Математика 2 клас Таблиця множення числа 7. Розв’язування задач

Таблиця множення числа 7. Розв’язування задач

Мета: ознайомити учнів із таблицею множення числа 7; формувати вміння розв’язувати задачі; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичне мовлення, творчі здібності», виховувати уважність.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 120, завдання 797; 798)

Завдання 797

— У скільки разів мати старша за доньку? На скільки років донька молодша за матір?

Завдання 798

— Прочитайте вирази та їх значення.

2. Гра «Віконечка»

2 < 6 на 6 > 2 на 

2 < 6 у 6 > 2 у 

3. Усне розв’язування задач

1) Дівчинка купила 15 зошитів у клітинку і 5 зошитів у лінійку. У скільки разів більше зошитів у клітинку купила дівчинка?

2) У дитячий садок привезли 40 кг яблук, що на 8 кг менше, ніж груш. Скільки привезли груш?

3) На 30 грн купили 6 однакових книг. Яка ціна однієї такої книги?

4) За 6 однакових альбомів заплатили 24 грн. Яка ціна одного такого альбому?

4. Хвилинка каліграфії (за вибором учителя)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми складемо таблицю множення числа 7.

IV. Вивчення новогоматеріалу

1. Робота за підручником (с. 121–122)

Завдання 799. Усне виконання завдання

Учні пояснюють, як перевірити, що 7 • 8 = 56.

Завдання 800. Колективне опрацювання матеріалу

Учні пояснюють, як склали таблицю множення числа 7.

— Здавна число 7 уважали священним і щасливим числом. Згадайте, в назвах яких казок згадано число 7. («Білосніжка і сім гномів», «Вовк і семеро козенят», «Казка про мертву царівну і сім багатирів»...)

— Поясніть значення прислів’їв.

Сім разів відміряй, один — відріж.

Семеро одного не чекають.

Завдання 801. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 7

Завдання 802. Самостійне виконання завдання

Один учень працює біля дошки.

Завдання 803 

Після колективного ознайомлення зі змістом задачі учні складають план розв’язання задачі: 

1) Скільки літрів пального витрачає один трактор за 1 год? 

2) Скільки літрів пального витрачають 3 таких трактори за 1 год? 

Сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії. 

Завдання 804 

Учні «ланцюжком» з кожної рівності складають ще одну за зразком. 

Пояснюють, що дістануть, коли від зменшуваного віднімемо різницю. 

Завдання 805*. Практичне розв’язування завдання 

Від паперового п’ятикутника по прямій «відрізають» трикутник. Виконується креслення на дошці. 

— Які фігури могли утворитися? (Трикутник і шестикутник; трикутник і чотирикутник) 

2. Фізкультхвилинка 

V. Узагальнення й систематизація знань 

1. Порівняння виразів 

2 • 7 7 – 2 7 • 9 56 

7 • 7 50 3 • 7 3 • 6 

7 • 2 7 + 7 35 : 5 20 : 5 

2. Робота над задачами 

1) Олесь купив 7 зошитів, по 3 грн кожний, і ручку за 4 грн. Яка вартість покупки? 

2) Тім розклав кульки у 7 коробок, по 3 кульки у кожну. Після цього у нього залишилося ще 2 кульки. Скільки кульок було у Тіма? 

3. Офтальмологічна пауза 

4. Розв’язування логічної задачі 

У коробці лежить 15 кульок: чорних, білих і червоних. Червоних кульок у 7 разів більше, ніж білих. Скільки в коробці чорних кульок? 

Розв’язання. Білих кульок не може бути більше однієї, оскільки якби їх було хоч би 2, то червоних кульок було б не менше 14, а кульок усього 15. Отже, біла кулька одна, а червоних — у сім разів більше, тобто сім. Чорних кульок 15 – (1 + 7) = 7. 

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія 

VII. Домашнє завдання 

С. 122, завдання 806; 807.