно), за методикою В. О. Сухомлинського. Якщо учні не встигли дописати твори на уроці, надайте їм можливість завершити їх удома.

Аналіз творів доцільно провести на наступному уроці мови, читання або за рахунок індивідуальної години.

Кращі твори можна розмістити у стіннівці «Перлини учнівської творчості».

ІІІ.Підсумок уроку