Позакласне читання 2 клас Тема. У нас до праці здатні руки

Тема. У нас до праці здатні руки

Мета: відпрацьовувати навички виразного читання та вміння визначати в тексті головне; ознайомити дітей із процесом виготовлення хліба, прислів’ями, що прославляють працю; розвивати навички слухання та інтонування почутого; удосконалювати мовлення, акторські здібності; виховувати пізнавальний інтерес до усної народної творчості, повагу до людей праці, пошану до хліба

Обладнання: ілюстрації до казок; дитячі малюнки; малюнки колосків із мовним завданням; маски казкових героїв; силуетні малюнки півника і мишенят; малюнки, що відображають шлях хліба до столу; клубок ниток; мікрофон; колоски пшениці; музичне оформлення.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

1.Привітання

Сказав мудрець: «Живи, добро звершай,

Ти нагород за це не вимагай,

Лише в добро і вищу правду віра Людину відрізни від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра!»

2.Мовна розминка

 Гра «Упіймай звук [т]»

Стук-стук-стук,

Лине лісом перегук....

Тож у будень і на свято Трудеться дзьобатий дятел.

3.Мотивація навчальної діяльності

—Коли людина з любов’ю спостерігає навколишній світ, вона віддає йому часточку душі. Так народжуються казки, де звірі, дерева, трави і квіти думають, розмовляють, відчувають...

Казки живуть із нами, поміж нас. Потрібно лише зуміти їх побачити, почути, відчути... Тс-с-с! До нас іде казка!

Хай панує в класі Добро, щирість, ласка!

До нас знову сьогодні Завітала казка!

Діти надягають маски.

—Вітаємо всіх і починаємо черговий урок, присвячений її Ве-личності — Казці.

Дітки, звертатимеся одне до одного як казкові герої: Сніжинонь- ко, Крапелько. Спробуємо!

 Гра «Павутинка»

Діти розкручують клубок ниток, називаючи дітей відповідно до маски. Скручують у зворотному порядку, називаючи відомі їм казки.

II.Вправи на розвиток мовленнєвого апарату

1.Вправи на розвиток і контроль дихання

—Вдих на 1-5, затримка на 1-3, видих на 1-7.

—Вдих на 1-3, затримка на 1-3, видих на 1-10.

—Вдих на 1-2, затримка на 1-3, видих (на видиху повторити: «За високими горами, за далекими лісами».)

2.Гра на увагу «Упіймай зайве слово»

Батон, батон, бутон, батон, батон, бетон, батон.

Горлечко,горлечко,горлечко,горличка.

3.Робота над скоромовкою

На печі, на печі Гарячі та смачні Пшеничні калачі.

Читання в різному темпі. Гра «Диктор» (використовуючи мікрофон).

III.Повідомлення теми уроку. Підготовка до роботи над казкою «Колосок»

1.Робота над прислів’ями

Робота в групах: розташувати зернини в потрібному порядку.

2.Робота над загадкою

Виріс в полі дім,

Повно зерна в нім.

Стіни позолочені.

Вікна заколочені.

На стовпі гойдається,

Багатством пишається. (Колосок)

3.Бесіда про вирощування пшениці та виготовлення хліба

—Люди яких професій беруть участь у виготовленні хліба?

—Якого кольору хліб?

IV.Робота над новим матеріалом

1.Читання вірша «Я буду героєм труда»

Ми з татом будуємо хату,

Із мамою полем грядки.

Люблю працювати завзято,

Учуся читати книжки.

Не можу, не хочу й хвилини В нудному безділлі прожить.

Хвилини — маленькі краплини,

А з крапель струмочок біжить.

Струмочки зіллються в потічки —

І повінню лине ріка.

Хай праця моя невеличка,

Вона мені й люба така.

Я буду трудитися, як тато,

Як мама моя молода.

Збудую і школу, і хату,

І вирощу хліба багато...

Я буду героєм труда.

2.Обговорення прочитаного

—Про кого цей вірш?

—Що робить хлопчик із татом?

—Що робить хлопчик з мамою?

—Чи люба праця хлопчикові?

—Як трудитиметься хлопчик?

—Що мріє збудувати хлопчик?

—Що хоче хлопчик виростити?

—Ким мріє стати хлопчик у майбутньому?

3.Повторне читання вірша учнями

1)Читання «буксиром».

2)Гра «Котик і Мишка».

4.Ознайомлення з казкою «Колосок»

1)Читання казки вчителем та дітьми, які читають словами.

Усі діти стежать і зупиняють, коли читач припустився помилки. Читання до слів «Швиденько сіли за стіл».

—Як ви гадаєте, любі діти, яку кінцівку матиме казка?

Діти висловлюють свої припущення. Потім дослуховують казку до кінця, порівнюють свої відповіді та справжню кінцівку.

—Чому півника називали Голосисте Горлечко?

—Чому мишенят звати Круть і Верть?

—А які б імена ви б їм дали?

—Послухайте класичну музику. Кому вона найбільше підходить: півникові чи мишенятам? Чому?

2)Підготовка до читання. Словникова робота.

—Яке найдовше слово?

—Прочитайте всі слова з літерою «а», з літерою «о».

—Розгляньте ілюстрацію. Тут зображено, як півник ціпом об-молочує зерно.

Діти з «Довідкового бюро» читають, що таке ціп, млин, хто такий нероба. Із цими словами учні складають окличні, питальні, розповідні речення.

3)Читання учнями вголос.

—Якої пори відбувалися події?

—Що зробив півник, коли побачив колосок?

—У гру любили грати мишенята?

—Відшукайте в казці речення, що можуть бути підписами для ілюстрацій.

—Прочитайте, як повелися мишенята, знайшовши колосок.

—Який епізод вас найбільше схвилював?

—Розмістіть ілюстрації у такій послідовності, як відбувалися події в казці.

 Фізкультхвилинка

Не стріляй у пташку,

Не лови комашку,

Не топчи травинку,

Не зірви рослинку!

Бо земля без них —

Як без зірочок ясних,

їх створив Господь для тебе, їх краса для всіх під небом.

 Хвилинка відпочинку

Я печу, печу, печу Діткам всім по калачу.

Маком я їх потрушу,

В піч гарячу посаджу.

Випікайтесь, калачі,

У натопленій печі.

Буду діток я скликати,

Калачами частувати,

Г. Демченко

4)Складання ланцюжка послідовності подій « Шлях хліба до столу ».

5)Інсценізація уривка казки.

Звернути увагу дітей на передавання голосом характеру дійових осіб.

6)Мовно-логічне завдання.

—Доберіть слова, що відповідають діям мишенят та діям півника. Двоє учнів працюють біля дошки.

7)Визначення головної думки казки.

—Як автор ставиться до мишенят: засуджує, хвалить чи співчуває?

—Чому ви так вважаєте?

—Чи добре півник учинив щодо мишенят?

—Чи завжди ви допомагаєте дорослим, коли вас попросять?

—Як можна інакше придумати кінцівку казки, щоб мишенята стали працьовитими?

V.Домашнє завдання

Читати казку «Колосок» із батьками за особами.

VI.Підсумок уроку

—Що найбільше запам’яталося?

—Що вразило?

—Коли найбільше хвилювалися?

—Ми на уроці читали, писали, складали казки, прислів’я. Дружно і весело виконаймо пісню про наш незвичайний урок!