Літературне читання 2 клас ОБРАЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ ВЕЛИКОГО КОБЗАРЯ. ТАРАС ШЕВЧЕНКО «ЗОРЕ МОЯ ВЕЧІРНЯЯ...»

ОБРАЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ ВЕЛИКОГО КОБЗАРЯ. ТАРАС ШЕВЧЕНКО «ЗОРЕ МОЯ ВЕЧІРНЯЯ...»

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю великого Кобзаря; удосконалювати техніку свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Жив жучок між бур’янами,

Жив без тата і без мами.

Жив і жив, і не тужив —

Жовтим листям ворушив.

Жаба квакнула: «Попався!»

Жук завмер — так налякався.

Г. Чубач

—Знайдіть слова — назви предметів. Утворіть від них слова зі зменшувально-пестливим значенням.

Жук — жучок, бур’ян — бур’янець, тато — татусь, мама — мамочка, матуся, листя — листячко, жаба — жабка.

2.Робота над чистомовкою

Би-би-би — зелені боби.

Пи-пи-пи — яблука купи.

Бі-бі-бі — я кажу тобі.

Пі-пі-пі — смітинки в крупі.

Ти-ти-ти — високий рости.

Ті-ті-ті — вогонь у плиті.

Ди-ди-ди — вийшли із води.

Ді-ді-ді — не видно у воді.

III.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «У художньому музеї»

Діти коментують ілюстрації, зроблені до вірша Т. Г. Шевченка «Вранці».

IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творами великого Кобзаря. За любов до України і за вірші цар відправив Шевченка солдатом у далеку

Орську фортецю. Там він пробув 10 довгих років. Йому забороняли писати і малювати. У цих казахських пісках Шевченко згадував мальовничу природу України, тужив за нею і свою тугу вилив у віршах.

V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Т. Г. ШЕВЧЕНКА «ЗОРЕ МОЯ ВЕЧІРНЯЯ...» (с. 92)

1.Виразне читання вірша вчителем

З якою інтонацією читається вірш? (Із сумом, із тугою)

2.Словникова робота

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем, скоромовкою в парах. 

Зореводу

зійдисідає

вечірняявеселочка

тихесенькопозичає

Читання стовпчиків слів на одному диханні.

Фізкультхвилинка

Очки вліво подивились —

Там нічого не змінилось.

Вправо повели зінички —

Ні зайчика, ні лисички.

Очки вгору, очки вниз,

Не лінуйся, посміхнись.

Очки сплять, вони втомились.

Знов відкрились, подивились.

Сплять — відкрились (двічі)

І на цьому зупинились.

3.Читання вірша учнями

—Який настрій передають ці рядки?

—Які картини ви уявляєте читаючи вірш?

4.Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

—До кого звертається поет?

—Що він просить у зорі?

—Яку річку згадує поет у вірші?

—Що він про неї говорить?

—Що означає вислів «... у Дніпра веселочка воду позичає»?

—Який пейзаж (картину природи) змальовує Тарас Шевченко у вірші?

—За чим журиться поет?

—Як ви гадаєте, чому автор використовує таку форму слів: сонечко, веселочка, тихесенько?

5.Гра «Добери риму»

—Які рими дібрав поет у своєму вірші?

Горою... (тобою);

сідає... (позичає); розпустила... (похилилась).

6.Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще читання вірша.

7.Гра «Диктор телебачення»

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

VI.ПІДСУМОК УРОКУ

—З яким твором великого Кобзаря ви ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

—Що нового дізналися про життя і творчість Т. Г. Шевченка?

VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати малюнок до вірша.

Вибрати уривок з «Кобзаря» і прочитати його разом із батьками для читання в класі.