ЛІтературне читання 2 клас ОБРАЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА. ТАРАС ШЕВЧЕНКО «СВІТАЄ...»

ОБРАЗИ УКРАЇНСЬКОЇ ПРИРОДИ В ПОЕЗІЇ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА. ТАРАС ШЕВЧЕНКО «СВІТАЄ...»

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Т. Г. Шевченка; удосконалювати на-вички виразного читання віршів; вчити аналізувати прочитане; виховувати любов до поезій великого Кобзаря.

Хід уроку

I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1.Робота над скоромовкою

Пішов Федір до Федота,

Щоб побачити єнота.

Єнот фиркнув, налякався,

У куточок заховався.

Пішов Федір до Федота,

Не побачивши єнота.

В. Гринько

2.Гра «Доберіть антоніми»

Темний — ... (світлий); зустрічає — ... (проводжає); тихо — ... (голосно); чорний — ... (білий); ранок — ... (вечір); угору — ... (униз); говорить — ... (мовчить); сміється — ... (плаче).

3.Розчитування за складовою таблицею

4.Гра «Шифрувальники»

Вінок — нок + р + ші = ... (вірші).

Київ — їв — и + об + за + ря = ... (Кобзаря).

III.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1.Вправа «Мікрофон»

Розповіді учнів про свої враження від ознайомлення з «Кобзарем».

2.Гра «Обличчям до обличчя»

Учні в парах повертаються одне до одного і переказують оповідання.

IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

—Сьогоднішній урок ми присвятимо вивченню віршів великого Кобзаря. Адже ніде так не розкривається душа народу, як у його творах.

V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ ВІРША Т. Г. ШЕВЧЕНКА «СВІТАЄ...» (с. 90)

1.Читання вірша вчителем

—У якому темпі, з яким почуттям читається вірш? (Напівголосно, замріяно)

—Яка пора доби описана у вірші? 

2.Словникова робота

Читання стовпчиків слів «буксиром» за вчителем.

Вієповолі

палаєрясні

сторожаярами

соловейкомріють

похилилисьрозмовляють

—Прочитайте найдовше слово, найкоротше.

—Назвіть іменники, дієслова.

—Доберіть слова, близькі за значенням, до слова сторожа. (Варта, охорона)

Фізкультхвилинка

3.Читання вірша «ланцюжком» по строфах

—Які куточки української природи змальовує поет?

Iстрофа — гай;

IIстрофа — степ, став;

IIIстрофа — сади.

4.Гра «Диктор телебачення»

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

5.Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

—У якому значенні вжито вислови край неба палає; степи, лани мріють?

—Які дерева згадує поет?

—Яку пташку?

—Із ким порівнює тополі?

(Учні розглядають малюнок тополі.)

—Доберіть слова, протилежні за значенням.

Темнім — ... (світлім);

тихесенько — ... (голосно);

рясні — ... (рідкі, голі (сади), безплідні).

—Чи можна почути, як тополі розмовляють із полем?

6.Гра «Читає Незнайко»

Учитель читає, замінюючи слова, учні виправляють «помилку».

Світає,

Край неба палає,

Жайворонок (соловейко) в темнім гаї Сонце зустрічає.

Сади густі (рясні) похилились,

Тополі по волі стоять собі,

Мов сторожа,

Гомонять (розмовляють) з полем.

VI.ПІДСУМОК УРОКУ

—Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?

—Чого навчилися?