Позакласне читання 2 клас Тема. Зима-чарівниця

Тема. Зима-чарівниця

Мета: розкрити ознаки зими; учити учнів бачити і відчувати красу природи; заохочувати дітей до творчості; розвивати позитив- но-емоційне ставлення до пізнання навколишнього; учити складати загадки, казки, писати вірші; виховувати почуття прекрасного, дбайливого ставлення до природи.

Обладнання: костюми Зими і «сніжинок»; кошик з яблуками; картки з допоміжним матеріалом (віршиками і загадками).

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

Хай дзвенить пташиний спів І біжить-дзюрчить струмок.

А шкільний дзвінок скликає Учнів на новий урок.

—Почнемо урок з привітань і побажань.

Бажаю вам бути впевненими у своїх силах, стриманими. Не забувайте підводити руку перед тим, як відповісти.

Девіз уроку:

«Уважність, старанність, праця — наші сходинки на шляху до знань!» Якщо ви скористаєтеся цим девізом, то зможете піднятися сходинками на вершину до знань.

 Мовна розминка

Скоромовка

На узліссі скоромовка Сіроманця стріла вовка.

Скоро мовить вовк почав,

Ледь язик не поламав.

Бо була та скоромовка Для Івася, не для вовка.

Вправа «Віднови слова»

—Вставте пропущені літери, що позначають голосні звуки.

Мир — д.вг.й, к.р.тк.й, в.чн.й.

Питання — л.гк., скл.дн., пр.ст..

Обличчя — г.рн., с.мн., вр.дл.в..

Привіт — с.рд.чн.й, др.жн.й, п.лк.й.

Дружба — м.цн., щ.р., в.рн..

II.Робота над темою уроку

1.Вступне слово вчителя

—Чому, діти, ви так любите зиму?

—Скільки гарного навкруги взимку — блискучі бурульки, ажурні сніжинки, таємничі кучугури... Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. А чому настає зима? Послухайте казку.

Високо-високо, за найвищими хмарами була незвичайна країна, господинею якої була мати Природа. Вона посилала на землю до людей своїх діток-доньок. А було їх чотири: Весна, Літо, Осінь, Зима. Щоразу матінка Природа готувала своїх доньок до подорожі на землю. І коли помахала Осінь останнім своїм жовтим листом і попрощалася з нами, настала черга Зими йти до людей.

2.Зустріч із Зимою

—Дізнавшись, що у нас сьогодні урок присвячений зимі, Зи- монька-снігуронька завітала до нас.

—Заходь, заходь, сніжна Зимонько!

Діти плескають у долоні.

Зима. Доброго здоров’я, діти! Хоч мій час господарювання щойно настає, а я вже багато попрацювала. Запорошила снігом поля і дороги, одягла дерева білим пухом.

Демонстрування ілюстрацій.

—Що ви знаєте про мою роботу?

—У якому стані зараз нежива природа?

—Діти, відгадайте загадку.

Біле як сорочка.

Пухнасте як квочка.

Крил не має, а гарно літає.

Що це за птиця, що сонця боїться? (Сніг)

—Чому ви вважаєте, що це сніг? (Відповіді учнів.)

—Розгляньмо перших вісників зими — сніжинок. (Пухнасті, великі, білі, легенькі)

—На кого вони схожі? (На білих мух, білих пташенят)

—Звідки вони прилетіли? (З неба)

—Яке небо? (Похмуре, сердите, непривітне. По ньому пливуть темно-сірі хмари і сиплять снігом.)

—Послухайте рядки з вірша М. Рильського.

Білі мухи налетіли,

Все подвір’я стало біле,

Не злічити білих мух,

Що летять, неначе пух.

—Що нагадують сніжинки?

—Діти, підставте рукавички і спіймайте сніжинки, подивіться на них. Які вони? (Візерунчасті,різної форми, схожі на срібні зірочки)

—Спіймайте сніжинку. Що замість неї залишилося? (Крапелька води)

—Із чого зроблена сніжинка? (З води)

—Хто її викував? (Мороз)

—Як же це відбувається? (Хмаринка пустить крапельку на землю погуляти або землю напоїти, а мороз — тут як тут! Відразу, ще в повітрі, заморозить і викує з неї чарівну зірку.)

—Сніжинки падають. Що вони роблять на землі? (Вони землю прикривають теплою, пухнастою ковдрою, щоб вона спочивала до весни.)

3.Читання віршів про зиму

—Сьогодні ми читатимемо вірші та оповідання про зиму.

Послухайте вірш А. Качана «Біля верби».

Кришила баба булку В саду біля верби,

До баби із провулка Злітались голуби.

Зліталися синиці,

Голодні горобці До баби-годівниці

Ізбулкою в руці.

А біля баби хлопчик Сипнув на сніг ячмінь.

За всіх пташок горобчик Подякував: «Цвірінь!».

 Обговорення прочитаного

—Що робила баба?

—Які птахи зліталися в садок?

—Що сипнув хлопчик на сніг?

—Як подякував горобчик?

Підготовлені учні читають вірші про зиму.

1-йучень

Ось і зима вже настала:

Там де шуміли луги,

Там де зозуля кувала —

Знов забіліли сніги.

Сніг на полях, на дорозі, Снігом укриті хати.

Як тепер Діду Морозу Наше село віднайти?

Вранці до гаю стежину Нам протоптать довелось, Щоб і до нас на ялинку Теж завітав Дід Мороз.

2-йучень

ЗИМОВИЙ САД

Сиджу я біля підвіконня, Коли дивлюсь у садку На груші... яблука червоні Висять на самому вершку.

У сад вдивляючись пильніше Я довго голову ламав:

Та як же так, чому раніше Цих яблук я не помічав?

Та от підвівся кіт-гульвіса, На грушу глянув як сова, Червоні яблука знялися...

І полетіли! Ну й дива!

Взяв олівець я із пенала І написав в календарі: «Сьогодні вперше прилетіли До нас у гості снігурі».

4.Самостійне ознайомлення з оповіданням «Снігур»

Настала зима, засипала землю сріблястим снігом. Тоді ж і пернаті вісники зими прилетіли. Посідали вони на засніжених деревах — і ті одразу погарнішали. Скрізь намети снігові, а на деревах — рум’яні червоні яблука поломеніють.

Звісно, ніякі це не яблука, а красені снігурі. Вони і в сад залітають, і в парк, і на годівницю сідають, якщо побачать там кленове, ясеневе або соняшникове насіння. Підсипав й корму, не лінуйся! Тоді побачиш цих пташок зблизька. А якщо ти ґроно горобини або калини на годівницю прилаштуєш, то навряд чи скоро відлетять червоногруді снігурі та їхні сірогруді подружки. Спостерігай тоді за ними, скільки заманеться!

Сидять статечні пташки, повагом видзьобують насіння з ягід, стиха перегукуються: «Ф’ю-ф’ю-ф’ю-ф’ю!»

Так і здається, що вони людині дякують за смачну їжу.

Цілу зиму мешкатимуть снігурі там, де їх годують досхочу.

Але... що це? Сніг почав танути, і пташок не стало. Виявляється, вони на північ подалися, в густих лісах гнізда будувати, виводити снігурят.

А коли знову завіє-закрутить хурделиця, красені-пташки прилетять туди, де їжі більше. І обов’язково тоді, коли ліс сніжинками пушинками вбереться, засяє у білому уборі. Неначе сніг той птахи на крилятах своїх принесли.

Нерозлучний снігур із снігом. Через те цю пташку і звуть снігуром.

5.Обговорення прочитаного

—Як ви вважаєте, чому оповідання має назву «Снігур»? (У цьому оповіданні йдеться про снігурів.)

—Коли прилетіли вісники зими? (Коли настала зима.)

—Як перегукуються пташки? (Пташки перегукуються: «Ф’ю, ф’ю!»)

—Де мешкають снігурі взимку? (Вони мешкають там, де году-ватимуть їх досхочу.)

—Де поділися пташки з настанням весни? (Вони подалися на північ, будувати гнізда в густих лісах.)

—Куди прилетять пташки, як завіє хурделиця? (Як завіє хурделиця, пташки прилетять туди, де їжі більше.)

6.Робота над загадками

—Хто найшвидше і найбільше відгадає моїх загадок, той отримає красиві, червоні яблука, що схожі на снігурів, про які щойно йшлося в оповіданні.

•Ніжна зірка, сніжно-біла,

На рукав згори злетіла.

Поки ніс її сюди,

Стала краплею води. (Сніжинка)

•Вчора з хмари падало,

Річкою текло,

А сьогодні ствердло І блищить мов скло. (Дощ, сніг, лід)

•Хто наткав полотна Аж до лісу від вікна?

І сміється, задається:

«От така ширина!» (Зима)

•Що росте догори коренем? (Бурулька)

•На дворі горою, а в хаті водою. (Сніг)

—Придивіться уважно до зимового пейзажу. Чи можна назвати цю пору року безбарвною?

—Назвіть кольори зими. Улаштуймо змагання: хто більше знайде кольорів та відтінків у зимовій порі.

—Який колір — прикметник — справедливо вважають головним кольором зими? (Білий)

 Фізкультхвилинка

Вирушаємо у сад,

Руки вгору піднімаєм,

Наче яблука зриваєм.

Назбираємо багато,

Щоб узимку ласувати.

7.Читання вірша М. Сингаївського «Білі черевички у зими»

Вкрив дерева білими крильми Морозець колючий, мов шипшина.

Білі черевички у зими,

Біла-біла в неї кожушина.

Білі сани, білогриві коні,

Білі рукавички пухові.

Білі щоки, а вуста червоні,

Мов розквітлі маки польові.

8.Підсумкова бесіда

—Крім Нового року, узимку ще є Різдво, Хрещення...

На Святвечір і протягом різдвяних свят діти ходять по домах — колядують і щедрують. Усі люди щедро їх частують, пригощають. Послухайте колядку.

Є колядочка у Гриця:

« Коляд-коляд-колядниця!»

Мати хусткою зав’яже —

Тільки носик вигляда.

Хоч мороз «Дошкулю» каже,

Так на те і коляда!

—Бачу я, що свята ви знаєте. Чому другий місяць зими має таку назву?

—Свою назву місяць дістав за тріскучі морози і люті хуртовини. У старовину казали: «У січні і снігом лице січе, і морозом вуха пече». Білоруси називають його «студзень», а болгари — «великий січко». А ще існують назви «сніговик», «тріскун», «вогневик» та ін.

—У народі стверджують, що другий місяць — весні дідусь, а зимі — цар.

—Що ви можете розповісти про останній місяць зими?

—Підступний лютий — найкоротший місяць року. О цій порі шаленіють вітри, сичать морози. Його називають «сліпень», «лютий», «криводоріг», а ще «межень», адже є межею між зимою і весною. Найбільш вдала назва «бокогрій».

9.Складання учнями казок про зиму (робота в групах)

10.Тестування

1.Яка пора року настала?

а)Весна;

б)літо;

в)зима.

2.Яких пташок можна побачити взимку?

а)Ластівок;

б)зозуль;

в)снігурів.

3.Що висіло на засніжених деревах?

а)Червоні яблука;

б)груші;

в)красені снігурі.

4.Куди подалися птахи з настанням весни?

а)На захід;

б)на схід;

в)на північ.

5.З чим нерозлучні снігурі?

а)3 сонцем;

б)з водою;

в)зі снігом.

III.Підсумок уроку

—Якою була тема нашого уроку?

—Якою — мета уроку?

—Чим сподобався вам урок?

—Що корисного ви запам’ятали?

IV.Домашнє завдання (для роботи в групах)

1.Дібрати прислів’я, загадки про зиму.

2.Скласти казку «Ліс узимку».