Українська мова 2 клас Тема. Закріплення знань про службові слова. Контрольне списування

Тема. Закріплення знань про службові слова. Контрольне списування

Мета: закріпити отримані учнями знання про самостійні частини мови та службові слова; розвивати мислення, мовлення, уважність; виховувати акуратність під час оформлення письмових робіт.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Бесіда

—Давайте згадаємо, над якою темою ми працювали впродовж кількох останніх уроків. (Відповіді учнів.)

—Чим різняться самостійні частини мови — слова, що позначають назви предметів, ознаки предметів і дії предметів — і службові слова? (До службових слів ми не можемо поставити запитання.)

—Для чого у мовленні ми використовуємо службові слова? (Для зв’язку самостійних слів у реченні.)

—Як пишуться службові слова? (Окремо від інших)

2.Творча робота (за варіантами)

Варіант 1

Прочитайте словосполучення. Доберіть до поданих службових слів протилежні за значенням. Запишіть оновлені словосполучення, за необ-хідності змінюючи самостійні слова. Підкресліть службові слова.

Виросли (за) парканом —

Прийшов (до) школи —

Спілкувалися (перед) вечерею —

Прилетіли (з) вирію —

Варіант 2

Прочитайте словосполучення. Запишіть їх, розкриваючи дужки. Службові слова підкресліть.

(За)йшов до бібліотеки — сховався (за)деревом; лист (від)бабусі — (від)чинив двері;

(на)писав твір — (на)сторінках підручника;

(у)чарівній скриньці — (у)пізнав за голосом.

Колективна перевірка виконаної роботи. Аналіз помилок.

III.Контрольне списування

І рівень

ЛІКАР АЙБОЛИТЬ Жив-був лікар. Звали його Айболить. Він був добрим. Лікар Айбо- лить найбільше любив качку Кіку, собаку Авву, папугу Карудо і сову Бумбу. (24 слова)

НАСТЯ

Настя була в магазині. Вона купила пенал і олівці. Сестрі Вірі дівчинка купила ляльку. Віра ще маленька. А братові Алику Настя принесла машину. (24 слова) 

МУРКА

У нашої Мурки пухнастий хвостик. Лапки гарненькі, кігтики гострі, а вуса довгі. Вона любить гратися клубочком з ниток. Часто Мурка заплющує очі й тихенько муркоче. (26 слів)

КИЇВ

Ми живемо в Києві. Київ — столиця України. Наше місто велике і красиве. Воно стоїть на високих берегах Дніпра. У Києві багато парків, вулиць. Наш будинок на вулиці Артема. (29 слів)

IIIрівень

ПРО МУРАШКУ

Скінчилася довга зима. Прокинувся сонний мурашка від довгого сну. Поворушив рудими вусиками, випростав довгі лапки. Побіг на розвідку.

Коли це згори йому щось ляп! Краплина! Та яка ж велика! (31 слово)

ЧАРІВНІСТЬ ПРИРОДИ

Найбільшу насолоду і радість дає людині спілкування з природою. Вона завжди нас чарує і хвилює. Шепіт голубої води, зелених дібров дорогий кожному серцю. Розмаїття квітів дарує радість.

Чудова природа рідного краю! (33 слова)

IVрівень

НАСТАЛА ОСІНЬ

Настала осінь. Холодний вітер позолотив гілки. Дівчина-верба стала золотокоса. А пташки не стало. Куди вона поділася? Полетіла в теплий край — далеко-далеко за море. Весною вона прилетить, і верба перестане сумувати. (34 слова)

МОВА У ЖИТТІ ЛЮДИНИ

Мова допомагала людям зрозуміти одне одного, допомагала нашим предкам у їхньому важкому житті. Разом, усім великим родом, легше було корчувати ліс, звільняючи місце для посівів, разом приручати, а потім пасти худобу. (35 слів)

. Підсумок уроку