Каліграфія 2 клас Тема: Штрихування. Письмо великих літер з горизонтальними лініями (А, Б, Г, П, Т)

Тема: Штрихування. Письмо великих літер з горизонтальними лініями (А, Б, Г, П, Т)

 

Мета: закріплювати вміння правильно штрихувати предмети, дотримуватись санітарно-гігієнічних норм у процесі письма; формувати навички каліграфічного письма; вправляти в написанні великих літер з горизонтальними лініями; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати працьовитість, любов до природи.

Обладнання: дидактичний роздатковий матеріал

Хід уроку

       I.            Організаційний момент

    II.            Актуалізація життєвого досвіду учнів

1.      Робота над задкою:

По травичці, по землі
Коні бігають малі.
Іподромом для них луг,
Не поставиш їх у плуг! (Коник-стрибунець)

2.      Розповідь про коників

Улітку ця істота любить пастися на наших полях, у лісах і садах.

— Цвірк-цвірк-цвірк! — співають коники свою пісеньку, яка особливо дзвінкою видається вечорами.

А назвали їх «кониками», мабуть, тому, що їх голова таки чимось спадає на кінську, тільки дуже зменшену. І так само коники-комахи прудконогі і меткі.

Майже всі коники — хижаки. Харчуються вони, як правило, іншими комахами, гусеницями, невеликими метеликами. Іноді навіть з’їдають власних співбратів, але слабших і дрібніших. Коли поблизу мало комах, коник не гребує й рослинною їжею, поглинаючи у великій кількості листя винограду, бруньки й пелюстки квітів дерев і кущів, хлібні культури на ланах, стебла трави. До того ж всі вони «співають» свої дзвінкоголосі цвіркотливі пісеньки за допомогою крил. Причому співаками є лише коники-самці, які в такий спосіб приманюють подруг. Концерти свої влаштовують зазвичай вечірньої пори. На верхніх надкрилках у них є особлива перетинка. Це такі собі смички, на котрих розташовані невидимі людському оку зубчики. Коник потирає верхніми крильцями по нижніх, мов грає на скрипочці. Так народжується його пісенька.

А от «чути» ногами можуть і самці, й самки. Органи слуху розміщені в них на гомілках передніх ніг. Впіймайте коника-стрибунця й розгляньте його передні ноги. Ви побачите довгі щілини, затягнуті перетинками, — це і є «вуха». Та ще й які! Жодний прилад, кажуть знавці, не зрівняється з ними за чутливістю. До речі, впійманого коника-стрибунця не беріть за задню ногу: вона може залишитись у вас у руці, а сам коник утече. При цьому нога відділяється від комахи ніби автоматично. Це природний рефлекс, коник сам «віддає» свою ногу. Так він рятується від ворогів.

Крім того, рятуючись, коники ще й гарно стрибають: коли помітять загрозу, можуть відскочити на метр, а то й більше. Відштовхуючись ногами, злітають миттєво, ніби катапультуються. А спускаються вниз за допомогою крил повільно, ніби на парашуті. Правда, стрибають коники зазвичай не дуже охоче. Бо їм більше до вподоби все ж повзати по травинках або гілках кущів.

3.      Слухання та обговорення байки Л. Глібова «Коник стрибунець»


У степу, в траві пахучій, 
Коник, вдатний молодець,
 
І веселий, і співучий,
 
І проворний стрибунець,
 
Чи в пшениченьку, чи в жито,
 
Досхочу розкошував
 
І цілісінькеє літо,
 
Не вгаваючи співав;
 
Розгулявся на всі боки,
 
Все байдуже, все дарма…
 
Коли гульк — аж в степ широкий 
Суне злючая зима. 
Коник плаче, серце мліє; 
Кинувсь він до Мурав’я: 
— Дядьку, он зима біліє! 
От тепер же згину я! 
Чуєш — в лісі ворон кряче, 
Вітри буйнії гудуть? 
Порятуй, порадь, земляче, 
Як се лихо перебуть! 
— Опізнився, небораче,— 
Одказав земляк йому,— 
Хто кохав життя ледаче — 
Непереливки тому. 
— Як же в світі не радіти? 
Все кругом тебе цвіте,— 
Каже Коник,— пташки, квіти, 
Любе літечко на те; 
Скочиш на траву шовкову — 
Все співав би та співав.— 
На таку веселу мову 
Муравей йому сказав: 
— Проспівав ти літо боже,—- 
Вдача вже твоя така,— 
А тепер танцюй, небоже, 
На морозі гопака!


 III.            Вправи з розвитку дрібної моторики руки

1.      Обведення та штрихування малюнка – галявинки коника-стрибунця.

2.      Наведення ламаної лінії без відриву руки.

3.      Робота в зошиті в клітинку – малювання сонечок.

4.      Пальчикова гімнастика: «Коник» (кисті рук прогнуті, як при грі на піаніно, почергово стукаючи пальцями обох рук по парті)

 Їде коник навпростець,

Зупинися стрибунець: тр-р-р...

 IV.            Каліграфічне письмо

1.      Письмо великих букв у зошиті з густою графічною сіткою.

2.      Письмо імен з відповідними буквами на початку.

3.      Письмо букв та імен в зошиті в одну лінію.

    V.            Розвиток зв’язного мовлення

1.      Вправа на уважність «Хто заховався в лісі?»

2.      Бесіда за змістом малюнка.

3.      Розфарбовування малюнка.

4.      Списування загадки в зошит з густою графічною сіткою.

 VI.            Підсумок уроку