Математика 2 клас Половина, третина і чверть. Порівняння іменованих чисел, іменованогочисла та суми аборізниці іменованих чисел. Порівняння виразів. Складання задач за схемами виразів

Половина, третина і чверть. Порівняння іменованих чисел, іменованогочисла та суми аборізниці іменованих чисел. Порівняння виразів. Складання задач за схемами виразів

Мета: ознайомити учнів з діленням на рівні частини; дати уявлення про половину, третину і чверть числа; вправляти у виконанні дій з іменованими числами; формувати вміння складати задачі за схемами виразів; розвивати математичне мовлення, обчислювальні навички, увагу, спостережливість, пам’ять, мислення; виховувати акуратність.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання (с. 97, завдання 635; 636)

Завдання 635

— На скільки менше горіхів у дівчинки, ніж у кожного хлопчика?

Завдання 636

— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.

2. Усна лічба

1) Гра «Мовчанка».

Приклади на множення і ділення записані на дошці. Учитель показує приклад, діти на картках — відповіді. 

2 • 7 4 • 6 20 : 4 (65 – 37) : 4 

2 • 9 4 • 5 3 • 5 (13 + 8) : 3 

2 • 6 4 • 7 (61 – 47) : 2 (19 + 5) : 4 

3 • 9 4 • 6 3 • 6 16 : 4 

3 • 2 3 • 4 3 • 7 15 : 3 

3 • 3 3 • 5 3 • 8 12 : 4 

2) Гра «Ланцюжок»

57 + 4 100 – 7 69 + 12

– 6 + 5 – 37

+ 13 – 63 + 29

– 42 + 47 + 17

+ 38– 18– 26

(64)(64)(64)

3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— Запишіть відповіді таблиці ділення на 4.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке половина, третина і чверть.

IV. Вивчення новогоматеріалу

1. Робота за підручником (с. 97–98)

Завдання 637. Колективне опрацювання матеріалу

Практична робота

Учні роздивляються, як на малюнку смужку поділено на 2 рівні частини (половини) і виконують завдання.

1) Склади прямокутний аркуш паперу навпіл. Покажи половину аркуша.

2) Поділи в такий спосіб круг на дві рівні частини.

Завдання 638

Учні пояснюють, яка довжина половини мотузки.

Завдання 639. Колективне опрацювання матеріалу

Учні роздивляються на малюнку дві смужки, завдовжки 12 см кожна.

— Першу смужку поділено на 3 рівні частини, а другу — на 4. Чому дорівнюють третя і четверта частини смужки?

— Третя частина ще має назву третина, а четверта — чверть.

Показують на малюнку третю і четверту частини круга.

Завдання 640

Учні коментують, як знайшли половину числа 12, третину числа 15 і чверть числа 8.

Завдання 641

Учні «ланцюжком» виконують дії з іменованими числами. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.

Завдання 642. Самостійне виконання завдання

Один учень працює біля дошки.

Завдання 643

1) Колективне складання задачі за схемою виразу.

2) Самостійне розв’язування задачі.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Розв’язування задач

1) У класі 16 дівчаток і 12 хлопчиків. Для вивчення іноземної мови клас розподілили на 4 групи. Скільки учнів у кожній групі?

2) У чотирьох однакових каструлях міститься 16 л води. Скільки літрів води міститься в п’яти таких каструлях?

2. Офтальмологічна пауза

3. Розв’язування логічних задач

1) Завдання 644*.

Накресліть прямокутник зі сторонами 3 см і 4 см. Розбийте його на квадрати зі стороною 1 см. Скільки однакових квадратів вийшло? (12)

2) Катя з дуба груші рвала і до кошика складала: дві татусю і дві матусі, три братикові і три Катюші. Скільки всього було груш?

Відповідь. На дубі груші не ростуть.

3) Гном Сплюшка ліг спати в суботу ввечері о 22 годині, а прокинувся у понеділок уранці о 11 годині. Скільки часу проспав цей соня? (2 + 22 + 11 = 35)

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

VII. Домашнє завдання

С. 99, завдання 645; 646.