Українська мова 2 клас Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Спостереження за роллю дієслів у мовленні (без уживання терміна)

Тема. Урок розвитку зв’язного мовлення. Спостереження за роллю дієслів у мовленні (без уживання терміна)

Мета: узагальнити уявлення учнів про дієслово (без уживання терміна): що означає, на які питання відповідає, яку роль відіграє у реченні й мовленні; розвивати усне й писемне мовлення, логічне мислення, спостережливість; викликати інтерес до мови, мовлення, бажання говорити рідною мовою, пізнавати її секрети. Обладнання: словесний матеріал, таблиця, картки для гри, іграшка-зайчик, магнітофон.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Робота над загадкою

Учитель. Сьогодні, діти, у нас на уроці — гість. Спробуйте відга-дати, хто саме до нас прийшов.

По городі він стрибав

Іморквинку смакував.

Довгі вуха... Скік та скік...

Ми погнались — він утік.

Д і т и. Це — зайчик.

У ч и т е л ь. Так, погляньте, який він?

Діти описують зайчика від вушок до хвостика.

2.Творча робота. Спостереження за роллю дієслів у мовленні Учитель. А які слова допомогли нам описати зайчика?

Діти. Слова, що називають ознаки предмета.

Учитель. Добре, згодна з вами. А що зайчик зараз робить?

Діти. Гризе морквину. Він зголоднів.

Учитель. Правильно, бо вже дванадцята година, а снідав зайчик

овосьмій.

Зайчик. А як ви дізналися? Я ж нічого не говорив.

Учитель. Ти ж чемний, культурний зайчик і повинен дотримуватися певного розпорядку дня, чи не так?

Зайчик. Ще й як!

Учитель. А хочеш, ми вгадаємо, що ти робив із самого ранку? Зайчик. Не вгадаєте, де вже вам!

Діти. Відгадаємо, ось побачиш! (Розповідають, складаючи текст. Вчитель записує його на дошці чи на магнітофон.)

Ти прокинувся о сьомій годині ранку.

Склав свою постіль, зробив зарядку.

Потім ти умився і почистив зубки.

Одягнувся, поснідав і пішов на прогулянку. Зголоднів, побачив морквину і вирішив пообідати. Вирвав морквину і гризеш її, Зайчику.

З а й ч и к. Так і було!

Учитель. Зайчику, це було легко. Наші діти — старанні учні. Вони ще й не таке вміють! 

ІІІ.Початкове ознайомлення з часовими формами дієслів (без

уживання термінів)

З а й ч и к. Я теж багато дечого вмію.

Учитель. Ну, тоді знайди нам слова, що розповідають про твої дії. Що ти робив?

Зайчик. Ой, ми у лісовій школі ще цього не вчили, а діти знають?

Учитель. Звичайно, дивись! (Діти знаходять у тексті і під-креслюють слова, що називають дії зайчика).

Зайчик. А що я роблю зараз? (Діти вгадують дії зайчика.)

З а й ч и к. А що робитиму потім?

Діти. Підеш додому, відпочинеш, пообідаєш, зробиш уроки, по-граєшся, погуляєш, подивишся мультики, помиєш лапки, ляжеш від-почивати...

З а й ч и к. Ну й розумники! Про все правильно розповіли.

Учитель. Бачиш, Зайчику, ми знаємо, що ти робив, що робиш зараз, що робитимеш потім, а допомогли нам у цьому слова, що позначають дію. Вони відповідають на питання: що робив? (колись, у минулому); що робить? (тепер, зараз); що робитиме? (потім, у майбутньому). Вони означають час дій.

Учні заповнюють таблицю словами — назвами дій, орієнтуючись на опорні запитання.

Що робить? (зараз, тепер)Що робив? (колись, у минулому)Що зробить (робитиме)? (потім, у майбутньому)

 

 Гра «Де чий дім?»

Клас об’єднується у групи за кількістю будиночків. На картках написані дієслова у різних часових формах та дієслова в однині та множині (цю тему учні вивчали на попередніх уроках, за необхідності вчитель може нагадати про змінювання дієслів за зразком «один — багато»). Діти обирають відповідні картки та вставляють їх у кишеньки будиночків, коментуючи свої дії.

V.Підсумок уроку

Учитель. Отже, діти, як ви вважаєте: чи може мова існувати без слів — назв дій? (Відповіді учнів.)

Любий мій зайчику,

Всі учні класу знають Слова, що дії означають.

Ти рідну мову теж вивчай,

До лісової школи поспішай!

Зайчик прощається з дітьми, поспішає до лісової школи — вивчати слова, що називають дії предмета.