Літературне читання 2 клас ВСТУП ДО ТЕМИ. ПОЕТИЧНІ КАРТИНИ ЗИМИ. МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ «ЗИМА»

ВСТУП ДО ТЕМИ. ПОЕТИЧНІ КАРТИНИ ЗИМИ. МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ «ЗИМА»

Мета: вчити учнів свідомо, виразно читати поетичні твори, аналізувати їх; збагачу­вати словниковий запас учнів; розвивати мислення, спостережливість, кмітливість, зв'язне мовлення; виховувати любов до краси зимового світу.

Хід уроку

I.         ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.       МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.       Робота над чистомовкою

Ма-ма-ма — прийшла до нас зима.

Ло-ло-ло — кучугури намело.

Ем-ем-ем — саночки візьмем.

Дем-дем-дем — на гірку підем.

Ам-ам-ам — ой, весело нам.

2.        Читання скоромовки «дощиком»

Їхав грудень возом,

Віз мішок морозу,

До морозу криги,

А до криги — снігу.

3.        Гра «Відгадай предмет за ознаками»

Білий, пухнастий, м’який — ... (сніг).

Холодна, люта, морозна — ... (зима).

Злий, тріскучий, лютий — ... (мороз).

III.     ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс на краще читання з пам’яті віршів Т. Г. Шевченка.

IV.     МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  Який розділ починаємо вивчати?

    Кожен твір цього розділу має свого автора. Тому вірші, казки, опові­дання, що ви прочитаєте, є авторськими.

  Знайдіть у змісті підручника цей розділ.

  Які теми є у ньому?

  Які автори вже вам відомі?

  Прочитайте назву першої теми цього розділу (с. 95).

   Поетичне слово — це диво. У віршах слова добираються таким чином, що кінці рядків звучать однаково чи подібно. Це — рими.

  Яких українських поетів ви знаєте?

   За вікном — чарівниця зима. Краса зимової природи надихала поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передають образи і зимового ранку, і засніженого саду, і поля.

Отже, діти, вирушаймо у світ зимової краси і зимових див разом із великим українським поетом М. Т. Рильським.

Фізкультхвилинка

V.       СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.       Біографічна довідка

   Максим Рильський народився 19 березня 1895 р. у Києві, але ріс у Ро- манівці на Сквирщині. Його батько Тадей Рильський був сином багатого поль­ського дворянина Розеслава Рильського і княжни Трубецької, мати — не­письменна, але талановита і співуча селянська дівчина з села Романівни. Як син українського дворянина-інтелігента, майбутній поет одержав домашню освіту. Він виховувався під пильним наглядом батька, який помер дуже рано (на восьмому році Максимового життя), але передав синові аристократичну культурну спадщину, почуття власної гідності і віри в себе, поєднане із скром­ністю. Максим виростав у дворянському оточенні української інтелігенції — Лисенків, Старицьких, Косачів, Ревуцьких. Його дитинство минало в мистець­кому середовищі серед книжок та музики — з одного боку, і романівських краєвидів та сільського оточення — з другого. Змалку Максим відчував у собі хист до поетичного слова. У сім років хлопчик написав свій перший вірш «Прошак».

2.       Опрацювання вірша М. Рильського «Зима» (с 94-96)

1)       Виразне читання вірша вчителем.

  Яка ще пора року, крім зими, згадується у вірші?

2)        Словникова робота.

Читання слів «луною» за вчителем.

Сніжно-синьої — многошумної;

пухнастому — завій;

суцвіть — веселить.

3)       Гра «Бджілки».

Самостійне напівголосне читання вірша учнями.

4)       Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

  Які ознаки зими називає поет, щоб показати її красу?

  Якою постає весна за рядками вірша?

  Знайдіть слова, що повторюються. З яким почуттям ви їх читатимете?

  Прочитайте речення, в яких розповідається про зиму; про весну.

  З яких речень складається вірш?

5)       Гра «Знайдіть риму».

Сніжно-синьої — інеї;

моїй — завій;

многошумної — розумної;

суцвіть — веселить.

VI.     ПІДСУМОК УРОКУ

  Яку тему почали вивчати на сьогоднішньому уроці?

  Який перший розділ цієї теми?

  Який вірш вивчали на уроці?

  Хто його автор?

  Що нового і цікавого ви дізнались про поета?

VII.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Використовуючи вислови зима сніжно-синя; пухнастий іній; сніг блище кришталем, описати зимовий день.