Літературне читання 2 клас І ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО «ПРЯЛЯ»

І ЗНОВ ЗАСИПЛЕ ВСЕ ЗИМА. ЛІНА КОСТЕНКО «ПРЯЛЯ»

Мета: ознайомити учнів з поезією Ліни Костенко; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; вчити аналізувати прочитане, робити висновки, узагальнення; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.Робота над скоромовкою

Віл везе важучій віз —

Вовну, вату, верболіз.

Вперся віл, і впало з воза Вісім в’язок верболозу.

Ю. Кругляк

2.Додайте склад або букви, утворіть слова 

Очі — (ов)очі;

Рій — (об)рій;

Він — (дз)він; Міль — (дж)міль;

Кіл — (со)кіл;

Так — (лі)так;

3.Читайте! Помічайте! Продовжуйте!

Рано — нора; мило — ломи; мара — рама; сосна — насос; банка — кабан; Марко — комар; товар — варто; терка — катер; наказ — казна; наша — шана. 

 

 

4.Гра «Продовж вірш»

Дощ — як хлопчик, по стежині: Туп-(туп-туп).

І гуркоче грім у небі:

Го-(го-го).

Блискавиця б’є по хмарі: Бу-(бу-бу).

Дзюркотить вода у річці: Хлюп-(хлюп-хлюп).

Д. Мостовий 

 

 

III.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс на кращий опис зимового дня.

IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—Сьогодні ми починаємо знайомство з творчістю української поетеси Ліни Костенко.

V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Біографічна довідка

—Народилася Ліна Василівна на Київщині в учительській сім’ї. Батьки майбутньої поетеси були людьми високоосвіченими і порядними. Батько знав дванадцять мов, добре був обізнаний у всіх навчальних предметах школи. 

Закінчила Ліна Костенко Київський педагогічний інститут і Московський літературний інститут. Писати вірші почала з дитинства.

Довгий час (15 років) її не визнавали як поетесу. Це був сумний період в її житті, в історії української літератури. Зараз Ліна Василівна Костенко живе і працює в Києві, продовжуючи радувати нас своїми творами.

Фізкультхвилинка

2.Робота над загадкою

•Кружляє ніжний білий пух,

Міняє зайчик свій кожух.

Вдіває лиска рукавички,

Співають весело синички.

Ведмідь в барлозі вже дріма...

Яка пора, скажіть?.. (Зима).

—Які слова допомогли вам відгадати загадку?

Сьогодні ми прочитаємо вірш Ліни Костенко, який вона присвятила чарівниці зимі.

3.Опрацювання вірша Л. Костенко «Пряля» (с. 96-97)

1)Виразне читання вірша вчителем.

—Чи здогадалися ви, про яку прялю йдеться?

2)Робота в парах.

—Підготуйтеся до читання вірша вголос: визначте, де треба робити паузи — довшу (між реченнями) і коротшу (в середині речення на місці тире). Які рядки прочитаєте з інтонацією перелічування?

3)Читання вірша учнями вголос.

4)Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

—Що пряде пряля? Чи довго вона пряде?

—Що пряля накрила своїм полотном? Прочитайте.

—Що відбувається, коли в прялі рветься нитка?

—Що пряля вже встигла зробити?

—Які картини викликають у вашій уяві слова: сніг іді-іде-іде, а вона пряде й пряде; вже напряла хуртовин на шапки для верховин?

5)Робота за ілюстрацією.

—Розгляньте малюнок.

—Де сидить пряля?

—Який у неї вигляд?

—Хто прибіг до прялі?

—Доброю чи злою ви уявляєте прялю?

6)Працюємо разом. Вправа «Мікрофон».

—Чи погоджуєтеся ви, що про зиму поетеса пише як про живу істоту, наділяючи її людськими якостями? Доведіть свою думку.

VI.ПІДСУМОК УРОКУ

—Який вірш читали на уроці?

—Хто його автор?

—Що нового дізналися про поетесу?

VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити вірш напам’ять.