Українська мова 2 клас Тема. Багатозначні дієслова. Складання опису зовнішності людини

Тема. Багатозначні дієслова. Складання опису зовнішності людини

Мета: вчити ставити питання до дієслів; формувати вміння складати опис зовнішності людини, добираючи найбільш влучні слова для вираження своєї думки; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати увагу, кмітливість, чуйність.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (вправа 25)

—Які слова — назви дій ви підкреслили? (Візьми, усміхається, матимеш, носити)

—Як ви поділили для переносу слова Андрійко та візьми? (Анд-рій-ко, візь-ми, ві-зьми)

2.Хвилинка чистопису

чя дя ся обличчя

—Напишіть рядок буквосполучень і введіть їх у слова. (Узбіччя, дякувати, сміється)

—Зі словом обличчя складіть і запишіть речення. (У Марійки смагляве обличчя.)

III.Повідомлення теми й мети уроку

—Сьогодні ми продовжимо ознайомлення зі словами — назвами дій, не тільки близькими й протилежними за значенням. Ми з’ясуємо, що є багатозначні слова — назви дій. Також будемо вчитися складати описи людей. І сьогодні опишемо Гриця, про якого ви читали в домашній вправі.

IV.Робота над вивченням нового матеріалу

1.Складання опису зовнішності хлопчика (вправа 26)

—Користуючись матеріалом вправи 25 та малюнком на с. 15, усно складіть коротенький опис Гриця.

—Яке у Гриця обличчя? Яке волосся? (У Гриця личко світле, чубчик золотавий.)

—Який на ньому одяг? (Він одягнений у зелену футболку із жовтими смужками, у жовті штанці.)

—У що хлопчик взутий? (Взутий у блакитно-білі черевики.)

—Кого тримає Гриць на руках? (На руках Гриць тримає біленьке кроленя.)

—Спираючись на питання у вправі 26, запишіть короткий опис хлопчика у зошит.

2.Колективна робота з підручником (вправа 28)

—Прочитайте речення і простежте, які різні дії означає слово іде.

—У кожному реченні слові іде замініть іншим, близьким за значенням. (Падає сніг. Пливе пароплав. Їде поїзд. Настає весна. Минає час. Відбувається концерт.)

—Запишіть утворені речення. 

—Який висновок із цієї вправи ми зробимо? (Слово іде має не одне, а кілька значень, бо його вживають і замість пливе, і замість лине, і замість минає, і замість відбувається.

Значить, його можна назвати багатозначним.)

—Наведіть свої приклади багатозначних назв дій. (Читати книжку, читати сліди; пливе спортсмен, пливе хмарка; ударив кулаком, ударив грім, ударили барабани.)

3.Фізкультхвилинка

V.Закріплення вивченого матеріалу

1.Вибірковий диктант

—Випишіть слова — назви дій з прочитаного мною тексту.

ЖАРТ

Іринка проснулась,

вдяглася і взулась,

вмилась, попоїла,

під вишнею сіла.

Позіхнула ліниво,

зітхнула тужливо,

лягла коло хати

під вишнею спати.

С. Косенко

—Прочитайте слова, які ви виписали. (Проснулась, вдяглася, взулась, вмилась, попоїла, сіла, позіхнула, зітхнула, лягла, спати)

—До яких із них у першому реченні можна дібрати слова, близькі чи протилежні за значенням? (Проснулась — прокинулась — заснула; вдяглася — вбралася — роздяглася; взулась — роззулась; вмилась — причепурилась; попоїла — поснідала; сіла — встала)

2.Колективна робота з підручником (вправа 27)

—Підготуйтеся і прочитайте вірш хором.

—Поставте питання до виділених слів. (Що робитимемо? — Будемо зростати, жити)

—Вивчіть вірш напам’ять. Підготуйтесь записати по пам’яті два останні рядки. (Будемо Вітчизні вірно служити.)

—Перевірте написане за підручником.

VI.Підсумок уроку

—Що вас найбільше зацікавило на уроці?

—Які бувають за значенням слова — назви дій? (Близькі, проти¬лежні, багатозначні)

—Наведіть приклади.

VII.Домашнє завдання