Математика 2 клас Збільшення і зменшення числа у декілька разів. Вправи і задачі на засвоєння таблиці множення числа 5

Збільшення і зменшення числа у декілька разів. Вправи і задачі на засвоєння таблиці множення числа 5

Мета: ознайомити учнів із розв’язанням простих задач на зменшення числа у декілька разів; закріпити знання таблиці множення числа 5; розвивати пізнавальну діяльність учнів, навички самостійної роботи й об’єктивного оцінювання своїх знань і умінь; виховувати доброзичливість у спілкуванні між учнями, почуття дружби, взаємодопомоги.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 100, завдання 656; 657)

Завдання 656

— Прочитайте вирази та їх значення.

Завдання 657

— Якої довжини відрізки ви накреслили?

2. Усна лічба

1) Гра «Так. Ні».

На дошці — приклади: 5 • 6; 5 • 3; 5 • 5; 5 • 7; 5 • 9; 5 • 4. Учитель демонструє картки з числами. Якщо число є відповіддю, учні хором говорять «так», потім читають приклад 5 • 6 = 30. Якщо число не є відповіддю, говорять «ні».

2) Перевірка техніки обчислень за 1 хв (із наступною взаємоперевіркою). 

4 • 3 5 • 8

5 • 9 16 : 4

4 • 8 5 • 3

36 : 4 8 : 2

4 • 7 4 • 5

5 • 6 5 • 2

3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням

...; 9; 12; 15; ...

— Продовжіть ряд чисел «уперед» до 30; «назад» до 0.

4. Математичний диктант

Частку чисел 12 і 4 збільшіть на 49.

Знайдіть дільник, якщо ділене 20, частка 4.

Знайдіть частку, якщо ділене 24, дільник 4.

Частку чисел 32 і 4 зменшіть на 4.

Синові 8 років, батько на 20 років старший за сина. Скільки років бать кові?

З однієї яблуні зібрали 18 кг яблук, а з іншої — на 4 кг менше. Скільки яблук зібрали з другої яблуні?

Висота берези 9 м, а будинок — на 3 м вищий. Яка висота будинку?

На полиці 16 книг, а на столі — 4. На скільки менше книг на столі, ніж на полиці?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 5.

IV. Повторення вивченогоматеріалу

1. Робота за підручником (с. 101–102)

Завдання 658–659. Колективне опрацювання матеріалу

Учні розглядають малюнок і читають записи, вивчають правила.

Щоб збільшити число в 4 рази, його треба помножити на 4.

Щоб зменшити число в 3 рази, його треба поділити на 3.

Завдання 660. Практична робота

1) Намалюйте у першому рядку 4 кружечки, а в другому — в 5 разів більше.

2) Намалюйте у першому рядку 6 кружечків, а в другому — в 2 рази менше.

Завдання 661. Колективне розв’язування задачі

Аналіз умови задачі, запис скороченої умови. 

Один учень працює біля дошки.

Завдання 662

Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні відповідають на друге питання: «На скільки гривень більше коштує книжка, ніж альбом?».

Завдання 663. Коментоване розв’язування кругових прикладів

Завдання 664*. Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз

Один учень записує умову і розв’язує задачу.

Завдання 665

Учні повторюють умову задачі за кресленням. Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Знаходження значень виразів

5 • 4 4 • 9 (40 – 8) : 4 

28 : 4 32 : 4 (80 – 53) : 3 

3 • 4 4 • 6 (90 – 69) : 3 

2. Розв’язування задач

1) У майстерні відремонтували 18 тракторів, а комбайнів — у 2 рази менше. Скільки всього машин відремонтували в майстерні?

2) У перший день посадили 27 саджанців, у другий — у 3 рази менше, а в третій — стільки, скільки в перший і другий разом. Скільки саджанців посадили в третій день?

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв’язування логічних задач

1) Три лелеки стали в ряд. Відстань між сусідніми лелеками — 6 м. Якою є відстань між крайніми? (12 м)

2) Вовк і Заєць — сусіди по дачі. Довжина спільної сторони дачі 24 м. Цю сторону Заєць загородив парканом, закопуючи через кожні 4 м стовп. Скільки всього знадобиться стовпів? (7)

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

VII. Домашнє завдання

С. 102, завдання 666; 667.