Українська мова 2 клас Тема. Змінювання дієслів з іменниками за зразком «один — багато». Вимова й написання слова жайворонок. Навчальне аудіювання («Волохань»)

Тема. Змінювання дієслів з іменниками за зразком «один — багато». Вимова й написання слова жайворонок. Навчальне аудіювання («Волохань»)

Мета: розвивати вміння змінювати слова за зразком «один — багато»; закріплювати навички розпізнавати дієслова за питаннями; вчити встановлювати синтаксичні зв’язки дієслів з іменниками; навчити вимовляти й писати слово жайворонок; вчити розуміти текст з одного прослуховування; виховувати повагу до традицій українського народу.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (вправа 9)

—Прочитайте виразно вірш і скажіть, кому дякують люди. (Хліборобам, ковалям, будівельникам, письменникам, учителям)

—У яких рядках сказано про письменників? (Пишуть книги нам читати.)

—А про вчителів? (Шкіл науку нам дають.)

—А про хліборобів? (В поле йдуть орати.)

—А про ковалів? (Плуги міцні кують.)

—А про будівельників? (Будують теплі хати.)

—Які назви дій ви виписали? Прочитайте, ставлячи до них питання. (Йдуть (що роблять?), орати (що робити?), кують (що роблять?), будують (що роблять?), пишуть (що роблять?), читати (що робити?), дають (що роблять?).)

—Які слова ви підкреслили? (Орати, читати — що робити?)

2.Пошукова робота

—На дошці записані стовпчики слів. Зв’яжіть їх попарно і запишіть речення.

Швачка——літає

Учні—шиє

Пілот—вчаться

Воїни——— співає

Артистзахищають

—Чому саме так ви поєднали слова? (Бо йдеться про людей і рід їх занять.)

—На які питання відповідають слова, що називають дії людей? (Що робить? що роблять?)

—Чому ми ставимо різні запитання? (Коли говоримо про одну людину, ставимо питання що робить?, а коли про дію багатьох — що роблять?)

III.Повідомлення теми й мети уроку

—Сьогодні ми переконаємося в цьому, спостерігаючи, як змінюються слова — назви дій зі словами — назвами предметів. Також навчимося правильно вимовляти й писати слово жайворонок. 

IV.Робота над вивченням нового матеріалу

1.Колективна робота з підручником (вправа 10)

—Запишіть, доповнивши правий стовпчик за зразком. (Ковалі (що роблять?) кують. Учні (що роблять?) пишуть. Спортсмени (що роблять?) пливуть. Жайворонки (щороблять?) співають.)

—Усно поширте речення іншими словами. (Ковалі кують підкови коням. Учні пишуть диктант. Спортсмени пливуть брасом. Жайворонки співають високо в небі.)

—Зверніть увагу на написання слова спортсмен. Подумайте, з яких слів воно утворилося. (По-англійськи — спортивний чоловік.)

2.Словникова робота

—Зверніть увагу на написання слова жайворонок. Ще раз його вимовте. Що вам відомо про цю пташку?

—Тоді послухайте. Жайворонок — пташка, трішки більша від горобця. У неї широкі й довгі крила, тому вона швидко літає. Існує понад сімдесят видів жайворонків. Вони живуть по всьому світу, окрім Антарктиди та Австралії. Жайворонки люблять простір, тому в містах їх зустріти важко. Вони мешкають у степах. Пташки стрімко злітають угору до 3 км і дзвінко співають. Їхня лунка пісня далеко розноситься довкола.

—Ще раз прочитайте слово жайворонок і запам’ятайте, як воно пишеться. Складіть із цим словом речення, запишіть. (Жайворонок здійнявся високо в небо.)

3.Самостійна робота (вправа 11)

—Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається? (Про виховання хлопчиків і дівчаток)

—Розкажіть, до чого вас привчають у родинах? (Мити посуд, приби-рати після себе, виносити сміття, чистити взуття...)

—Знайдіть у тексті слова — назви дій. На які питання вони відпові-дають? (Що робили? — Виховували, мали, виконували, переймали, при-щеплювалися, вчилися)

—Змініть ці слова так, щоб вони відповідали на питання що робив? Запишіть їх. (Що робив? — Виховував, мав, виконував, переймав, при-щеплювався, вчився)

4.Фізкультхвилинка

V.Навчальне аудіювання. Перевірка аудіативних умінь

«Волохань» (Дівакова І. Аудіювання на уроках читання у 2-4 класах.

—2-ге вид., перероб. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. — 48 с. — С. 7.)

1.Слухання тексту

2.Тестування

3.Перевірка роботи

VI.Підсумок уроку

—Що нового ви дізналися про слова — назви дій? (Вони зв’язуються зі словами — назвами предметів.)

—На які питання відповідають слова, що означають дію одного пред-мета? (Що робить? — пише; що робив? — писав; що робитиме? — писа-тиме)

—На які питання відповідають слова, що означають дію кількох предметів? (Що роблять? — читають; що робили? — читали; що робити-муть? — читатимуть)

VII.Домашнє завдання