Позакласне читання 2 клас Тема. Народ скаже — як зав’яже

Тема. Народ скаже — як зав’яже

Мета: ознайомити учнів із різновидами народної творчості (ко-лисковими піснями, забавлянками, скоромовками); підтримувати інтерес дітей до казок; розширювати уявлення про влучність, точність, красу рідного слова; пробуджувати інтерес до вивчення рідної мови; виховувати любов та інтерес до творів усної народної творчості, до книжки.

Обладнання: виставка книг; плакат із правилами та методикою заучування і роботи зі скоромовкою; українська народна казка «Як ведмідь відганяв муху від цигана».

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

Урок читання починаємо,

Гарного настрою всім бажаємо.

Те, що вивчили,— пригадаємо,

Поміркуємо, почитаємо.

Мовна розминка

Скоромовка

Вибіг Гришка на доріжку,

На доріжці ситить кішка,

Взяв з доріжки Гришка кішку —

Хай спіймає кішка мишку.

II.Ознайомлення з виставкою книг

—Діти, зверніть увагу на книжкову виставку. Які книги із цієї виставки вам знайомі?

III.Повідомлення теми і завдань уроку

—Часто в житті ми чуємо слово фольклор. Що воно означає?

Запис на дошці: «Фольклор — народна творчість...».

—Наш урок присвячений усній народній творчості. Виникла вона дуже давно. Люди тоді ще не вміли писати, тому передавали

звуст у вуста твори різних жанрів.

Перший жанр усної народної творчості, з якою людина озна-йомлюється з перших днів появи на світ, — це колискові пісні. Коли в сім’ї народжувалася дитина, поруч із нею постійно була матуся. А коли вона вкладала дітей спати, то виконувала пісні. Як вони називаються? (Колискові)

—Як матуся співає колискові? (Тихо, ніжно, лагідно)

—Отже, перший жанр українського фольклору, про який ми по-говоримо, — це колискові пісні. Вони призначені здебільшого для одного слухача і мають одного виконавця — матір або іншу близьку людину. Свою любов і ніжність, бажання бачити свою дитину щасливою, здоровою, розумною мати виливає в простій і спокійній мелодії, що відповідає ритму гойдання колиски.

—Діти, хто може виконати колискову пісню, яку матуся співала для вас, братика чи сестрички? (Учні за бажанням співають колискову.)

IV.Аналіз та обговорення прочитаного

1.Робота з хрестоматією для позакласного читання «Веселий струмочок»

Читання колискових пісень (с. 23-24)

КОЛИСКОВІ

** *

Люлі, ой люлята,

Поженем телята На поля широкі,

На трави високі.

Нехай напасуться 

Та в хлівець вернуться,

Спати полягають,

Пастушка згадають.

А пастушок, пастушок Сховав дудочку в мішок,

А з мішка в торбинку.

Приспи нам дитинку.

Спи, дитинко, задрімай І нічого не думай.

** *

Соньки-дрімки в колисоньки,

Добрий розум в головоньки,

А росточки у кісточки,

Здоров’ячко у сердечко,

А в роточок говорушки,

А в ніженьки ходусеньки,

А в рученьки ладусеньки.

** *

А-а-а! Коточок!

Вкрав у баби клубочок,

Та й поніс поза ліс,

Та й до Галі приніс.

Та й приніс до Галі,

Положив на лаві.

Стала Галя котка бить Та й до нього говорить:

—Не вчись, коте, красти,

А вчися робити,

Черевички шити —

На срібному каблучку,

На золотім обручку.

—Знайдіть і прочитайте слова з пестливими забарвленням. (Малята, хлівець, пастушка, дудочку, торбинку, дитинку, колисоньки, головоньки, росточки, кісточки, здоров’ячко, сердечко, роточок, говорушки, ніженьки, рученьки)

Учні в різний спосіб читають колискові «Люлі, ой люлята», «Соньки-дрімки», «А-а-а! Коточок»

—Яким є призначення колискової пісні? (їх співають, щоб дитина спокійно заснула.)

—У народі кажуть: «Пісня колискова — то найперша материна мова». На уроці музики ви вивчили колискову. Разом заспіваймо її! (Учні виконують колискову, вивчену на уроці музики.)

2.Читання забавлянок (робота в групах)

—Щоб дитина розвивалася, зростала розумною і веселою, люди придумали забавлянки. Зараз ви в групах маєте навчитися виразно їх читати. А потім позмагаємося на краще виконання.

Iгрупа — «Чуки, чуки».

IIгрупа — «Гой-да, гой-да».

IIIгрупа — «Потягусі, потягусі».

ЗАБАВЛЯНКИ 

****

Чуки,чуки,чуки,чок,

Пішли дітки в таночок,

Пішли дітки в таночок,

Доня збила каблучок.

—Прибий,татку, каблучок,

Бо я хочу в таночок.

****

Гой-да, гой-да, гой-да, гой-да,

Добра в коника хода,

Поводи шовкові, золоті підкови.

****

Потягусі, потягусі,

На донечку ростусі.

Щоб донечка росла,

Росла-виростала,

Щоб донечка своїй мамці Скоріш в поміч стала.

У помочі стала,

Діток колихала Й хату доглядала.

Учні читають спочатку мовчки, а потім — хором.

—Зімітуйте примовки (в парах, а потім — разом).

 Фізкультхвилинка

Сильний вітер до землі Гне дерева молоді.

А вони ростуть, міцніють,

Вгору тягнуться, радіють.

Вітер віє нам в лице —

Захиталось деревце.

Вітер тихше, тихше, тихше —

Деревце все вище, вище.

3.Робота над скоромовками

1)Вступне слово вчителя.

—Окремим жанром усної народної творчості є скоромовки. Вони вчать дітей правильно, чітко вимовляти окремі важкі звуки. Часто їх швидке промовляння перетворює скоромовку на «спо- тиканку», коли той, хто прагне швидко проказати, «спотикаючись» перекручує слова. Зараз прочитаємо скоромовки із нашої хрестоматії.

СКОРОМОВКИ

* * *

Бабин біб розцвів у дощ,

Буде бабі біб у борщ.

* * *

Ти, малий, скажи малому,

Хай малий малому скаже,

Хай малий теля прив’яже.

* * *

Хитру сороку спіймати морока,

А на сорок сорок — сорок морок.

* * *

Летів горобець, сів на хлівець,

Як вийшов стрілець, то й утік горобець.

** *

Женчик, женчик невеличкий,

На женчику черевички,

І шапочка чорненька,

І латочка червоненька.

** *

Прилетіли горобці —

Говорили про крупці;

Не про крупці,

Не про крупицю,

А про круп’ячко.

2)Виразне читання скоромовок учителем.

3)Читання скоромовок учнями (пошепки, «ланцюжком», вибіркове читання).

4)Вивчення скоромовок напам’ять (за вибором учнів).

—Вивчимо їх напам’ять. Але спочатку погляньте на цей плакат, як правильно заучувати скоромовку.

1.Пошепки — повільно.

2.Тихо — трохи швидше.

3.Голосніше — ще швидше.

4.Голосно — швидко

Діти по черзі розповідають скоромовку напам’ять, самі визначають переможця (хто правильніше і найшвидше розповів).

V.Доповнення й розширення читацького досвіду дітей

—А тепер настав час послухати казку. Попрацюємо з нашою хрестоматією (с. 25-26).

1.Робота над змістом української народної казки «Як ведмідь відганяв муху від цигана»

Один циган упіймав молоденького ведмедика, приручив його до себе і вимуштрував робити всякі витівки. Ведмідь виріс, звикся з чоловіком і слухався його.

Циган ходив з ним селами, і ведмідь показував різні комедії...

Одного разу циган ішов із ведмедем з одного села в друге.

Дорога була далека, Циган виморився, одійшов трохи від дороги, ліг одпочити, а ведмедеві сказав:

—Ти ж гляди, Михайле, нікого до мене не підпускай, усіх жени від мене подалі, а хто не послухає, того бий.

—Добре, хазяїне, нікого не підпущу. Спи собі...

Циган заснув, а ведмідь сів над ним і очей з нього не зводить. Не встиг циган гаразд заснути, як уже причепилася до нього муха. Спочатку муха сіла циганові на ніс. Ведмідь махнув лапою. Муха з носа злетіла і сіла на щоку. Ведмідь знову махнув лапою. Муха піднялася, повертілася над циганом і сіла йому на лоба. Ведмідь розсердився і каже:

—Почекай же, я тебе навчу, як дратувати мене!

Розмахнувся з усієї сили, як торкнув цигана каменюкою по лобі, — циган і не колихнувся.

Ведмідь зажурився, жалко йому стало свого хазяїна. А муха почала з нього глузувати:

—Ех ти, кудлатий дурень! Ти думав мене вбити, а в свого хазяїна влучив. Ось так услужив, нічого сказати! Застав дурня богу молитися, а він і лоб проб’є або, як кажуть: «Послужливий дурень страшніший від ворога!»

1)Читання казки заздалегідь підготовленими учнями. «Крісло автора».

2)Бесіда-роздуми над прослуханим.

—Про кого ви прослухали казочку?

—Куди ходив циган з ведмедем?

—Що циган наказав ведмедеві?

—Як ведмідь виконав наказ цигана?

—Чому ведмідь не зміг стати циганові справжнім другом?

—Яким би ти хотів бачити свого друга?

—Яке прислів’я стало основною думкою казки?

—А тепер пригадаємо казочки, над якими ми нещодавно працювали. («Кирило Кожум’яка», «Кривенька качечка», «Кобиляча голова», «Калиточка») Які це казки? (Народні)

2.Тестування

1.Хто з’їв Колобка?

а)Вовк;

б)лисиця;

в)дід;

г)ворона.

2.Хто врятував Івасика-Телесика?

а)Орел;

б)гуска;

в)качка;

г)ворона.

3.Хто загубив рукавичку?

а)Попелюшка;

б)баба;

в)дід;

г)собачка.

4.У якій послідовності тягнули ріпку?

а)Онучка;

б)собачка;

в)дід;

г)кішка.

5.Яке яйце знесла Курочка-Ряба?

а)Дерев’яне;

б)срібне;

в)писанку;

г)золоте.

6.З чого пригощала Лисичка Журавля?

а)3 глечика;

б)з тарілки;

в)з банки;

г)з чашки.

VI.Підсумок уроку

—Фольклор шліфують віками, наче каміння на морському узбе-режжі. Він дає силу і розум народові, є прикрасою літератури і мистецтва.

—Які ви знаєте фольклорні жанри?

VII.Домашнє завдання

1.Дібрати прислів’я про мову, Україну.

2.Вивчити вірші про Україну.