Позакласне читання 2 клас Тема. «Осінь наша, осінь...»

Тема. «Осінь наша, осінь...»

Мета: розширювати знання учнів про пору року — осінь; збагачувати їх уявлення про красу рідної природи, особливості рослинного та тваринного світу в різні пори року; активізувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання: таблиця «Золота осінь»; сюжетні малюнки про осінь; кошики з дарами осені; вірші про осінь М. Познанської,

І.Кульської; оповідання О. Копиленка «Жовкле листя», М. Сладкова «Синиччин запас».

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

Пролунав дзвінок.

Починаємо урок.

Працювати слід старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі

 Діти — просто молодці!

 Мовна розминка

Скоромовка

Біля моря долілиць Спину гріє хлопчик Гриць.

Перележав перегрів,

Горе Грицю підгорів.

Загадка

Він із казки він із пісні,

В нього зубки як залізні.

Капустину він гризе Зветься звір на букву з. (Заєць)

II.Вступне слово вчителя

—Ось настала золотокоса осінь. Сонце ще сяє на ясному небосхилі, проте воно вже не таке гаряче, як улітку, а ніжно-ласкаве, лагідне. Повітря прозоре, легке, у ньому далеко чути кожен звук. Небо часто хмариться, ідуть дощі, жовтіє та опадає листя, відлітають у вирій птахи, готуються до зими звірі, у садах та городах збирають фрукти та овочі.

III.Робота над загадкою

Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить.

Сонце вже не припікає.

Коли діти це буває? (Восени)

IV.Робота над виставкою зібрання поезій Н. Забіли, Катерини Перелісної, І. Кульської, творів О. Копиленка, В. Чухліба, М.Сладкова

V.Вивчення нового матеріалу

1.Читання заздалегідь підготовленими учнями віршів про осінь (Ка-терина Перелісна «Жовкнуть в полі трави», «Журавлі», «Осінній дощик»; Г. Коваль «Осінь»)

2.Робота над віршем М. Познанської «Осінь наша, осінь...» 

Осінь наша, осінь —

Золота година,

Неба ясна просинь,

Пісня журавлина,

Бабиного літа Довгі білі коси...

І дорослі, й діти Люблять тебе, осінь!

Та не тільки славна За свою ти вроду —

Урожай іздавна Ти несла народу:

Щедра і дорідна,

Пахнеш ти медами,

Славиш край наш рідний Зерном і плодами!

1)Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

2)Перевірка розуміння прочитаного.

—Якою поетеса змалювала осінь?

—За що люди люблять осінь?

—Чим пахне осінь?

—Чим осінь славить наш край?

3)Виразне читання вірша учнями.

3.Робота над віршем «Осінь» І. Кульської (с. 13)

Коли вона загляне в сад —

Наллється соком виноград,

І різні яблука ранет Солодкі стануть наче мед;

Коли огляне баштани —

Надмуться гордо кавуни І запишається в хустинках Товста капуста на грядках;

Як помандрує по гаях З чарівним пензлем у руках —

Все розмалює на путі,

Берези стануть золоті!

І ми її уклінно просим:

—Заходь у гості, щедра осінь!

1)Читання вірша кількома підготовленими учнями.

Запитання

—Які подарунки приносить осінь?

—Чому ми так щиро запрошуємо осінь на гостину?

2)Читання вірша «Живі картинки» (один учень читає, інший мімікою ілюструє почуте).

4.Зіставлення віршів М. Познанської та І. Кульської

Учні працюють у парах. Після повторного перечитування віршів складають табличку (спільне, відмінне).

5.Підготовка до читання оповідання М. Сладкова «Синиччин запас»

—Осінь — особлива пора року, красива і журлива, пора великих трудових справ. Люди готують поля, сади і городи до нових урожаїв. Тварини готуються до зими. Деякі птахи від нас відлітають. Ми повинні допомогти їм узимку.

6.Робота над твором

Читання оповіданням. Сладкова «Синиччин запас» учителем (с. 15-17)

—Слухайте уважно і розкажете, яку картину ви уявили.

Кожний робить собі запаси на зиму по-своєму.

Ховрах зерно з полів краде і ховає в нору. Навіть особливі комори риє для зерна.

Водяний щур забиває нору картоплею.

До пуда, буває, наносить. Сич на зиму заморожує в дуплі, як у холодильнику, мишей і птахів. В одного такого запасливого сича знайшли аж два кілограми лісових мишей. А один горностай склав у своїй норі п’ять водяних щурів, сім полівок, синичку, гадюку, ящірку, тритона, жабу і жука-плавунця.

Запасають як можуть і де можуть. Усі по різному, але всі для себе: в своїй коморі, в своєму дуплі, в своїй норі.

Ітільки одні чубаті синички збирають запаси зовсім не так. Хоча вони й веселі, проте в них бувають чорні дні. Запасають вони, як усі, безупинно. Жучок, павучок, муха згодиться. Насіннячко, ягідка, зернятко — підійде. Була б зручною тріщинка в корі, особливо під сучком, куди не проб’ється ні дощ, ні світло.

У лісі дерев не полічити. І на кожному знайдеться затишна тріщинка. З дерева на дерево, із сучка на сучок, від тріщинки до тріщинки. Куди жука, куди зернятко: восени їжі багато, а взимку і висушеному комарику зрадієш.

Сотні дерев, тисячі крихітних комірчин. Хіба всі запам’ятаєш? А їх і не треба запам’ятовувати: комори ці для всіх. Хіба неоднаково, чий запас взимку знайдеш? Ти чийсь склював, а твій хтось забрав. Ти для всіх, всі для тебе.

Чорний день страшний для всіх: кожному потрібно мати запас. А збирати його можна по-різному. Можна, як ховрах і щур, лише для себе. А можна, як чубата синичка, — для всіх.

7.Бесіда-роздум над прочитаним

—Ми прочитали оповідання «Синиччин запас». А тепер дайте відповіді на запитання:

—Як синички збирають запаси на зиму?

—Який принцип вони дотримують?

—Як робить запаси на зиму ховрах? водяний щур?

—Про яких ще запасливих тварин згадано в оповіданні?

—Охарактеризуйте поведінку синички.

8.Створення картини до оповідання

—Діти, уявіть, що ви художники, перед вами чисте, біле полотно, набір фарб і пензлик. Спробуйте намалювати картину, що відповідала б змісту прочитаного оповідання.

—Який колір переважатиме у вашій картині?

—Яка пора року на дворі?

—Кого намалюємо на першому плані картини?

—Кого намалюємо ще крім синички?

—Якою ви намалюєте синичку?

—Де повісите картину?

 Фізкультхвилинка

Трава низенька, низенька.

Дерева високі, високі.

Вітер дерева колише, гойдає,

А діти тихенько за парти сідають.

9.Складання невеличких розповідей про те, як готуються до зими звірі, птахи (на основі спостережень)

10.Вивчення прислів’я та прикмет про осінь (с. 19)

•Як вересніє, то дощик сіє.

•Осінь іде — за собою дощ веде.

•Вересень пахне яблуками, а жовтень — капустою.

•Листопад зимі ворота відчиняє.

11.Це цікаво!

—Я приготувала загадки, пов’язані з темою нашого уроку. Хто з дітей відгадає їх найбільше, отримає подарунок від осені.

1)Що за книжка: без літер, без сторінок, а багато вчить? (Книга природи)

2)У садках, гаях блукає,

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль —

Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)

3)Жовте листячко летить,

Під ногами шелестить,

Сонце вже не припікає,

Коли, діти, це буває? (Восени)

4)Прийшла без фарб, без пензля, а перефарбувала все листя. (Осінь)

VI.Тестування

1) Дні коротшають потроху,

Відцвіта міжхмарна просинь.

Коли це буває?

а)Узимку;

б)восени;

в)улітку;

г)навесні.

2)Коли буває бабине літо?

а)Коли ідуть дощі;

б)коли віють холодні вітри;

в)коли тепло і сухо.

3)Кому готує синичка запас на зиму?

а)Собі;

б)для всіх.

VII.Підсумок уроку

—Що нового дізналися ви на сьогоднішньому уроці?

—Які нові твори про осінь запам’ятали?

—Хто їх твори?

—Які почуття викликають ці твори?

—Чого навчають вас твори про природу?

VIII.Домашнє завдання

1.Дібрати та вивчити скоромовки.

2.Прочитати 2-3 українських народних казки (за вибором).