Українська мова 2 клас Тема. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова, що називають дії предметів». Складання розповіді за серією малюнків та питаннями

Тема. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою «Слова, що називають дії предметів». Складання розповіді за серією малюнків та питаннями

Мета: вчити вживати дієслова з урахуванням мовленнєвої ситуації; поглиблювати знання про текст-опис та його частини; учити складати зв’язні розповіді за серією малюнків та запитаннями; виховувати співчуття та доброзичливість.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Повідомлення теми та мети уроку

—Сьогодні ми пригадаємо й повторимо все, що знаємо про слова — назви дії предмета. Також складемо розповідь за серією малюнків та пи-таннями, висловлюючи своє ставлення. Будемо вчитися доречно й влучно користуватися багатством рідної мови.

III.Систематизація та узагальнення вивченого

1.Перевірка домашнього завдання

—Прочитайте пари слів, протилежних за значенням. (Купувати — продавати,руйнувати — будувати, говорити — мовчати, підіймати — опускати, охолоджувати — підігрівати, шепотіти — кричати)

—Які речення ви склали? (Суп треба підігрівати, а квас — охоло-джувати.)

2.Робота в парах за підручником (вправа 30)

—Прочитайте. З якої казки цей уривок? («Лисичка і Журавель»)

—Розкажіть цю казку за особами (парами).

—Замініть слова стук-стук, лизь-лизь, хлюп-хлюп іншими словами. (Стукати, лизати, хлюпати)

—Закінчіть вправу за зразком. (Журавель стукав. Лисичка лизькала. Хвилі хлюпали. Мишка шкрябала. Заєць стрибав.)

—Наведіть свої подібні приклади. (Хрю-хрю — свиня рохкає. Гав- гав — собака гавкає. Тьох-тьох — соловейко тьохкає.)

3.Колективна творча робота

—Розгляньте малюнки й розкажіть, що зображено на кожному з них.

—Дайте хлопчикам імена і складіть зв’язну розповідь за малюнками. Скористайтесь поданими нижче запитаннями.

1)Яка була дорога?

2)Що сталося з Іванком?

3)Як поводився у цей момент Сашко?

4)Що сталося з ним пізніше?

5)Що зробив після цього Іванко?

6)Якою може бути кінцівка розповіді?

—Запишіть складений текст.

Дорога була слизькою. Іванко впав. Сашко зареготав. Пізніше він сам послизнувся. Іванко підбіг і допоміг устати. Сашкові стало соромно. Хлопці потоваришували.

4.Фізкультхвилинка 

5.Творчий диктант

—Допишіть потрібні за змістом слова — назви дій.

—Допишіть потрібні за змістом слова — назви дій.

(Настала) тепла весна. Ранкове сонечко (світить) лагідно, ласкаво. На деревах скоро (з’являться) листочки. Ми так (любимо) весну!

6.Гра «Хто більше?»

—До назв предметів доберіть по кілька назв дій.

Сніг (щоробить?) — ... (іде, сипле, падає, валить, кружляє).

Мороз (щоробить?) — ... (щипає, кусає, пече, тріщить).

Вітер (що робить?) — . (гуде, свище, завиває, віє, шумить).

Сонце (що робить?) — ... (пече, гріє, світить, сяє).

Дощ (що робить?) — ... (ллє, періщить, іде, шумить, накрапає).

—Як називаються слова, які ми підібрали до слова мороз?

(Вони між собою близькі за значенням.)

IV.Підсумок уроку

—На які питання відповідають слова — назви дій? (Що робити? що зробити? що роблять? що робив? що роблю? що робитиму?...)

—Назвіть приклади слів — назв дій, близьких за значенням. (Сміятися — реготати, гигоніти, хихикати, гигикати, заливатися; плакати — рюмсати, нюняти, ревти)

—Наведіть приклади слів - назв дій, протилежних за значенням. (Купувати — продавати, зачиняти — відчиняти, давати — брати, товаришувати — сваритися)

—Які прислів’я ви запам’ятали на уроці? (Чужому лихові не смійся. Хто сміється, тому не минеться. Не плюй у криницю — згодиться води напитися.)

—У якій розповіді ми їх застосовували? (Про Сашка та Іванка)

—Хто з хлопчиків вам більше сподобався і чому?

V.Домашнє завдання