Літературне читання 2 клас Тема: Поетичні перлини. Тарас Шевченко «Вранці»

Тема: Поетичні перлини. Тарас Шевченко «Вранці»

Мета: розширити знання учнів про життя і творчість Т. Г. Шевченка; вдосконалювати навички правильного, виразного, швидкого читання; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, критичне мислення, творчі здібності дітей; сприяти національному вихованню учнів.

Хід уроку

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.Дихальна гімнастика

—Щоб навчитися читати правильно, швидко і виразно, треба розпочати урок із дихальної гімнастики.

•Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте звук: о-о-о-о...

•Зробіть довгий глибокий вдих. На видиху вимовляйте склади: пім-пам-пом-пум-пем-пім мам-мом-мум-мім-мем-мим

2.Робота над скоромовкою

—Прочитайте скоромовку:

•виразно, напівголосно у помірному темпі;

•швидко, дуже швидко.

Кілька учнів декламують скоромовку в різному темпі.

Лінь лежить у Ліни в ліжку,

Каже: «Я посплю тут трішки».

Через неї лежебока

Ледь не відлежала боки.

Н.Становська

3.Розчитування за складовою таблицею

III.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Конкурс на краще читання з пам’яті вірша Тараса Шевченка «Встала й весна...».

IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—Прочитайте акровірш. Яке слово виділили?

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лиш він один Рабів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

Д. Білоус

—Тож кому присвячений сьогоднішній урок? (Видатному українському поету, письменнику, художнику — Т. Г. Шевченку.)

V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Т. Г. ШЕВЧЕНКА «ВРАНЦІ» (с. 92)

1.Виразне читання вірша вчителем

—З якою інтонацією читається вірш? (Спокійно, тихо, розмірено) 

2.Словникова робота

1)Довідкове бюро.

Плугатар — той, хто оре землю плугом; орач

2)Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем; «буксиром» у парі.

Гаємпішлаугору

зозуленьказакувалалетючи

соловейкочервонієсидячи

плугатарзащебетавспіває

—Що означають слова першого стовпчика? (Назви предметів.)

—Що означають слова другого стовпчика? (Назви дій предметів.)

Фізкультхвилинка

Раз! Два! Час вставати.

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять! Шість! Засміялись І разом понахилялись.

А тепер — як жабенята,

Хочем трохи пострибати.

Як метелики, літаєм І дружно всі кружляєм.

Сім! Вісім! Час настав Повернутися до справ.

3.Читання вірша учнями

—Які птахи сповіщають про прихід ранку?

—Що це червоніє за горою?

—Як плугатар вітає прихід ранку?

4.Добирання до слів — назв предметів слів — назв дій

Жайворонок... (защебетав); зозуленька... (закувала); соловейко... (защебетав); луна... (пішла); плугатар... (співає).

5.Гра «Диктор телебачення»

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

VI.ПІДСУМОК УРОКУ

—Який вірш вивчали на сьогоднішньому уроці?

—Що оспівує Т. Г. Шевченко у цьому вірші?

Гра «Віднови вірш»

Велику книгу,дорослі й діти

І «Кобзарем» її.заповіти

В тім «Кобзареві» зложив,написав

Щоб знали всі:й.назвав

VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати малюнок до вірша.