Каліграфія 2 клас Тема: Три види з'єднань літер. Безвідривне письмо поєднаних букв. Списування з друкованого тексту

Тема: Три види з'єднань літер. Безвідривне письмо поєднаних букв. Списування з друкованого тексту

Мета: закріплювати знання про три види з'єднань літер , використання їх при сполученні букв на письмі; формувати навички каліграфічного письма; розвивати зв’язне мовлення учнів; забезпечувати  емоційну піднесеність в очікуванні свята, викликати бажання у дітей створювати святковий настрій для інших.

 

Обладнання: дидактичний роздатковий матеріал, політична карта світу, таблиця видів з'єднання

 

Хід уроку

 

       I.            Організаційний момент

 

    II.            Актуалізація життєвого досвіду учнів

 

1.      Відгадування загадки:

 

Він в дім приносить подарунки,

На склі малює візерунки,

Річки заковує у лід,

Як зветься цей казковий дід?(Дід Мороз)

 

2.      Бесіда про традиції святкування Нового року в Україні.

 

3.      Розповідь вчителя про традиції святкування Нового року в інших країнах.

 

Для будь-якого народу Новийрік - це час, коли, озираючись на прожиті 365 років, люди оцінюютьсвоєжиття, будуютьплани на майбутнє.

 Як святкуютьНовийрік у нас, ми знаємо. А хочетедізнатись, як йогосвяткують в іншихкраїнах?

 

 Кожен житель Австрії вважаєнайбільшим благом для себе почути у новорічнуніч уВідніурочистий звук "Дзвону миру", щовстановлений на соборі святого Стефана. Тому на Соборнійплощі 31 груднязбираютьсятисячі людей. А ще доброю прикметоювважаєтьсязустрітисажотрус, доторкнутися до нього і вимазатися. Кажуть, щоце приносить свято.

 

 У Греції існуєзвичай, за яким рівно опівночі голова сім'ї виходить у двір і розбиває об стіну плід граната. Якщо його зерна розлетяться по двору - у новому році сім"я житиме щасливо. Вирушаючи у гості, греки приносять з собою як подарунокпокритиймохомкамінь і залишаютьйого у кімнаті господаря зі словами : "Нехай гроші господарів будуть такими ж важкими, як цей камінь.  

 

У південних селищах Франції існує такий теплий і простий звичай : перша господиня, яка набирає вранці Нового року воду з джерела, залишає там булочку власного приготування. Друга господиня бере цю булочку і на її місце кладе свою. Таким чином всі господині селища обмінюються хлібом, випеченим для ближнього.

 

 А от коли стрілкигодинниканаближаються до 12 години, господарбудинку в Шотландії мовчкивідчиняєдвері і тримаєїхвідчиненими до останнього удару :у такий спосіб він випускає Старий рік і впускає Новий. Гості приносять шматочки вугля, кидають їх у сімейний камін і бажають, щоб вогнище у цьому камініпалалоякнайдовше. На Кубі перед Новим роком усінаповнюютькелихи водою, а коли годинникб'єдванадцять, виливаютьїїчерезвідчиненівікна на вулицю. У такийспосібвсібажають Новому роковісвітлого та ясного, як вода, шляху. У першісекунди Нового року, щотільки-но наступив, належитьїсти виноград : за дванадцятьударівгодинника треба проковтнутидванадцятьягідок - і тодівжещастянеодмінносупроводжуватиме тебе всідванадцятьмісяців.

 

 У Камбоджі Новийріксвяткують три дні, і новорічнийстілставлятьобов"язковобілявікна, босвятковечастуванняпризначене не лише для господарів та гостей, але й дляДіда Спеки.

 

Новий рік в Японії триває аж 7 днів! У кожному японському домі на Новий рік з'являється 3 гілки : бамбукова - щоб так само швидко виростали діти, сливова - щоб усі члени сім'ї жили так само довго, як сосна. У ці дні заборонено промовляти неприємні слова, не можна говорити про смерть, демонів і деяких тварин :лисицю, дракона, тигра, змію. Якщо дітивипадково порушать якусь із словесних заборон, батьки витирають їм рота приготованою заздалегіть ритуальною тканиною.

 

 III.            Вправи з розвитку дрібної моторики рук

 

1.      Вправа «Лабіринт»: наведення пунктирних ліній.

 

2.      Комбіноване штрихування ялинкових іграшок.

 

3.      Робота в зошиті в клітинку – малювання ялинкової іграшки.

 

4.      Пальчикова гімнастика:Ліхтарики

 

По черзі стискати та розтискати пальці рук на рахунок “раз- два”.

На “раз”: пальці правої руки випрямлені, пальцілівої руки сжаті.

На “два”: пальці лівої руки випрямлені, пальці правої руки зжаті.

Спочатку виконувати вправу повільно, потім прискорювати темп. Вправу спочатку можна виконувати на рахунок, а потім рядками, що промовляються ритмічно, супроводжуючи рухи:

 

Вже стемніло у хатинці,

Світять вогні на ялинці.

Хай ліхтарики горять,

Будемо ми святкувать.

 

 IV.            Каліграфічне письмо

 

1.      Повторення про види з'єднань літер.

 

2.      Обведення складів та утворення слів.

 

3.      Письмо розчерків у зошиті в одну лінію.

 

4.      Слухання казки «Як ялиночки стали колючими»  з виконанням творчого завдання – домальовування хвої на ялиночках.

 

У давнічаси ялиночки не мали голочок, і ценікого не дивувало.

 

Якось вони задумалися: «Чому на всіх деревах є листочки, а на нас немає? Соку, як берези, не даємо, плодів, як у горіха,  не маємо, та й наша деревина не така міцна, як у дуба…»

 

-          Не журіться, - пошкодував їх їжачок, який у цей час проходив поряд і почув усю розмову. –  Хочете, я вам частину своїх голок віддам?

 

-          Навіщо нам твої колючки? – здивувалися дерева.

 

І тут продзвенів дзвіночком голос найменшої ялиночки:

 

-          Ми зможемо на них щось чіпляти.

 

Розсміялися ялинки:

 

-          От вже малеча, от кумедна. В нас навіть плодів немає.

 

-          Я можу морквинку на вас почепити, - запропонував зайчик.

 

-          А я горішки, - грайливо повела хвостиком білочка.

 

-          Погоджуйтесь! – закаркали ворони. – Ми вам блискучих кульок принесемо.

 

-          Може, й справді стати колючими? – завагалися ялиночки.

 

-          Погоджуйтесь! – наполягав їжачок. – Я на свої голочки все, що завгодно одягаю: і листочки, і грушки… Зможете завжди бути гарними.

 

Ялиночки зашарілися: кому ж не хочеться бути красивим?

 

-          Ми згідні! – сказали в один голос.

 

І їжачок почав свій таночок. Він тричі покружляв навколо кожної ялиночки, і вони одна за одною ставали  колючими.

 

-          Ми тепер як їжачки, тільки великі…  - кокетливо оглянули себе ялиночки і насупилися: – А нам так хочеться виділятися.

 

-          То пофарбуйте голочки! – підказав зайчик.

 

-          А що, й справді хороша думка! – підтримала найстарша ялинка. – Тільки який колір обрати?

 

-          Синій, - проспівало Небо. – Будете такими ж блакитними, як я.

 

-          Ми не проти, - сказали кілька ялиночок, та більшість з ними не погодилася:

 

-          Ні, ми хочемо свій колір! Ми – дерева!

 

-          Тоді давайте будемо зеленими, - запропонувала найменша ялиночка.

 

Давайте! – згодилися її старші сестрички.

 

З тих пір майже всі ялиночки зелені. Рідко, та можна зустріти дерева з голубими голочками.

 

А коли старий рік зустрічається з новим, збираються біля найстаршої ялинки звірята. Зайчики приносять моркву, білочки – горішки, ворони – найгарніші свої оздоби.. І немає у світі в цю мить гарнішого дерева!

 

А ще, не зважаючи на те, що кожної осені всі дерева скидають своє листячко, ялиночки залишаються одягненими. Це все завдяки їжачку, адже він ніколи не знімає свої колючки.  Тож коли побачите зелену чи голубу красуню, не кажіть, що знаєте цю невеличку таємницю, краще почепіть щось їй на гілочку - вона буде рада.

 

5.      Каліграфічне списування.

 

    V.            Розвиток зв’язного мовлення

 

1.      Бесіда за малюнком.

 

2.      Розфарбовування малюнка.

 

 VI.            Підсумок уроку