Українська мова 2 клас Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Творча робота над спільнокореневими словами

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Творча робота над спільнокореневими словами

Мета: розширити уявлення учнів про спільнокореневі слова; вчити практично їх визначати, знаходити в них спільну частину — корінь; формувати мовне чуття; вчити відчувати природну основу звучання слів, чути різницю у звучанні та складі слів, лексичному значенні слова; розвивати мовлення, мислення, творчі здібності учнів. Обладнання: словесний матеріал, картки, схеми-опори.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Творча робота над спільнокореневими словами

1.Слухання вірша. Аналіз тексту вірша

Учитель

Віхола-метелиця вийшла за село —

Холодно метелиці у селі було.

Гув на вулиці вітрище,

Що у вербах так і свище.

Вранці стихло... Випав сніг...

Вітер стих.

Сонечко сяє, вітерець колише віти...

Як же вітерцеві й сонцю не радіти?

—Діти, у тексті вірша зустрічаються слова-родичі. Ціла сімейка слів! У кожній вашій сім’ї є мама, тато, діти, дідусь і бабуся... Це — родина!

Услів теж є родичі, і вони теж схожі між собою. Знайдіть у вірші таку сімейку.

Діти знаходять слова: вітрище, вітер, вітерець. Дають їм характе-ристику:

вітрище — слово сильне, сердите; вітер — більш спокійне, лагідне; вітерець — ніжне, пестливе.

Учитель. Їхню силу і міць чути за звучанням.

Хто найсильніший? А найніжніший? Промовте слова, послухайте, як вони звучать.

—Уявіть собі деревце: корінь — один, а гілочок — багато, і всі вони схожі, хоч і дещо різні...

Отак і у слів-родичів — один корінь. Знайдемо його: вітер — вітрище — вітерець — вітрюган.

Висновок. Слова, що мають спільний корінь, — це спільнокореневі слова.

2.Гра «Зрости деревце»

На столі лежать картки із словами (можна розташувати їх на дошці). Учні обирають серед них спільнокореневі слова-родичі та чіпляють відповідні до певного деревця (на магнітній дошці).

указкаПоказпоказовий

наказала"-каз-казав 

лісовикЛісочоклісоваа

полісся"-ліс-лісник

3.Гра «Обери будиночок»

Учитель. Серед цих слів є слова — назви предметів, ознаки предметів та слова, що означають дії предметів. Поселіть кожне слово до свого будиночку.

 

 

Біля дошки працюють троє учнів, коментуючи свою роботу.

Учитель. Молодці, впоралися!

Гарний садок у нас вийшов, і будиночки ви правильно заселили від-повідними мешканцями.

4.Самостійна творча робота (у парах)

Учитель. На ваших партах є картки, а на них — деревця-пагінці, але гілочок у них немає. Спробуйте виростити кожен свій садочок.

На кожну парту дається 4 картки-деревця з набором слів, з яких треба вибрати потрібні — спільнокореневі. Учитель допомагає. Учні «саджають сад» — прикріплюють кожне деревце до великого аркуша паперу. Розглядають, яке деревце вийшло пишнішим.

ІІІ.Підсумок уроку

Учитель

Багато слів на світі,

Та зайвих не буває.

Слова спільнокореневі,

Бо спільний корінь мають.

Тата й маму, діда й бабу має кожна людина,

Іу слів, як у людей, теж буває родина.

—Що на уроці вам сподобалося найбільше?

!V. Домашнє завдання