Позакласне читання 2 клас Тема. Моя Україна — широкі простори

Тема. Моя Україна — широкі простори

Мета: розширювати в учнів уявлення і збагачувати знання про наш край, про людей, які прославляють його; формувати почуття гордості за свою Батьківщину; розвивати навички читання, зв’язне мовлення; виховувати громадянські почуття, любов до Батьківщини, рідної мови.

Обладнання: карта України; виставка книг; ілюстрації; плакати; фотоальбоми; аудіозапис пісень; збірник «Нашамово солов’їна».

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

Посміхнулися гарненько!

Сіли. Настрій на урок взяли Й працювати почали

 Мовна розминка

Скоромовка

Жовте жито жук жував,

ІзЖенею жартував,

Жартом, жартом — і у Жені Жвавий жук живе у жмені.

II.Актуалізація опорних знань

Звучить аудіозапис пісні «Україна — рідний край».

—Діти, про що йдеться в пісні?

—З чого і де починається Батьківщина? (Відповіді дітей.)

III.Огляд виставки книг

—Звертаю увагу учнів на збірки творів поетів П. Воронька, Л. Костенко, Д. Білоуса, Олександра Олеся, М. Познанської, у яких оспівано красу рідного краю.

IV.Вивчення нового матеріалу

1.Інформаційно-пізнавальний матеріал

—Отже, діти, ми сьогодні читатимемо і говоритимемо про наш край — Україну. Україна — це те місце, де ви народилися, де живуть ваші батьки, родичі.

—Де ви народилися? (Відповіді дітей.)

—Місце, де ви народилися, і є вашою Батьківщиною, що є часткою нашої країни — України. (Показ на карті.) Україна — держава, що має свою історію, культуру, свою мову.

Кожна людина любить той край, де народилася і живе. Вона пи-шається своєю рідною землею. Завжди із захопленням говорить про квітучі весняні сади, про чудовий спів солов’я, плакучу вербу, що схилилася над стрімкою річкою.

Батьківщина — це казки, що розповідала тобі бабуся. Це зелена травичка і блакитна річечка.

2.Читання віршів про Україну заздалегідь підготовленими учнями (А. Костецький «Знаєш ти, що таке Батьківщина? », Ю. Рибчин- ський «Наша мова», Олександр Олесь «Хто зберіг любов до краю»)

3.Робота над віршем М. Хоростицького «Моя Україна»

1)Мовчазне читання вірша учнями.

—Прочитайте вірш самостійно. З чого почалася Україна для кожного з нас?

МОЯ УКРАЇНА

Моя Україна — широкі простори:

Поля і левади, долини і гори...

Молитва і пісня, і слово натхненне,

—З чого почалась Україна для мене?..

Чи з пісні тієї, що в небо злітає,

Чи з рідної мови, що звуками грає,

А чи з «Отченашу», що мати навчає?..

Із пісні, дитино, що в небо злітає,

Із рідної мови, що звуками грає,

І тієї молитви, що мати навчає,

Твоя Україна себе починає.

М. Хоросницька

2)Виразне читання вірша учнями.

—Намагайтеся передати інтонацією всю теплоту, з якою про Україну говорить поет. (Читання вірша кількома учнями.)

—Отже, Україна для кожного з нас починається із пісні, із рідної мови, з молитви, що навчає мати.

4.Робота над прислів’ями

•Без верби і калини нема України.

•Людина без Вітчизни — як соловей без пісні.

•Та земля мила, де мати народила.

 Фізкультхвилинка

Вранці часу я не гаю,

На зарядку вибігаю,

Марширую, присідаю,

Легко бігаю, стрибаю.

І не стомлююсь нітрішки,

Бо я дужі маю ніжки.

5.Робота над віршами «Журавлики-журавлі» П. Воронька, «Буває, часом сліпну від краси...» Л. Костенко

ЖУРАВЛИКИ-ЖУРАВЛІ

—Журавлики-журавлі,

Де літали ви, малі,

Де бували?

—Ми у теплі краї,

У казкові гаї Мандрували.

—Розкажіть, журавлі,

Як на дальній землі Зимували?

—Ми в казкових гаях Все по рідних краях Сумували.

П. Воронько

** *

Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,

Оці степи, це небо, ці ліси —

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе як є дорога, явори,

Усе моє — все зветься Україна.

Л. Костенко

1)Самостійне напівголосне читання віршів учнями.

2)Конкурс на кращого декламатора віршів (підбиття підсумків).

—Чого вчать нас ці вірші?

3)Словесне малювання картини «Краса моєї України».

6.Робота над змістом оповідання Т. Волгіної

УДОМА КРАЩЕ

Приїхав до Михайлика гість із села, двоюрідний брат Романко. Пішли вони місто оглядати. Показав Михайлик Романкові ляльковий театр, міський парк із фонтанами, цирк, метро.

Коли хлоп’ята повернулися, бабуся посадила їх обідати й запитала:

—Ну що, Романку, сподобалося тобі наше місто?

—Сподобалося! — відповів хлопчик. — У вас гарно! Але в селі краще. У нас трактори! У нас комбайни! У лісі ягід, грибів повно...

Бабуся засміялась і сказала:

—Це, Романку, з усіма так. Навіть прислів’я таке є: «У гостях добре, а вдома краще».

1)Читання оповідання вчителем.

2)Первинне сприйняття твору.

—Чи сподобалося Романові місто?

—Чому хлопчикові в селі краще?

—Яке прислів’я є основною думкою твору?

3)Читання оповідання за особами.

—Чи запам’ятали ви прислів’я?

7.Тестування

1.Людина без Вітчизни, як... без пісні.

а)Горобець;

б)сорока;

в)соловей.

2.Без... й калини нема України.

а)Сосни;

б)верби;

в)тополі.

3.Та... мила, де мати породила.

а)Дорога;

б)стежина;

в)земля.

V.Підсумок уроку

—Напевно, кожен із нас відчув на сьогоднішньому уроці у своєму серці палку любов до своєї землі, бажання бути гідним своєї Батьківщини.

Любіть і шануйте свою країну, її мову, її народ!

VI.Домашнє завдання

1.Дібрати вірші про природу.

2.Прочитати оповідання В. Сухомлинського «Дім для Рябка» та підготуватися до бесіди за його змістом.